Гранти оподатковуються? або Повний гайд пільг для бюджетних чи інших програм

Гранти оподатковуються? або Повний гайд пільг для бюджетних чи інших програм

Що передбачає законодавство для цього варіанту фінансування бізнесу

Гранти оподатковуються? або Повний гайд пільг для бюджетних чи інших програм
Фото: depositphotos

Нині в Україні відкриваються численні проєкти грантових допомог як від бюджетних, так і приватних чи іноземних фондів. Отримувачами грантів є і громадяни, і підприємці, і компанії, і неприбуткові організації. Але який би статус грантоотримувача не був, рано чи пізно постає питання: чи треба платити податки з одержаного гранту. Які пільги можуть бути й коли та кому із цього варіанту фінансування потрібно сплачувати податки, розповіла Mind податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Олександра Томашевська.

Читайте також: Збільшення ставок єдиного податку, штрафи та перевірки: що зміниться в оподаткуванні з 2024 року

Базова ідея отримання гранту – у тому, що це безповоротне фінансування, цільові кошти, які спрямовуються на реалізацію певного проєкту чи окремих завдань. Іноді за витрачені кошти потрібно відзвітувати грантодавцеві до копійки, а іноді – виконати певні умови, наприклад працевлаштувати певну кількість осіб, модернізувати обладнання. І, враховуючи цю специфіку, гранти не можуть бути оподатковувані. Проте чи все так просто?

Читайте також: Розвиток під час війни: 5 головних проблем українського бізнесу

Крок 1. Статус грантодавця

Перевірте статус грантодавця, щоб зрозуміти, який у вас грант.

Податковий кодекс  виділяє окремо статус бюджетних грантів, які мають більші преференції, ніж  гранти окремих міжнародних фондів. Не завжди ці кошти лише з українського бюджету, це можуть бути кошти міжнародних фондів чи інституцій, але ви, як отримувач, підписуєте грантову угоду, скажімо, з Українським культурним Фондом, чи з Державним центром зайнятості, надавачем міжнародної технічної допомоги тощо.

Статус грантодавця може визначати факт, що сума оподатковується чи не оподатковується отримувачем гранту.

Читайте також: Без 2% єдиного податку і з перевірками: бізнес «стимулюють» до розвитку

Крок 2. Статус отримувача гранту

Визначте свій статус як отримувача гранту, зокрема хто ви як платник податків.

Загалом варіантів не так багато. Ви можете одержати грант як звичайна фізична особа, як фізична особа на спрощеній чи загальній системі оподаткування, також грантоотримувачем може бути компанія, яка перебуває на спрощеній чи на загальній системі оподаткування, чи неприбуткова організація, наприклад громадська.

Читайте також: Знайти фінансування: гранти для розвитку бізнесу допоможуть

Крок 3. Податкові зобов'язання

Переконайтеся, що ви не є податковим агентом щодо одержаного гранту.
Обов'язок сплати податку може бути покладений на грантодавця. Це може бути зазначене у грантовій угоді, тоді, незалежно від вашого податкового статусу, головний біль зі сплати податків – не ваш.

Якщо податковим агентом є грантодавець, ви як отримувач гранту одержуєте вже «очищену від податків» суму фінансування. Декларування такого доходу може мати місце за бажанням громадянина, але не є обов'язковим, оскільки податок уже сплатив податковий агент.

Крок 4. Знайти відповідь у Податковому кодексі

Якщо обовʼязок платити податок покладається на вас, знайдіть у Податковому кодексі норму, що звільняє (чи не звільняє) від оподаткування грантових коштів саме у вашому випадку.

Якщо ви знаєте свій статус як платника податку – отримувача гранту, знаєте статус надавача гранту, і ви впевнилися, що грантодавець не виконає податковий обов'язок за вас, тоді вам потрібно знайти посилання на пункт у Податковому кодексі України, що захищає саме вас, дозволяючи не платити податок із суми гранту.  Якщо така норма чітко не визначена в податковому законі, податків не уникнути.

Практика оподаткування під час отримання гранту

Розглянемо на прикладах, коли оподатковуються чи не оподатковуються грантові надходження. Зверніть увагу, що ми розглядаємо загальні випадки, але в кожній окремій ситуації потрібно перевіряти, чи правильну норму ми застосовуємо, відповідно до кроків, що перелічені вище. 

Отримувач гранту – фізична особа, громадянин, що не має статусу підприємця. Надавач гранту – міжнародна організація

Грантодавець/
Отримувач гранту
Бюджетний грант, за умови його цільового використання Український фонд чи організація Іноземний фонд чи організація
Фізична особа, громадянин України Не включається в оподатковуваний дохід відповідно п. 170.7-1 ст. 170 ПКУ Оподатковується у джерела виплати, податковий агент – надавач гранту Оподатковується за загальними нормами ПКУ, 18% ПДФО+1,5% військовий збір
Фізична особа підприємець на спрощеній системі оподаткування Не включається в оподатковуваний дохід, але прямої норми закону немає, на сьогодні керуємося листом ДПС України № 412/4/99-00-24-03-01-24 від 27 лютого 2023 року  Оподатковується у джерела виплати, податковий агент – надавач гранту. Грант не має статусу доходу ФОП, розглядається як додатковий дохід фізичної особи Включається в загальний оподатковуваний дохід.
Декларується під час річного декларування
Грант не має статусу доходу ФОП, розглядається як додатковий дохід фізичної особи

Фізична особа підприємець на загальній системі оподаткування

Не включається в оподатковуваний дохід відповідно п. 178.3 ст. 178 ПКУ Оподатковується у джерела виплати, податковий агент – надавач гранту Включається в загальний оподатковуваний дохід громадянина, крім окремих винятків. Декларується під час річного декларування
Товариство з обмеженою відповідальністю на спрощеній системі оподаткування Не включається в оподатковуваний дохід відповідно пп.12 п. 292.11 ст. 292 ПКУ Включається
в загальний оподатковуваний дохід
підприємства
Включається
в загальний оподатковуваний дохід підприємства
Товариство з обмеженою відповідальністю на загальній системі оподаткування Фактично не включається в дохід, коригування через фінансові результати
згідно зі ст. 140 ПКУ
Включається
в загальний оподатковуваний дохід
підприємства
Включається
в загальний оподатковуваний дохід
підприємства

Громадська організація, що має статус неприбуткової (вважаємо, що це фінансування статутної діяльності)

Не оподатковується
через статус отримувача гранту
Не оподатковується
через статус отримувача гранту
Не оподатковується
через статус отримувача гранту

Сподіваємося, ця інформація буде корисною як на стадії подання грантової заявки, так і під час роботи з грантовими коштами.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло