Піти в ІТ, або Нові виклики – нова спеціальність під час війни

Піти в ІТ, або Нові виклики – нова спеціальність під час війни

Пріоритети у виборі фаху та процес навчання змінилися

Піти в ІТ, або Нові виклики – нова спеціальність під час війни
Фото: depositphotos

Перший квартал 2023 року відзначився падінням експорту українських IT-послуг на 16% (до $1,68 млрд) проти аналогічного періоду 2022 року. Проте усталений стереотип щодо високих заробітків і можливості розпочати кар'єру в цій галузі досі працює на її популярність. До того ж черга тих, хто готовий змінити професію та податися в розробники софту або тестувальники, поки що не зменшується. Чи варто вдаватися до таких кардинальних кроків і переходити в IT, зокрема під час війни, і як це зробити з найбільшою ефективністю, розповів Mind менеджер SoftServe Academy Тарас Ніколаєв.

2023-й – один із найскладніших років для глобальної сфери технологій. У моменти активного зростання компанії відчували нестачу фахівців, а стикнувшись із труднощами, зрозуміли, що не мають настільки великої потреби в найманні. На противагу цьому навчальних рішень на українському ринку для входу в ІТ-сферу, здається, стало ще більше. Дійсно ІТ вважають більш стабільною сферою через роботу з іноземними клієнтами, чудовий пакет соціальних гарантій. З 10 найкращих роботодавців у воєнний час більшість – це ІТ-компанії.

Здобути професію – це завжди вибір, який має враховувати здібності людини, її прагнення та мотивацію. Також важливо проаналізувати стан ринку, щоб правильно розрахувати свої сили. Якщо ІТ – це те, що драйвить, цікавить і мотивує людину, вона зможе витримати та досягнути більшого, одержати пропозицію роботи. Зараз є багато лекцій, які дають розуміння, що таке ІТ, які бувають професії в межах цієї сфери, і на ці лекції приходить багато охочих, але доходять до кінця зазвичай одиниці.

Читайте також: Свічнутися в IT: три історії розробниць, які пройшли десятки співбесід і відмов до першого офферу

Навчання змінюється

Цього року світ побачив нові інструменти на основі штучного інтелекту. І вони стають потужним ресурсом для самостійного навчання.

Чатбот для навчання. Чатбот може стати кишеньковим консультантом – відповісти на запитання, прописати гайд, як вивчити Python, чи підказати, де шукати потрібну інформацію. Він також може згенерувати вам код, але в цьому разі необхідно розбиратися в написаному, а не просто копіювати, бо в цьому коді можуть бути неточності. Ефективним може бути використання чатботу для перевірки своїх помилок.

Паралельно з цим є багато ресурсів для освіти – від Coursera до Prometheus, а ще функціонують потужні ІТ-ком'юніті, наприклад на DOU. Вони, зокрема, працюють над створенням технічного контенту саме українською.

Визначити свій напрям. На етапі самоосвіти людині треба зрозуміти, чого вона хоче, що їй цікаво чи взагалі варто починати цим займатися, а також для отримання знань і навичок у дотичних технологіях. Треба визначитися з напрямом, що саме вивчати. Варто дивитися не тільки на кількість вакансій, а й на тенденції їх зміни. Можливо, перевагою може бути обізнаність у якійсь непопулярній технології – розуміння цього може допомогти у виборі траєкторії навчання.

Стежити за власним прогресом. Самостійне навчання вимагає великої дисципліни та мотивації. Треба стежити за своїм прогресом і планувати свій час так, щоб досягти необхідного рівня знань. Рівень знань – це також проблема, бо складно самому оцінювати себе. Єдиним орієнтиром тут можуть бути або ресурси з тестами або з типовими запитаннями, які ставлять під час співбесіди (наприклад, 100 запитань кандидату на junior-позицію).

Практика – елемент навчання. Крім того, при самостійному навчанні важливо не забувати про практичний досвід. Його можна отримати як у роботі над так званими пет-проєктами. Але в цьому разі знову є проблема відсутності зворотного зв’язку.

Тому як варіант можна долучатися до роботи на проєктами open source або участі в хакатонах, на яких зазвичай присутні експерти, з якими можна обговорити доцільність використання тієї чи іншої технології.

Спілкуватися з однодумцями та фахівцями. Також важливо інтегруватися в ІТ-ком’юніті – долучатися до онлайн- та офлайн-подій.

Новачку варто приділити увагу онлайн-кодінг-сесіям, на яких він разом зі спікером у паралелі може розробляти те чи інше рішення, а також практичним воркшопам, на яких обговорюються застосування тих чи інших технологій. Це час нових знайомств, які допоможуть знайти ментора чи отримати краще розуміння індустрії.

Наприклад, у SoftServe Academy ми регулярно проводимо заходи спільно з вишами. Взимку стартували перші технічні хакатони у Дніпрі, де студенти першого та другого курсу працювали над проєктами з автоматизації розселення в гуртожитку й онлайн-навігації по університету.

Читайте також: Професії в IT: кого шукають найчастіше

Академічна освіта

Технічна освіта в університетах – це інший формат, як людина може потрапити в ІТ. Цей шлях довший, але, якщо правильно підібрати програму, працювати можна вже з другого курсу. Університети дають базові знання, кругозір, який на наступних етапах допоможе більш комплексно оцінювати задачі, та розвивати вміння вчитися, що вкрай необхідно для ІТ-фахівця.

Основною інвестицією в цьому підході є час, а якщо ми говоримо про отримання другої освіти, то і гроші. Одним із побоювань, яке існує щодо університетської освіти, є те, що навчальні програми можуть бути застарілими та не відповідати потребам ринку.

Тому при виборі університету треба звернути увагу на декілька факторів:

  • Як відбувається співпраця з ІТ-компаніями, чи долучаються вони до розробки навчальних програм, чи є можливість проходити практику у них тощо.
  • Наявність програм дуальної освіти – це дасть можливість скоротити час до отримання першого місця роботи та поєднувати навчання та роботу.
  • Наскільки довго існує ця програма в університеті.

Найвигідніший варіант для студента – це вступ на програми з елементами дуальної освіти. У такому разі навчальні програми адаптовані до сучасних стандартів і відповідають реальним вимогам ІТ-ринку.

Ба більше, фахівець зможе отримати стажування в компанії-партнері. Наприклад, у SoftServe ми співпрацюємо з шістьома університетами в Києві, Львові, Дніпрі та Харкові.

Йдемо на курси?

Наступний варіант для ІТ-освіти – це спеціалізовані курси. Їх можна поділити на ті, що відбуваються без підтримки з ментором або з нею.

Перші схожі на самоосвіту, але головна відмінність у тому, що слухачу пропонується шлях розвитку та зазвичай завдання для самоконтролю. У випадку других на додаток слухач отримує людину, яка ділитиметься власним досвідом, кому можна поставити запитання та отримати зворотний зв’язок.

При виборі таких курсів потрібно звертати увагу на відгуки (репутацію), періодичність (чи відповідатиме вашому темпу навчання), додаткові сервіси, як-от курси іноземної мови тощо.

Але, можливо, треба також звертати увагу не тільки на репутацію організації, а й на ментора, бо часто буває, що той самий курс з однаковою програмою дає різні результати. Тому плюсом буде можливість поспілкуватися з викладачем заздалегідь, а ще краще, коли є можливість відвідати установчий воркшоп або пробне заняття.

Також варто звернути увагу на більш масштабні програми навчання – коли поєднуються декілька курсів, які містять не тільки обрану технологію, а й дотичні до неї, як-от бази даних, вступ до девопс або щось подібне.

Це дасть можливість отримати більш глибокі знання і дасть перевагу перед іншими кандидатами.

Читайте також: Коди перемагають: чому новачки в IT обирають інжиніринг, а не менеджмент

Ухвалити зважене рішення

Зростання вимог до новачків на ринку праці в галузі ІТ та інформаційних технологій очевидне. Крім навичок програмування, компанії шукають спеціалістів зі здатністю до комунікації та співпраці з іншими учасниками команди, а також з умінням ефективно керувати своїм часом і швидко засвоювати нові знання. Тому треба розуміти, що пошук першої роботи може потребувати більше часу, чим раніше. Також варто пам’ятати, що швидка перекваліфікація через курси може не дати очікуваних результатів, а навпаки, розчарувати та забрати багато часу й енергії.

Якщо у вас є можливість витратити більше часу на навчання, то варто розглянути більш глибоку й комплексну перекваліфікацію. Це дозволить вам отримати повніші та глибші знання про галузь і розвинути важливі софт-скіли, які потрібні для роботи в ІТ-сфері. Також цей підхід дозволить вам зрозуміти, які конкретні напрями вам до вподоби та в якому ви хочете розвиватися.

Навчання повинно бути системним і забезпечувати глибоке розуміння фундаментальних принципів та практичних аспектів роботи. Крім того, важливо знайти навчальне рішення, яке буде підходити саме для вас, з урахуванням ваших потреб та мети.

Враховуючи всі ці фактори, ви зможете збільшити свої шанси на успіх в ІТ-індустрії і знайти роботу, яка буде вам до вподоби та дозволить розвиватися в обраному напрямі. Не поспішайте ухвалювати рішення, зверніть увагу на якість навчання, щоб забезпечити собі більш успішну та стабільну кар'єру в майбутньому.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло