Малий бізнес у великих тендерах: як ШI змінює правила гри у закупівлях Prozorro
Штучний інтелект за 5 хвилин виконує двогодинний обсяг роботи досвідченого професіонала

Кожного дня на Prozorro оголошуються сотні закупівель, у яких бере участь як великий, так і малий бізнес. За підсумком минулого року ФОП здобули перемогу у 36,7% від всіх закупівель. Це – гарний показник. Втім він може показати кращу динаміку для малого бізнесу. Можу спрогнозувати, що це станеться дуже швидко. Реформа державних закупівель розвивається, з'являються нові інструменти, зокрема штучний інтелект, який допомагає оптимізувати процеси, а відповідно змінювати правила гри в закупівлях.
Чим штучний інтелект може бути корисним?
Нагадаю, що Prozorro – це система для проведення державних закупівель, яка забезпечує відкритість і чесну конкуренцію у співпраці бізнесу з державою. Надавати товари та послуги державним замовникам можуть як великі компанії, так і середній бізнес або ФОПи.
Останні здатні освоювати нішеві напрями, у яких пропонувати вигідні ціни. Це відкрило для малого бізнесу можливості, якими той користується, маючи ринкову перевагу в ціні товарів і послуг. Втім конкурентні ціни не гарантують перемоги. Для отримання більшої кількості замовлень постачальники мають відповідати певним вимогам тендерної документації.
Аналіз цих вимог завжди був важливим і водночас складним етапом. Він вимагав уважності та залучення додаткових спеціалістів, зокрема юристів. Помилки, неточності або нестача документів могли коштувати компанії дискваліфікації в тендері. Саме через це малі та середні бізнеси (де дуже часто одна людина виконує багато функцій) відмовлялися від участі в закупівлях, втрачаючи можливості здобути вигідні контракти.
До чого тут штучний інтелект?
Не секрет, що ШI вже допомагає оптимізувати багато складних бізнес-процесів. Серед них – й обробка великих даних.
Ми у SmartTender використали ці інновації для спрощення участі в тендерах для різних постачальників, зокрема малого бізнесу, і створили інструмент на базі штучного інтелекту. Його ключове завдання – аналізувати вимоги тендерної документації та автоматично формувати перелік документів, які має подати учасник.
Як це може допомогти ФОПам? За статистикою, досвідчений спеціаліст із закупівель витрачає в середньому дві години на аналіз одного тендеру. Зазвичай такого спеціаліста в малого бізнесу немає, або є людина, яка виконує цю функцію одночасно з десятком інших завдань. Штучний інтелект робить цю ж роботу за 5 хвилин (іноді й менше, залежить від складності закупівлі). Отже, для підприємця, який самостійно аналізує тендери й подається на них, такий інструмент може стати суттєвою допомогою.
ШI обробляє документацію на рівні досвідченого юриста, виділяючи ключові вимоги та формуючи зручний чек-лист. І все це за лічені хвилини. Учаснику потрібно лише перевірити всі деталі та завантажити відповідні документи.
Штучний інтелект – це свого роду колега, який не лише автоматизує пошук та аналіз, а ще й допомагає перевірити себе.
Погодьтеся, перевіряти роботу кожного співробітника вручну – завдання не з легких, тим паче, коли в компанії не вистачає ресурсів. А алгоритми ШІ роблять це автоматично. Отже, ШI мінімізує ризики дискваліфікації через помилки в документах. За нашими даними, загальний рівень дискваліфікацій знижується з 23,8% до 3%, що збільшує шанси на перемогу.
Маємо успішний кейс: один із наших клієнтів, представник малого бізнесу, провів наведений вище аналіз за допомогою штучного інтелекту, після чого взяв участь у восьми тендерах, 100% із яких стали переможними.
Як штучний інтелект вплине на ринок державних закупівель?
Завдяки наявності ресурсів, зокрема команди спеціалістів із закупівель та юристів, великі постачальники раніше мали вагому перевагу над малим бізнесом. Втім, як ми бачимо, інноваційні технології дають зелене світло ФОПам для участі в закупівлях великих держзамовників. А отже, головну роль починає відігравати не масштаб компанії, а її швидкість, адаптивність і готовність використовувати новітні технології.
SmartCheck AI – перший інструмент на базі штучного інтелекту з таким функціоналом у тендерній індустрії. За пів року використання ми отримали підтвердження його ефективності. Вже зовсім скоро на ринку з'явиться ще багато інструментів на базі ШI, які допомагатимуть як постачальникам, так і замовникам. Загалом це підвищить конкурентоспроможність та дозволить зрівняти умови для всіх гравців, а отже, допоможе й надалі робити сферу державних закупівель ще більш прозорою.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.