Працюємо з персоналом: як нівелювати вплив кадрового дефіциту на компанію

Працюємо з персоналом: як нівелювати вплив кадрового дефіциту на компанію

І що стримує працівників лишатися в Україні, а не шукати кращої долі в інших країнах

Працюємо з персоналом: як нівелювати вплив кадрового дефіциту на компанію

Кадровий дефіцит в Україні розпочався досить давно – після отримання безвізу з ЄС, і причини зрозумілі – це неконкурентність України на ринку праці. Війна стала ще одним потужним каталізатором цього процесу. Так, за даними Міністерства закордонних справ України, станом на 21 червня 2023 року за кордоном перебували 8 млн 177 000 українців.

Чим дефіцит кадрів небезпечний для бізнесу – це може спричинити підвищення витрат на наймання робітників, впливати на нестабільність бізнес-процесів і загалом ускладнювати досягнення цілей компанії. Натомість утримання співробітника здатне збільшити прибуток компанії в декілька разів. Як цього досягти розповіла Mind керівниця відділу рекрутингу Ribas Hotels Group Світлана Соколова.

Тримати чи відпустити?

Після початку повномасштабної війни лише невелика кількість людей з нашої компанії поїхала за кордон. Можливо завдяки тому, що за місяць після воєнного вторгнення ми знову почали працювати, і повернення було достатньо раптовим.

Однак, мігруючи нині, люди роблять це свідомо, вивчаючи умови для можливого розвитку чи навчання в тих чи інших країнах. І тут важко дати їм кращу освіту, ніж за кордоном, або той рівень медицини чи безпеки. Тож у деяких випадках питання заробітної плати або нематеріальної мотивації не вплинуть на рішення співробітника, і краще за все буде його відпустити.

Проте впровадження правильно підібраних методів мотивування співробітників здатне значно скоротити коефіцієнт плинності кадрів у компаніях, а також знизити загальний рівень дефіциту кваліфікованого персоналу.

Читайте також: Логістична галузь: головний виклик – нестача кадрів

Як компанія може закрити потреби співробітника?

Нині компаніям потрібно бути гнучкими та думати над новими методами роботи з командою. Якщо ви розумієте основні потреби співробітників, то закрити їх буде не важко. Для цього потрібно спілкуватися з працівниками, проводити опитування та консультації.

Є кілька ключових шляхів, якими компанія може задовольнити потреби співробітників. 

Відкриття можливостей

Однією з основних причин переїзду людей за кордон все ж є майбутнє, яке вони бачать там чіткіше. Потрібно працювати над тим, щоб гарантувати співробітникам перспективу саме в Україні, а також покращувати умови роботи так, щоб конкурувати з сусідніми країнами:

  • проживання,
  • медичне страхування,
  • заробітна плата.

Так, за даними порталу Officevibe, 32% співробітників у світі не вважають, що їм справедливо платять за роботу.

Ми в Ribas Hotels Group залучаємо методи грошової мотивації, за деякими спеціальностями доводиться моніторити ставки та приймати швидкі рішення щодо їх змін, негрошової мотивації.

Ми не лише тримаємо конкурентний рівень заробітних плат, але й впровадили систему мотивації для співробітників  готелів в залежності від терміну роботи в компанії.

Це певні щомісячні доплати, які змінюються в залежності від терміну роботи людини в мережі.

Наприклад, серед офісних працівників середній період роботи у компанії становить 1,5 року. Ця цифра могла б бути набагато більшою, але з огляду на розширення штату через швидкий темп розвитку компанії спостерігаємо цей показник. Керівник одного із відділів працює в компанії вже 7 років та 2 місяці, а середній термін роботи менеджерів підрозділів становить 3,5 року.

Щодо готелів, цю цифру складніше прорахувати, з огляду на різний термін запуску, але в деяких об’єктах вона сягає 3,6 року.  

Читайте також: Відкрита вакансія: кого та де шукають на ринку праці

Обговорення

У часи невизначеності керівникам важливо морально підтримувати команду, доносячи до неї, що те, над чим вона працює, продовжує бути важливими. 
Згідно з даними Officevibe, 72% співробітників компаній по всьому світу вважають, що їх менеджер міг би визначити чіткіші цілі. Тож співробітники мають розуміти, заради чого вони працюють щодня, а також як ви оцінюєте їхній успіх.

Крім того, за статистикою Officevibe, 56% співробітників вважають, що у них немає можливості кар'єрного зростання. 

Тому не менш важливо обговорювати майбутнє кожного робітника в межах компанії. Це надихатиме працівників на роботу та сприятиме появі нових ідей.

У Ribas Hotels Group ми відкрито розмовляємо зі співробітниками щодо їхніх кар'єрних можливостей. Прикладом є покоївки та адміністратори, що працювали на підвищення до менеджерів готелів.

Забезпечення професійного розвитку

Згідно зі статистикою, представленою на ресурсі zoomshift.com, тільки 34% керівників вкладають кошти в розвиток працівників. Тому надання персоналу можливості для професійного зростання – це дуже важливо. А якщо адаптація робітника включає електронне навчання, коефіцієнт утримання збільшується до 60%. Про це зазначають на сайті LegalJobs.

Наприклад, у нашій компанії з'явився відділ навчання та оцінки співробітників. Ми організовуємо внутрішню освіту для співробітників, впроваджуємо щотижневе мікронавчання, оплачуємо додаткові курси та надаємо можливість відвідувати професійні заходи, які сприяють підвищенню кваліфікації. Це допомагає співробітникам відчувати підтримку від компанії та розвиватися. 

Гнучкість

З початку війни одним з додаткових методів мотивації співробітників стало впровадження гнучких графіків роботи. Так, варто враховувати, що у неспокійні через обстріли ночі робітники можуть бути менш продуктивними. Тож у нашій компанії інколи дещо зміщуються години роботи, або практикується гібридний формат роботи.

Проведення часу поза роботою

За даними Officevibe, 34% співробітників у світі не вважають, що їм достатньо спілкування з колегами. 

Неформальні зустрічі поза робочим часом можуть стати цінним інструментом для кожної компанії.

Наприклад, ми інколи після робочого тижня можемо зібратися в кафе для відпочинку та спілкування. Такі зустрічі сприяють підвищенню командного духу та розвитку корпоративної культури.

Також ми організовуємо мінікорпоративи, присвячені запускам нових готелів, або більші заходи з нагоди свят. Також співробітники проводять неформальні зустрічі у межах відділів після завершення робочого дня або у вихідні.

Крім корпоративних свят, до повномасштабної війни ми разом ходили на концерти, організовували запливи на каяках тощо. Під час карантину ми збиралися онлайн на ранкові заняття йогою чи на вечірні чаювання.

Резюмуючи: як знайти працівників?

Крім вищезазначених методів покращення умов праці, компаніям варто також певним чином готуватися до залучення співробітників. Так, можна стимулювати міграцію з інших регіонів. Наприклад, ми залучаємо професіоналів також і з інших регіонів України, де кадровий потенціал більш доступний, а пропозиція – менша.

Можна розвивати партнерство з університетами для залучення молодих, талановитих студентів на роботу. Компанії можуть створювати спеціалізовані програми стажувань і практик для студентів.

Не менш важливим у цій місії є розвиток бренда роботодавця. Позитивний репутаційний фон компанії, гнучкі умови праці, можливість кар'єрного росту та високі стандарти робочих умов можуть стати вагомими аргументами для потенційних працівників.

Українські компанії мають активно працювати над залученням та утриманням кваліфікованих працівників вже зараз, а також розвивати внутрішні резерви та впроваджувати інноваційні підходи для роботи з персоналом. Адже дбайливе ставлення до кадрової політики та постійний розвиток працівників – це інвестиція в майбутнє компанії.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло