Полювання на е-декларантів: чим буде цікавий сезон-2024
П'ять визначальних факторів для тих, хто має встигнути до 31 січня подати е-декларації про доходи
Протягом кількох днів, а саме до 31 січня 2024 року, закінчується строк подачі е-декларацій чиновниками за 2021–2022 роки. Наступний термін подачі декларацій за 2023 рік спливає 31 березня 2024 року. Наступним етапом може стати прискіплива увага до поданих відомостей з боку Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Яких новації варто очікувати у 2024 році декларантам і до чого варто підготуватися, розповів Mind партнер AVELLUM, голова практики захисту бізнесу Андрій Фортуненко.
Читайте також: Голова НАЗК: «З усього загалу публічних осіб майже 50% подали декларації, а серед депутатів – лише 7%»
Чого очікувати від нового сезону полювання НАБУ на декларантів
Восени минулого року парламент підтримав відновлення електронного декларування, яке було поставлено на паузу через повномасштабне вторгнення. У посадовців і народних обранців залишилося буквально декілька тижнів, щоб встигнути подати декларації відразу за два роки – 2021-й та 2022-й.
Після цього розпочнеться черговий сезон полювання на декларантів (і недекларантів). Склад учасників незмінний: журналісти, антикорупційні активісти, НАЗК, НАБУ та САП. Своєрідне прев’ю до нового сезону ми бачимо в режимі реального часу прямо зараз: у свіжих деклараціях уже «спливають» заміські маєтки, елітні автомобілі, коштовні прикраси та криптовалюта. Немає сумнівів, що і задекларовані, і ретельно приховані статки незабаром стануть предметом нових розслідувань.
Перед початком нового сезону завжди цікаво згадати чим закінчився попередній. У ньому події розгорталися навколо декларацій за 2020 рік. Тоді [не]декларанти загалом відбулися лише невеликим переляком без серйозних наслідків. Попри велику кількість гучних справ, майже всі вони були закриті Вищим антикорупційним судом навесні 2023 року через сплив строків давності.
Новий сезон обіцяє декларантам значно більше неприємностей із цілком реальними наслідками. По-перше, правила полювання змінилися. По-друге, підходи НАБУ і САП до розслідування справ про недостовірне декларування показують, що «жертв» цього разу може бути значно більше.
Читайте також: Декларування доходів – 2024: що необхідно знати інвесторам
Новації, що очікують на декларантів 2024 року
Спробуємо спрогнозувати п’ять визначальних факторів сезону, що чекає нас незабаром.
1. Збільшення строків давності
Тепер строки давності становитимуть уже не два, а три роки. Якщо НАБУ і САП швидко передаватимуть такі справи до суду – цього може бути цілком достатньо, щоб встигнути притягнути декларанта до кримінальної відповідальності.
2. Посилення покарання
За недостовірне декларування тепер можна отримати не лише штраф чи громадські роботи, а й потрапити до в’язниці на два роки. Якщо раніше в цій категорії справ запобіжні заходи зазвичай не обиралися, то тепер можна очікувати змін у цьому підході.
3. Отримання доказів за кордоном
Банківської таємниці більше не існує, нерухомість та інші активи більше не можливо приховати за кордоном – це реалії сучасних розслідувань, до яких слід звикнути. Для НАБУ і САП не є проблемою отримати документи й інформацію від іноземних колег, а інколи навіть провести разом із ними слідчі дії.
4. Широке поле уваги
Коли детективи НАБУ розслідують справу про недостовірне декларування, вони не обмежуються знахідками НАЗК. Якщо агентство знайшло незадекларований будинок і передало справу в НАБУ, детективи не зупиняться на нерухомості – проаналізують також, на чому декларант їздить і куди, з ким спілкується, скільки грошей витрачає, якими активами володіє за кордоном. Наслідки такого ретельного вивчення способу життя можуть бути цікавими й непередбачуваними.
5. Суспільний запит на боротьбу з корупцією
Увага суспільства досить довго була прикута до боротьби за відновлення декларування. Не меншу увагу тепер привертатимуть самі декларанти та їхні декларації. Прогнозуємо, що цього року більшість перевірок НАЗК і розслідувань НАБУ починатимуться після виходу журналістських розслідувань.
Попередній сезон залишив для прокурорів, декларантів та адвокатів цілу низку відкритих питань, пов’язаних із застосуванням антикорупційного законодавства. Ми не можемо знати наперед, чи отримаємо на них відповіді. Попри це новий сезон точно буде насиченим і цікавим. Сезон полювання майже відкрито.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.