Історію пишемо ми самі: 6 складових розвитку України у 2025 році
І що може стати фундаментом для відновлення й процвітання країни

2025 рік стане вирішальним для України – здається, це єдине, у чому сходяться всі: аналітики, пересічні громадяни, політики, бізнес та військові. Чи стане цей рік роком справедливого миру, залежить від дуже багатьох факторів. Попереду складні виклики: починаючи від того, як розвиватиметься ситуація на фронті та якою буде політика США, до потреби вирішувати цілу низку нагальних економічних, соціальних і гуманітарних питань.
У ЗМІ ширяться численні песимістичні прогнози, але нам до цього не звикати: більшість «експертів» і у 2022 році були впевнені, що Україна не зможе вистояти й кількох тижнів у протистоянні з росією, яка розпочала повномасштабне вторгнення. Але ми вистояли, і для всього світу стали символом незламності, вміння адаптуватися, діяти нешаблонно й використовувати найменші можливості. Про складові розвитку України у 2025 році, які можуть стати фундаментом для відбудови й процвітання країни, Mind розповіла Ольга Дьякова, співзасновник Impact Force.
Жінки – рушійна сила позитивних змін
За результатами дослідження «Портрет українських жінок-підприємниць», у період із 2021 по 2023 рік кількість жінок у бізнесі збільшилася на 43%. За даними Opendatabot, у 2024 році шість із десяти нових ФОП відкривали саме жінки. Для порівняння: у 2018 році в Україні було 43,7% жінок-підприємниць. У 2024-му зросла не тільки частка жінок-ФОПів, а й жінок – директорів новостворених компаній – 34%. У жовтні цей показник сягнув рекордних 38,8%.
Сьогодні жінки воюють, волонтерять, забезпечують економічний тил, виховують дітей і підтримують свої родини. У 2025 році необхідно максимально підсилити роль жінок у всіх сферах життя. Це передбачає створення умов для їхньої економічної незалежності, підтримку жіночого підприємництва, забезпечення доступу до освіти та професійного розвитку. І в цьому напрямку теж є чим похвалитися.
Успіх освітньої програми «Мрій та Досягай» і жіночого акселератора «Відважна» наочно демонструє, що за умови підтримки, менторства та надання майбутнім підприємицям необхідних знань і ресурсів можна досягти дуже хороших результатів і розкрити їхній потенціал на повну. І задля цього потрібно, щоб такі програми та проєкти були не одноразовими спалахами, а реалізовувалися на постійній основі.
Необхідно створити комплексну екосистему, де майбутня підприємиця матиме різнобічну підтримку залежно від того, що їй потрібно: необхідні для ведення бізнесу знання та навички, гранти та пільгові кредити на розвиток власної справи, підтримку однодумців, поради від менторів. Усе це буде можливим лише за умови об’єднання зусиль держави, бізнесу, громадських організацій і міжнародних партнерів.
Ментальна стійкість – фундамент майбутнього
Війна не лише руйнує будівлі та інфраструктуру, вона завдає глибоких ран психіці людей. Через стреси, тривожність і поганий сон зменшується продуктивність праці. Саме тому програми, що спрямовані на підтримку ментального здоров'я, допомогу в інтеграції в суспільство та віднайденні роботи повинні отримати максимальну увагу, масштабування та фінансування.
Держава, медичні заклади, громадські організації та міжнародні партнери повинні об'єднати зусилля для створення комплексної системи психологічної підтримки, яка буде доступною для кожного, хто її потребує. Адже інвестиції в ментальне здоров'я – це інвестиції в майбутнє України, в її здатність до відновлення та розвитку.
Інклюзія – шлях до сильного суспільства
Повномасштабна війна, на жаль, призвела до збільшення кількості людей з інвалідністю, зокрема й серед ветеранів. Тому питання інклюзії набуває особливої ваги. У 2025 році Україна має зосередитися на створенні інклюзивного суспільства, де кожен, незалежно від фізичних чи ментальних особливостей, матиме рівні можливості для самореалізації. Адже інклюзія – це не просто створення фізичної доступності, це зміна суспільних установок і формування культури поваги до різноманітності.
Особливий акцент необхідно зробити на ветераноцентричності. Окрім створення доступного середовища й забезпечення безбар'єрного доступу, медичної та психологічної реабілітації, треба подбати про розповсюдження програм соціальної адаптації та підтримки ветеранів та їхніх сімей. Якщо ветерани та люди з особливими потребами знайдуть спосіб бути корисними суспільству та державі, від цього виграють усі – і для цього потрібно підтримувати програми розвитку соціального підприємництва!
Інклюзія та ветераноцентричність – це не тільки питання соціальної справедливості, а й важливий фактор економічного розвитку. Залучення всіх громадян до активної участі в житті суспільства сприятиме зміцненню економіки й створенню сильної та згуртованої нації. Суспільство, яке піклується про своїх захисників, стає сильнішим і стійкішим до будь-яких викликів. Цей принцип має стати одним з ключових у формуванні політики відновлення та розвитку України.
Соціальні інновації – відповідь на виклики часу
Війна породила безліч соціальних проблем, які потребують нестандартних рішень. Соціальні інновації, спрямовані на підтримку вразливих верств населення, ветеранів, внутрішньо переміщених осіб будуть критично важливими у 2025 році, а імпакт-підприємці відіграватимуть усе більш значущу роль. Щоб побудувати стійке суспільство й економіку, ми маємо створити потужну екосистему соціального впливу, яка використовуватиме технології та інновації.
Перші кроки для цього вже зроблені. До прикладу, у 2024 році закінчився другий сезон Impact Business Accelerator, який допомагає соціальним підприємцям розвивати свої ідеї та масштабувати їхній позитивний вплив на суспільство, створюючи стійкі та ефективні рішення для розв'язання нагальних проблем. Про те, що ідея імпакт-бізнесу та соціального підприємництва в Україні розвивається та набирає обертів, свідчить простий факт: якщо у 2023-му на участь в акселераторі подалися 100 українських компаній, то 2024 року їх було вже вчетверо більше.
Лідери в «цифрі»
Українці здивували світ не тільки своєю мужністю, а й прогресом у сфері диджиталізації. Ми першими в Європі прирівняли електронні документи до паперових. Реєстрація ФОП в Україні – найшвидша в усьому світі – всього 4 секунди.
За рейтингом E-Government Development Index, що оцінює 193 країни світу й розробляється ООН, Україна посідає 30-те місце у світі та є беззаперечним лідером у Східній Європі, а ще у 2018 році ми були лише 82-ми.
Україна взагалі зараз номер один у світі за рівнем залученості громадян до електронних державних послуг, а на базі нашої платформи «Дія» прагнуть створити свої державні застосунки навіть найрозвинутіші в цифровому плані країни. У 2024 році «Дія», за версією журналу Time, була визнана одним із 200 найкращих винаходів, які змінюють життя людей.
Успіхи диджиталізації не обмежуються лише «Дією». За 2 роки повномасштабної війни приголомшлива трансформація відбулася й із сервісом «Київ Цифровий», який створювався як засіб для сплати за проїзд у громадському транспорті, а нині став комплексною платформою, яка не тільки дозволяє платити за проїзд і паркування, а й надсилає сповіщення про повітряну тривогу, інформує про графіки відключення світла, дозволяє записатися до ЦНАП і проголосувати за важливі для міста питання: чи то розподілення громадського бюджету, чи то перейменування назви вулиць.
Ставка на енергоефективність
Ворог не полишає спроб повністю знищити енергетичну інфраструктуру нашої країни. Зараз Україна може розраховувати на менш ніж половину з 36 ГВт генераційних потужностей, які вона могла використати до війни. Але ми навчилися жити та працювати навіть в умовах планових й екстрених відключень світла.
До того ж у темні часи краще видно світлих людей і світлі рішення. Постійні атаки на енергооб’єкти підсвітили та зробили очевидним для всіх необхідність переходу до більш стійкої та децентралізованої енергетичної системи, пошуку й розвитку альтернатив. Йдеться не лише про генерацію, а й загалом про енергоефективність усього: промисловості, бізнесу, домогосподарств тощо.
Акселераційні програми стимулюють розвиток інноваційних рішень у сфері енергозбереження та використання відновлюваних джерел енергії, сприяючи енергетичній незалежності України та зменшенню негативного впливу на довкілля. Компаній, які спеціалізуються на створенні енергоефективних рішень, багато – лише до каталогу «Інноватори енергоефективності України» увійшли 94. Зі свого боку ми маємо робити все для їхнього розвитку та підтримки.
Створюючи майбутнє разом
2025 рік стане роком іспиту для України. Попри неоднозначні прогнози, нам своє робити та знову дивувати світ. Від того, наскільки успішно ми зможемо розв'язати нагальні проблеми та створити умови для сталого розвитку, залежить майбутнє нашої країни. І зазначені вище складові мають створити міцний фундамент для відбудови та процвітання.
Історія пишеться тут і зараз, і саме ми, українці, є її творцями. Об'єднавши зусилля, використовуючи весь свій потенціал та спираючись на підтримку міжнародних партнерів, ми зможемо не тільки подолати всі труднощі, а й побудувати сильну, незалежну та процвітаючу Україну.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.