Мінна небезпека: як швидко Україна розмінує території

Мінна небезпека: як швидко Україна розмінує території

Як процес відбувається на практиці та який міжнародний досвід стане у пригоді

Мінна небезпека: як швидко Україна розмінує території
Фото УНІАН

Очищення від вибухонебезпечних предметів в Україні триває. Як днями повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, сапери повернули у використання 310 000 га сільськогосподарських земель. Водночас очищення від такого забруднення – робота кропітка й не швидка. Скільки триватиме розмінування в Україні та який міжнародний досвід нам може стати у пригоді, розповів Mind голова правління Асоціації саперів України Тимур Пістрюга.

Читайте також: Розмінувати Україну: як це відбувається та яких спеціалістів тепер треба готувати

Протимінна діяльність в Україні сьогодні є однією з найбільш критично важливих і водночас масштабних завдань, що стоять перед країною.

За даними Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки, станом на 1 червня 2024 року понад 144 тис. квадратних кілометрів України вважаються потенційно-небезпечними.

Згідно зі щомісячним звітом управління Верховного комісара ООН з прав людини, з початку широкомасштабного вторгнення по червень 2024 року в Україні від мін і вибухонебезпечних предметів загинуло 373 особи, а 855 – дістали поранення.

Мінна загроза набуває особливої важливості, оскільки її наслідки призводять до численних жертв серед населення та залишають великі території України непридатними для використання. Процес виявлення, знешкодження й очищення земель від мін допомагає запобігти новим жертвам, полегшує гуманітарну ситуацію та сприяє економічному й соціальному відновленню.

Читайте також: Злетить чи не злетить: держбанки пропонують кредити на розмінування, а фермери не впевнені, що зможуть їх погасити

Як проводиться гуманітарне розмінування

Гуманітарне розмінування є важливою частиною протимінної діяльності України. Його основна мета – очистити території від мін і вибухонебезпечних предметів та передати їх місцевим жителям у користування з гарантіями якості та безпеки. Це складна й кропітка робота, яка включає кілька процесів, кожен з яких вимагає від оператора протимінної діяльності відповідного сертифіката, що підтверджує його компетентність.

  • Нетехнічне обстеження – первинний етап, що передбачає визначення масштабів забруднення територій, збір інформації про можливі місця розташування мін і вибухонебезпечних предметів. Може бути єдиним заходом, якщо на території не знайшли доказів наявності вибухонебезпечних предметів. Це найшвидший спосіб повернути землю до використання за призначенням.
  • Технічне обстеження. Далі за потреби проводиться технічне обстеження для детального аналізу з використанням спеціального обладнання. Після цього відбувається ручне розмінування та в разі виявлення вибухонебезпечних предметів проводиться їх знешкодження.
  • Розмінування. Процеси розмінування можуть варіюватися залежно від ситуації. Після нетехнічного обстеження може бути застосоване механізоване розмінування, якщо це дозволяють умови й ресурси оператора. Також можливе використання мінно-пошукових собак для виявлення вибухонебезпечних предметів. Якщо територія містить водойму, може знадобитися підводне розмінування. Окремим процесом гуманітарного розмінування є очищення територій, де проходили бойові дії.

Після очищення територій, оператор протимінної діяльності передає її для подальшої перевірки інспекції, яка здійснює зовнішній контроль якості. Інспекція перевіряє не лише документи, а й фактично проводить додаткові обстеження, щоб переконатися, що на ділянці не залишилося жодних вибухонебезпечних предметів.

Лише після цього складається відповідний пакет документів, який підтверджує безпеку території для її подальшого використання, і територія передається кінцевому споживачеві.

Читайте також: Приватне розмінування: в Україні формується новий ринок потенційним об’ємом $50 млрд

Який світовий досвід варто взяти до уваги 

Протимінна діяльність і гуманітарне розмінування є глобальними завданнями, з якими стикаються країни на різних континентах.

Активно цим займаються в Південній Америці (Колумбія), Африці (Малі, Сомалі, Еритрея, Лівія), на Близькому Сході (Ірак, Сирія, Ліван, Ємен) та в Європі (колишні країни Югославії, зокрема Хорватія). В Азії проблеми мають як Центральна та Західна Азія (Туреччина, Афганістан, Вірменія, Таджикистан, Грузія, Азербайджан), так і Південно-Східна Азія (Лаос, В’єтнам, Камбоджа).

Для ефективного гуманітарного розмінування в Україні важливо вивчити міжнародний досвід. Проте потрібно враховувати, що кожна країна має свої специфічні умови, і універсальної моделі не існує, особливо з огляду на масштаб проблеми в нашій країні.

Досвід Хорватії в гуманітарному розмінуванні вважається одним із найбільш успішних. Після вдосконалення законодавства країна почала ефективно розміновувати свої території, використовуючи робототехнічні комплекси MV-4 і MV-10, а також аналогічні робототехнічні комплекси. Завдяки цьому Хорватія змогла розмінувати близько 50% територій, забруднених вибухонебезпечними предметами.

Камбоджа ефективно використовує для розмінування тварин, таких, як щури й собаки. Щури виявляють міни завдяки чутливому нюху, а їх легка вага зменшує ризик вибухів. Мінно-пошукові собаки знаходять міни за запахом і швидко перевіряють великі території. Хоча щури не підходять для нашого регіону через клімат, використання мінно-пошукових собак уже є частиною практики України в гуманітарному розмінуванні.

Азербайджан, Лівія та Ліван мають розвинені системи протимінної діяльності, що може бути корисним для України в контексті того, як держава залучається до протимінної діяльності та підтримує відповідні програми.

Тож вивчення міжнародного досвіду в гуманітарному розмінуванні є важливим для України, але слід враховувати специфічні умови кожної країни й адаптувати ці методи до наших потреб.

Читайте також: Розмінування по-українськи: чотири саперні розробки вітчизняних винахідників. Що вміє ця техніка та скільки коштує

Сучасні технології у протимінній діяльності

Сучасні технології, безперечно, є важливими для розв’язання проблеми гуманітарного розмінування. Проте, незважаючи на глобальні зусилля, наразі немає простого рішення для швидкого та безпечного очищення територій.

Робота в цьому напрямку триває.

В Україні з кінця 2022 року почали використовувати роботизовані комплекси дистанційного керування для механічного розмінування. Дрони активно застосовуються для первинного обстеження територій, але їхня роль наразі є допоміжною, а не основною, оскільки вони не забезпечують остаточний контроль якості. Штучний інтелект також використовується, але ​​він потребує людської участі для збору та внесення даних, щоб працювати ефективно.

На нещодавньому хакатоні «Безпечне поле», реалізованому за ініціативи Міністерства економіки України спільно з Kyiv School of Economics, українські розробники презентували нові рішення для підготовки ґрунту. Важливим елементом були роботизовані косарки, які відіграють велику роль у гуманітарному розмінуванні, оскільки часто більш як 50% ресурсів витрачається на боротьбу з рослинністю, а не на обстеження території металошукачем. Асоціація саперів України активно брала участь в обговоренні й уже планує протестувати ці рішення. Якщо вони будуть ефективними, це може значно прискорити розмінування.

Мінна небезпека: як швидко Україна розмінує території
Практичний хакатон «Безпечне поле», роботизовані косарки

Перспективи та виклики протимінної діяльності в Україні

Заміновані території України є одним із найсерйозніших викликів, спричинених повномасштабною війною, і відбудова країни неможлива без системних заходів із протимінної діяльності.

Масштаб проблеми, з яким ми зіткнулися, є безпрецедентним для світової спільноти з часів Другої світової війни.

Однак підстави для оптимізму є. Національна стратегія протимінної діяльності до 2033 року, ухвалена Кабінетом Міністрів України й розроблена за участю Асоціації саперів України, передбачає очищення близько 80% деокупованих територій від вибухонебезпечних предметів протягом наступних 10 років. Ці показники є реалістичними, і я бачу суттєвий прогрес, порівнюючи наші досягнення за 2022, 2023 та 2024 роки. Вірю в українців і впевнений, що ми успішно подолаємо цей виклик.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло