Російське ІПСО, дорослий контент, шкідливі програми. Як захистити українських дітей від інформаційних і кіберзагроз
Точка зору

Російське ІПСО, дорослий контент, шкідливі програми. Як захистити українських дітей від інформаційних і кіберзагроз

Держава підготувала законодавчу базу та вживає низку організаційних заходів, технологічний бізнес їй допомагає

Російське ІПСО, дорослий контент, шкідливі програми. Як захистити українських дітей від інформаційних і кіберзагроз

Статистика свідчить: 84% українських дітей починають користуватися інтернетом у 5–11 років, а 96% підлітків проводять час у мережі постійно. Ці цифри можна аналізувати з різних боків. Сергій Мартинчук, генеральний директор Cisco Україна, розповів Mind про те, з якими ризиками стикаються діти в онлайні та як системно захищати їх у школах та інших закладах освіти, де вони проводять значну частину свого часу.

Кіберзагрози звідусіль

Пандемія COVID-19, а потім повномасштабна війна значно прискорили цифровізацію української освіти, і наразі інтернет у школах є необхідністю. Втім не новина, що діти використовують його не лише для навчання. Згідно з дослідженням Kantar Україна, кожну вільну хвилину, зокрема на перервах у школі, українські підлітки приділяють перегляду цікавого їм контенту.

Батьки, які це читають, погодяться, що то є типовою поведінкою. І вона не викликала б особливого занепокоєння, якби не одна суттєва деталь: більшість контенту діти споживають несвідомо. Навіть дорослі, що дотримуються кібергігієни, можуть натрапити на шкідливий сайт, якщо не користуються програмними засобами захисту. Щодо необачних школярів, то ризики набагато вищі. Бездумне тицяння на яскраву картинку може легко привести дитину на сторінку з неприйнятним контентом, фішинговим посиланням або сумнівною рекламою.

До розповсюджених у світі кіберзагроз, таких, як сексуальне насильство, кібербулінг, крадіжка особистих даних, встановлення на гаджети шкідливого ПЗ, в Україні додалися ризики, що відповідають воєнному часу. Серед них – спроби залучити дітей до співпраці з окупантами, дезінформація та ІПСО. Не знімаючи відповідальності з батьків, мусимо визнати: захист дітей від ворожої пропаганди, а також інших кіберзагроз, які базуються на маніпуляціях, є загальнонаціональною проблемою.

Російське ІПСО, дорослий контент, шкідливі програми. Як захистити українських дітей від інформаційних і кіберзагроз

Як дітей вчать обачності в інтернеті

Держава підготувала законодавчу базу та вживає організаційних заходів, які мають на меті навчити дітей обачної поведінки в інтернеті. У 2016 році в Україні затвердили першу Стратегію кібербезпеки, а вже за рік ухвалили закон «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України». Відповідно до них школярам розповідають про кібербезпеку на уроках інформатики та зустрічах з офіцерами кіберполіції. На сайті Міністерства освіти і науки опубліковані рекомендації для вчителів, як створити безпечне онлайн-середовище для учнів. На платформі «Дія.Освіта» представлена низка навчальних матеріалів на тему безпеки в онлайні. У травні цього року в школах провели всеукраїнський урок із кібергігієни.

Освітяни наголошують, що кібербезпека є частиною виховання. Перш за все треба інформувати дітей про загрози. Крім цифрових навичок, важливо також розвивати у школярів критичне мислення, вміння керувати емоціями тощо. Я погоджуюся, що в довгостроковій перспективі це є найбільш дієвим способом виховати покоління, що вміє протистояти кіберзагрозам.

Втім що нам робити прямо зараз, коли вони вразливі до атак із боку як кіберзлочинців, так і ворога?

Як блокувати небезпечні сайти 

Три роки тому наша команда Cisco Ukraine реалізувала пілотний проєкт «Безпечна школа» у двох навчальних закладах Черкащини. Нашою метою було захистити школярів від вірусних сайтів, а також неприйнятного контенту, зокрема, російського. Для цього ми безплатно встановили у школах хмарний сервіс Cisco Umbrella, яке дозволяє блокувати DNS-запити до сайтів і застосунків, які розповсюджують шкідливі програми, віруси, фішингові сторінки та інші загрози. Сервіс використовує велику базу даних небезпечних сайтів, що оновлюється на постійній основі. Лише за перший місяць роботи він заблокував 127 тис. запитів до російських сайтів, а також ресурсів за тематиками «дорослий контент», «гемблінг», «казино» тощо. Отже, наша гіпотеза про небезпеку школярів в інтернеті підтвердилася.

Пілотний проєкт «Безпечна школа» запустили ще до початку повномасштабної війни. Після 24 лютого він став критично важливим. Торік у нас нарешті з'явилася можливість масштабувати цей проєкт. Влітку 2023 року Cisco уклала меморандум про співпрацю з Міністерством цифрової трансформації, долучивши Україну до глобальної програми з цифровізації Country Digital Acceleration (CDA), що охоплює 50 країн. Ми з Мінцифри домовилися разом розвивати в Україні освітні проєкти та впроваджувати цифрові ініціативи у сфері кіберзахисту.

У рамках меморандуму ми надали школам у різних регіонах 6000 безплатних п'ятирічних ліцензій на Cisco Umbrella. Тепер учні, які виходять в інтернет за допомогою шкільного Wi-Fi, не бачать у пошуку неприйнятного контенту. Крім того, ми налаштували блокування запитів на сайти домену .ru, фішингових сайтів і сайтів із шкідливим ПЗ. Всі налаштування визначають фахівці Міністерства освіти і науки. Безплатну п'ятирічну ліцензію на сервіс може отримати будь-яка школа, звернувшись до нас.

Безпечний інтернет для всіх українських шкіл

На початку осені до нашого сервісу було підключено 511 шкіл. Лише за першу половину вересня він заблокував у них понад 370 тис. небезпечних запитів. Серед них майже 350 тис. – на російські домени, близько 1000 – на сайти зі шкідливим ПЗ та понад 23 тис. – на ресурси, пов'язані з криптовалютою.

Нині ліцензію використовують усі школи, які її отримали. Світова практика доводить, що подібні проєкти максимально ефективні, коли їх системно впроваджують на державному рівні. На мій погляд, щоб створити безпечне онлайн-середовище для навчання та розвитку всіх дітей, потрібні спільні зусилля профільних міністерств. Ми зі свого боку готові надавати доступні нам ресурси й експертизу, щоб допомогти захистити українських дітей від головних кіберзагроз.

Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.

Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.

Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло