Невидимий фронт: чому майбутнє держави залежить від ментальної стійкості жінок

Невидимий фронт: чому майбутнє держави залежить від ментальної стійкості жінок

Як цю стійкість розвинути й підтримати

Невидимий фронт: чому майбутнє держави залежить від ментальної стійкості жінок
Фото: depositphotos.com

На плечі українських жінок сьогодні лягло потрійне навантаження: підтримка вітчизняної економіки, виховання дітей, турбота про родини. А багато хто з українок взагалі став до лав Збройних Сил та боронить державність нарівні з чоловіками. За таких умов ментальне здоров'я жінки стає ключовим чинником не лише її особистого добробуту, а й майбутнього всієї нації. Адже саме жінкам зрештою належить ставити на ноги молоде покоління, та лише врівноважена й ментально здорова людина може бути корисною та допомагати іншим. На чому має ґрунтуватися підтримка ментальної стійкості жінок і як це організувати, спеціально для Mind розповіла співзасновниця Impact Force Ольга Дьякова.

Повномасштабна війна із жорстоким агресором не могла не позначитися на нашій психіці. Тяжкі часи, які ми переживаємо зараз, впливають на фінансовий, психоемоційний стан людини, а також на стосунки в родинах. За даними опитування, проведеного в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», кожен другий українець почувається емоційно гірше, ніж три роки тому. При цьому 74% тих, кого війна зачепила безпосередньо, стикаються з емоціями, які заважають справлятися з повсякденними справами.

Яким є відтермінований ефект війни?

Такий стан матиме неабиякий вплив не тільки тут і зараз, а й надалі. Численні дослідження демонструють, що ментальне здоров'я матерів має прямий вплив на розвиток їхніх дітей. Дітки, які виростають у матерів із тривожними розладами чи депресією, частіше мають проблеми з навчанням, емоційні відхилення та поведінкові проблеми.

У перші роки життя дуже вірогідними є проблеми з розвитком когнітивних здібностей, мовлення, емоційної сфери, а у школі – до потреби в додатковій освітній підтримці можуть додаватися труднощі із соціалізацією, занижена самооцінка, підвищений ризик депресій і тривожних розладів, а також різноманітні поведінкові проблеми, як-от агресія, гіперактивність, неуважність тощо.

Згідно з даними дослідження, проведеного у Великій Британії, додаткові ризики розвитку емоційних, поведінкових або когнітивних проблем в 11- та 16-річних дітей, чиї матері перебували у стані перинатальної депресії, становили від 5% до 21%.

Зважаючи на війну, що триває, і демографічну кризу, яка вже стоїть на порозі нашої країни, вочевидь саме жіноче населення найближчим часом буде рушійною силою економічного зростання. На цей час уже зараз кожним другим малим бізнесом в Україні керують жінки, серед яких 67% мають вищу освіту, а кожна п'ята – навіть дві. При цьому гендерна пропорція у приватному підприємництві з року в рік стає все більше жіночою, хоча ще 15 років тому вона була переважно чоловічою.

Чому психічна стійкість жінок зараз набула такого значення?

Жінки з міцною психікою активніші на робочому ринку, більш продуктивні та роблять більший внесок у сім'ю та суспільство. Натомість жінки з ментальними проблемами частіше «випадають» з ринку праці, мають зменшену продуктивність і залежать від соціальної допомоги.

Різноманітні дослідження по всьому світу вказують на те, що ментально здоровіші жінки та їхні діти сприяють підвищенню ефективності й освіченості суспільства. До того ж здоров'я жінок, зокрема ментальне, пов'язане з довгостроковою продуктивністю: розвиток і економічні показники країн частково залежать від того, як кожна країна захищає та зміцнює здоров'я прекрасної половини людства.

Отже, ментальне здоров'я жінок є ключовим фактором для майбутнього нації, економічного зростання й розбудови України. Важливо підтримувати жінок у ці складні часи та створювати умови для їхнього ментального добробуту й розвитку. Цим займається і держава, і різноманітні громадські ініціативи та програми. Як, наприклад, уже згадана програма «Ти як?» або програма «ReStart Свідомості».

Що являє собою програма «ReStart Свідомості»?

«ReStart Свідомості» для ветеранок і жінок – членів сімей ветеранів запустили в лютому 2024 року. Цьому передували тривалі та ретельні клінічні дослідження ефективності різних безмедикаментозних технік запобігання ПТСР (посттравматичного стресового розладу). У програмі взяли участь 50 фіналісток і 28 експертів, що забезпечили понад 260 годин роботи.

Програма складалася з двох модулів: на першому етапі учасниці проходили діагностику та навчалися технік, які допомагали поліпшити стан, сон і зменшити тривожність; на другому етапі – здобували знання для кар’єрного та професійного зростання. Попередні результати показали: стресостійкість учасниць поліпшилася на 49%, депресивні симптоми зменшилися на 44%, а якість сну поліпшилася на 34%. Усі учасниці повідомили про підвищення впевненості в собі та готовності до безболісної реінтеграції в новий робочий простір.

Головне, що мають усвідомлювати всі люди: увага до власного ментального здоров’я – це обов’язок кожного. Ми маємо бути в ресурсі, бо відповідальні за багатьох людей, які поруч із нами. До того ж існує чимало методів, які дозволяють поліпшити власне емоційне самопочуття.

Насамперед це медитативні практики (серед яких, до прикладу, трансцендентальна медитація) і дихальні вправи: перші допомагають заспокоїти розум, зменшити тривогу та поліпшити концентрацію уваги, а контрольоване дихання буде корисним для зняття надмірної напруженості й паніки під час нападу. Запис своїх думок та емоцій у щоденник може допомогти краще зрозуміти їх та опрацювати, а ефективне планування й розподіл часу допоможуть зменшити завантаженість і відчути контроль над ситуацією. 

Про користь спілкування з домашніми тваринами знають, мабуть, усі. Якщо додати до цього спорт або хоча б мінімальні фізичні навантаження, позитивний ефект збільшиться. Також варто взяти собі за правило проводити деякий час без гаджетів, фокусуватися, хоч це й не просто, на позитивних моментах і більше спілкуватися з рідними й друзями.

Обирайте те, що краще працює для вас, й активно практикуйте. Бо, якщо не приділятимете собі хоч пів години на день, ви просто не зможете допомагати іншим.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло