Професії в IT: кого шукають найчастіше

Професії в IT: кого шукають найчастіше

Яку спеціалізацію обрати, щоб вона лишилася затребуваною і за два-три роки

Професії в IT: кого шукають найчастіше
Фото: depositphotos.com

Напередодні Асоціація IT Ukraine оголосила про глобальний перезапуск проєкту Core Skills Project 2.0. Останній передбачає надання практичних рекомендацій університетам України, які готують спеціалістів в IT-сфері, щодо розширення знань і навичок, яких потребує цей ринок. Наступним етапом проєкту стане розробка онлайн-платформи верифікації таких знань і компетенцій студентів вишів та їх незалежна сертифікація. Очікується, що запуск проєкту відбудеться вже восени цього року. Так, IT-спеціальності зараз отримали неабияку популярність, а деякі з них мають великий попит на цьому ринку. Які саме IT-професії залишаться актуальними ще тривалий час, розповіла Mind, операційна директорка в компанії Wezom Academy Олександра Стеценко

Світ змінюється занадто швидко. Ви можете не помічати ці зміни, але настане момент, коли ігнорувати їх просто не вийде. Наприклад, коли ви вирішите опанувати нову професію і перед вами постане вибір, аж раптом виявиться, що деякі з професій уже давно втратили свою актуальність, а інші – ось-ось її втратять. І сфера IT точно не є винятком із правил.

Для наочності – перелік професій, які сьогодні  практично нікому непотрібні:

  • Помічник наукового керівника. Зараз значна кількість процесів автоматизована, тому потреби в такій людині зазвичай просто немає.
  • Телефонний оператор. Автоматизовані системи та інтернет-технології у більшості випадків дозволяють вирішувати питання без залучення оператора.
  • Автор довідкових матеріалів. Замість нього можна використовувати онлайн-сервіси та програми.
  • Агент з організації туризму. Більшість людей самостійно планує онлайн подорожі, купує квитки, бронює житло та авто.
  • Перекладач наукових статей. Уже є чудові онлайн-перекладачі, які чудово розуміють навіть складну «наукову» мову.

І це лише незначна частина професій, що вже втратили свою актуальність. А як щодо IT? Як обрати напрям для навчання та професійної діяльності, щоб за три-п'ять років не залишитися без роботи, бо вас витіснив штучний інтелект чи який-небудь чатбот?

Читайте також: Скорочення персоналу в Google, Meta, Amazon, PayPal тощо: як ця «лавина» зачепить український ІТ-ринок

Веброзробник

Попри те що вже зараз той самий ChatGPT цілком здатен написати нескладну програму чи створити сайт, це аж ніяк не означає, що скоро розробники залишаться без роботи.

Саме веброзробники аналізують, розуміють, створюють та обслуговують цифрові платформи тощо. Час, коли їх замінить штучний інтелект, настане ще дуже нескоро. А може, і не настане взагалі.

Якщо ви хочете працювати саме в цьому напряму, радимо почати з основ і пройти відповідний курс на освітній платформі. Так, це лише перший крок. Але він один із головних.

Читайте також: Відкрита вакансія: кого та де шукають на ринку праці

UX-дизайнер

Знову ж таки, який-небудь Midjourney цілком може згенерувати для вас красиве зображення чи навіть інтерфейс за заданими параметрами. Але очікувати від штучного інтелекту якихось видатних результатів точно не варто.

UX-дизайнер – це спеціаліст, який не просто створює «красивий» інтерфейс. Він ще й розуміється на людській психології, аналізує цільову аудиторію бізнесу тощо. Жоден АІ на це просто не здатен.

Фахівець із цифрового маркетингу

Цифровий маркетинг – важливий напрям сучасного IT, який точно ще довго не втратить актуальності. Адже кількість товарів та послуг, що продаються в інтернеті, з кожним роком зростає.

Тому зростає і актуальність послуг спеціалістів, які вміють та знають, як зробити продажі ефективними.

Зараз практично всі сфери бізнесу стрімко переходять в інтернет. А попит на досвідчених фахівців із цифрового маркетингу суттєво випереджає пропозицію. Ви цілком можете цим скористатися.

Читайте також: Цінні кадри: війна стала викликом для ринку праці. Як будувати комунікацію з працівниками у великій компанії

Аналітик Big Data

Це спеціаліст, який аналізує та обробляє дані, що надходять із системи чи розповсюджуються в інтернеті, використовуючи спеціальні інструменти й технології: Hadoop, Spark, NoSQL та інші. Він працює з великими обсягами даних, оперативно обробляє та систематизує їх, шукає шляхи використання для оптимізації робочих процесів і багато іншого.

Також аналітик може використовувати інструменті машинного навчання та штучного інтелекту для прискорення власної роботи й пошуку прихованих патернів у даних.

Фахівець із кібербезпеки

Очевидно, що розвиток цифрових технологій потребує і вдосконалення методів захисту інформації та особистих даних користувачів.

Професія фахівця з кібербезпеки актуальна вже зараз і буде ще більш актуальною в майбутньому. До речі, це одна з тих IT-професій, де потрібно вміти максимально швидко адаптуватися під нові реалії та своєчасно реагувати на нові виклики.

Адже ризики для безпеки даних компаній і користувачів буквально щодня піддаються новим загрозам. І ситуація буде ускладнюватися надалі.

Експерт з електронної комерції

Насправді електронна комерція в сучасному світі дуже тісно переплітається з цифровим маркетингом. Конкуренція серед онлайн-магазинів стрімко зростає, тому для їхніх власників дуже важливо виділитися на тлі конкурентів і знайти ефективні шляхи залучення аудиторії.

Спеціаліст з електронної комерції – це людина, яка й займається підвищенням ефективності роботи торгових онлайн-платформ. І доки жива електронна комерція в цілому, доти й буде існувати потреба у відповідних фахівцях.

Фахівець із машинного навчання та штучного інтелекту

Ну і наостанок. Якщо вже нас із вами можуть замінити різноманітні мовні моделі та штучний інтелект, то все одно залишиться потреба в тих, хто буде такі системи створювати й обслуговувати.

Звісно ж, якщо ми не дійдемо до того рівня, що штучний інтелект вийде за межі контролю та почне створювати різноманітні системи самостійно, переслідуючи власну мету. Але такий сценарій розглядати не хочеться за зрозумілими причинами.

Тому все ж фахівці з машинного навчання та штучного інтелекту будуть вкрай затребувані на IT-ринку в найближчі роки.

Який напрям обрати?

IT – це вкрай розгалужена сфера, у якій кожен напрям повʼязаний з іншими, у тій чи іншій мірі залежить від них та впливає на них. І це насправді великий плюс. Адже незалежно від того, який напрям навчання та роботи ви оберете зараз, у майбутньому зможете доволі легко перейти в іншу професію.

Ми знаємо багато випадків, коли вебдизайнери переключалися на веброзробку, фронтендери переходили в бекенд, копірайтери починали займатися SEO-просуванням тощо. Це абсолютно нормальна практика. А тому незалежно від того, який напрям ви оберете для себе просто зараз, головне – ваша гнучкість, готовність опановувати нові знання й навички та стежити за трендами IT-ринку. І тоді з вибором подальшої роботи у вас точно не виникне жодних проблем.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло