Виплати сім'ям загиблих захисників: на чиєму боці суди в таких справах

Виплати сім'ям загиблих захисників: на чиєму боці суди в таких справах

Судова практика свідчить, що не варто опускати руки, треба продовжувати відстоювати свої права

Виплати сім'ям загиблих захисників: на чиєму боці суди в таких справах
Фото: depositphotos

Члени сімей загиблих захисників Сил оборони України під час подання документів та оформлення виплат, на жаль, стикаються з низкою проблем щодо підтвердження родинних зв’язків або встановлення фактів смерті чи отримання належних документів, які ці факти підтверджують, а також стосовно інших спірних юридичних питань. Періодично зустрічаються непоодинокі звернення членів сімей у соціальних мережах щодо надмірно бюрократичних процедур оформлення виплат або статусу члена сім'ї загиблого (померлого) захисника чи захисниці України з оформленням гарантованих законодавством пільг. Про головні моменти у відстоюванні своїх прав і ключові правові позиції судів різних інстанцій щодо проблемних питань, пов’язаних із виплатами, розповів Mind керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Сабадаш, Різунов та партнери» Роман Різунов

Читайте також: 15 млн грн сім'ям загиблих воїнів: які проблеми існують у цій процедурі

Касаційний цивільний суд (судова юрисдикція спорів щодо встановлення фактів, які пов’язані з виплатами ОГД)

Постанова від 22.03.2023 №290/289/22 Верховного Суду.

У цій судовій справі заявниця у квітні 2022 року звернулася до суду загальної юрисдикції із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, заінтересовані особи: військова частина та Міністерство оборони України.

Рішенням суду першої інстанції заяву задоволено частково. Встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу з 29 липня 2020 року. Постановою Житомирського апеляційного суду від 29 листопада 2022 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду касаційну скаргу Міністерства оборони України задоволено частково, скасовано рішення судів попередніх інстанцій та закрито провадження у справі. Заявниці роз’яснено право звернутися з відповідним позовом до суду адміністративної юрисдикції.

У мотивувальній частині постанови зазначено, що у справі, яка переглядається, заявниця звернулася до суду з метою підтвердження за нею певного соціально-правового статусу щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги сім'ї військовослужбовця, що свідчить про те, що такий спір має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Підсумовуючи викладене, заявникам у цій категорії справ (встановлення фактів із метою призначення та виплати одноразової грошової допомоги) необхідно звертатися до судів адміністративної юрисдикції з позовом до ТЦК та СП, Міністерства оборони України з вимогами щодо оскарження відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, у ході розгляду якого доводити факт родинних зв’язків чи інші підстави, які надають право на виплати та пільги.

Правова позиція щодо встановлення факту смерті військовослужбовця

Тернопільський апеляційний суд. Постанова від 24.03.2023 №607/17551/22 

У цій судовій справі заявниця в інтересах малолітнього сина звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті військовослужбовця Сил оборони України в м. Бахмут призваного на військову службу за мобілізацією. В обґрунтування заявниця вказала, що сім’ї направлено сповіщення від командира військової частини про те, що захисник загинув під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів із національної безпеки та оборони Батьківщини й територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області.

Звертаючись із цією заявою до суду, заявниця зазначала, що встановлення факту смерті її чоловіка в м. Бахмут Донецької області їй необхідне для отримання свідоцтва про смерть, пільг, матеріальної допомоги та інших виплат передбачених законодавством, а також встановлення соціального статусу малолітнього сина загиблого воїна.

Рішенням суду першої інстанції у задоволенні позовної заяви відмовлено, оскільки заявницею не доведено потреби в судовому рішенні про встановлення вказаного факту.

Але постановою від 24.03.2023 №607/17551/22 Тернопільського апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та задоволено заяву повністю, встановлено факт смерті військовослужбовця в м. Бахмут.

У постанові зазначено, що в заяві про встановлення факту смерті та в суді першої інстанції заявниця вказувала, що встановлення факту смерті їй необхідне в інтересах малолітнього сина з метою отримання свідоцтва про смерть та подальшого оформлення відповідних пільг, грошової допомоги, соціального статусу дитини. Тобто першочергово заява подана з метою отримання свідоцтва про смерть її чоловіка.

Причини неможливості одержання свідоцтва про смерть зазначені в заяві з посиланням на ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Згідно з документом, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про проголошення її померлою.

Правова позиція щодо виплати ОГД бабусі, яка замінила загиблому захиснику батьків

Івано-франківський окружний адміністративний суд. Постанова від 16.03.2023 №300/4521/22 

У цій судовій справі позивачка звернулася з вимогами про скасування рішення про відмову у призначенні їй одноразової грошової допомоги як члену сім`ї загиблого військовослужбовця Збройних Сил – рідного онука, щодо якого тривалий час виконувала фактичні обов`язки як матері, так і батька внаслідок смерті рідної матері та позбавлення рідного батька батьківських прав.

Відмова Міністерства оборони України мотивована тим, що позивачка не була членом сім`ї загиблого, у тому числі не була його утриманцем.

Судом встановлено, що ст. 257, 258, 264, 265, 266 Сімейного кодексу України визначені права та обов`язки баби і діда, прабаби і прадіда та їхніх внуків і правнуків. У відповідності до ч. 1 ст. 264 Сімейного кодексу України онуки, правнуки зобов`язані піклуватися про своїх бабу, діда, прабабу, прадіда. Такий обов`язок мають особи й щодо тих, з ким вони проживали однією сім`єю до досягнення повноліття.

Відповідно, у цій справі позивачкою надано всі необхідні докази на підтвердження факту проживання однією сім’єю, а судом задоволено позов у повному обсязі та зобов’язано Міністерство оборони України призначити й виплатити одноразову грошову допомогу.

Однак це судове рішення наразі не набрало законної сили та оскаржено Міністерством оборони України до суду апеляційної інстанції.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло