Податкові зміни – 2025: чого чекати бізнесу?

Податкові зміни – 2025: чого чекати бізнесу?

Як державі й бізнесу знайти шлях до балансу

Податкові зміни – 2025: чого чекати бізнесу?
Фото: depositphotos.com

2024 рік став справжнім викликом для бізнесу та платників податків. За даними опитувань, майже 65% підприємців назвали податкову систему «головним гальмом розвитку» і скаржилися на незрозумілі нарахування та бюрократію. Бізнес-омбудсмену подали 1191 скаргу, з яких 61% стосувався податкових питань.

З 1 січня 2025 року Україна впроваджує низку податкових реформ, які переформатують взаємини між державою, бізнесом і громадянами. Планується, що вони стануть стратегічним кроком для зміцнення економіки в умовах війни, де кожна гривня бюджету працює на оборону, відновлення інфраструктури та соціальну стабільність. Що це означатиме для бізнесу, Mind розповів Євген Артюхов, PhD, партнер ASA GROUP.

Які ключові зміни відбулися 2025 року?

1. Податок на прибуток підприємств:

  • Фінансові установи: базова (основна) ставка податку на прибуток для фінансових установ (крім страховиків) підвищена з 18% до 25%.
  • Резиденти «Дія.City»: пенсійні внески в межах недержавного пенсійного забезпечення та страхові платежі за договорами добровільного медичного страхування, здійснені резидентами «Дія Сіті» на користь своїх працівників та гіг-спеціалістів, звільняються від оподаткування «податком на виведений капітал».

2. Військовий збір:

  • Фізичні особи – декларування: задекларований загальний річний дохід за 2024 рік усе ще оподатковуватиметься військовим збором за ставкою 1,5%. Виняток: дохід від операцій із майном і дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого і дарунок майна – ці види доходу оподатковуються за ставкою 5% з 1 грудня 2024 року. Крім того, ставка у 1,5% зберігається для військовослужбовців і працівників правоохоронних органів відповідно до переліку, визначеного в законі.
  • Фізичні особи – звільнення від оподаткування: не оподатковуються ПДФО та військовим збором соціальні виплати, стипендії, пенсії, дохід від облігацій внутрішніх державних позик, у тому числі військових облігацій, а також інші доходи, з яких не сплачується ПДФО.
  • Фізичні особи – загальні правила: з 1 грудня 2024 року військовий збір на інші доходи громадян збільшено з 1,5% до 5%.
  • 1, 2 і 4 група єдиного податку: Для фізичних осіб – підприємців 1, 2 та 4 груп введено військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати (у 2025 році – 800 грн).
  • 3 група єдиного податку: юридичні особи та ФОПи – платники єдиного податку 3 групи сплачуватимуть військовий збір у розмірі 1% від отриманого доходу (згідно зі статтею 292 ПКУ).

3. Відновлення ЄСВ (єдиний соціальний внесок):

  • З 1 січня 2025 року фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерських господарств знову зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за себе на загальних підставах – скасовано пільгу, яка давала змогу не сплачувати ЄСВ з 1 березня 2022 року.
  • Мінімальний розмір ЄСВ становить 1760 грн на місяць, а максимальний – збільшено до 35 200 грн (з максимальної бази оподаткування в розмірі 20 мінімальних заробітних плат, тобто з 160 000 грн).
  • Для резидентів «Дія.City» база для сплати ЄСВ з винагороди працівників і гіг-спеціалістів зберігається на рівні мінімальної заробітної плати – 1760 грн на місяць.

4. Податок на додану вартість (ПДВ):

  • Оновлено оцінку вживаних авто для незареєстрованих платників ПДВ.
  • Продовжено пільги для кіноіндустрії – для виробництва національних фільмів, а також демонстрування, розповсюдження та показу іноземних фільмів, адаптованих в україномовні версії для осіб із порушеннями зору та осіб із порушеннями слуху.
  • Гіг-контракти нерезидентів звільнено від ПДВ.
  • Скасовано пільги на імпорт для літакобудування, наукові дослідження, обладнання, авіаперевезення, БПЛА, приціли тощо.

Шлях до балансу: чи зможуть бізнес і держава знайти спільну мову?

Оновлені податкові правила – не просто зміни у ставках та обов’язках, а частина ширшої економічної трансформації України. Вони спрямовані на три ключові цілі:

  • збільшення бюджетних надходжень для фінансування безпеки та відновлення;
  • підтримку обороноздатності через цільові збори та інвестиції;
  • стабілізацію економіки шляхом боротьби з тіньовим сектором і стимулювання легальних операцій.

Сьогодні наш головний виклик – знайти рівновагу між фіскальними потребами держави та інтересами бізнесу. Якщо баланс буде порушено, реформи можуть призвести до двох сценаріїв. Позитивного: легалізація економіки, зростання інвестицій, прорив на європейські ринки. Ризикованого: масове закриття малих підприємств, «втеча» капіталу, нові схеми ухилення.

Малий і середній бізнес, який є основою економіки, матиме як нові можливості, так і виклики:

  • підвищення лімітів доходів для спрощеної системи оподаткування;
  • цифрові інструменти для автоматизації звітності;
  • пільги для експортерів і бізнесу в деокупованих регіонах;
  • повернення довоєнних ставок для окремих видів діяльності;
  • суворіший контроль за трансакціями через інтеграцію з міжнародними платформами;
  • зростання витрат на легалізацію персоналу.

Майбутнє залежить від того, наскільки ефективно вдасться поєднати необхідність наповнення бюджету з підтримкою підприємництва.

В умовах глобальної конкуренції та внутрішніх викликів Україна має створювати передбачувані й вигідні умови для бізнесу, адже саме підприємництво стане рушійною силою економічного відновлення та інтеграції країни у світові ринки.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло