Як розвивати бізнес під час війни

Як розвивати бізнес під час війни

Що робити, щоб врятувати економіку

Як розвивати бізнес під час війни
Фото: shutterstock.com

Війна – це велика економічна криза. Як діяти українському бізнесу в таких умовах? Як розвиватися, де шукати інвестиції? І що робити, щоб врятувати економіку країни?

Своїми думками й стратегічним баченням поділився засновник та акціонер фінансово-промислової групи «ТАС» Сергій Тігіпко на International Invest Summit 2025.

International Invest Summit 2025 (4–5 липня 2025 року, Львів) – захід для інвесторів, організований Українським центром аналітики та досліджень (UCAI) спільно з International Investment Office за підтримки Mind. Мета саміту – створити дієву платформу для спілкування та пошуку можливостей інвестування в Україну.

Я дивлюся на війну абсолютно прагматично. Це велика економічна криза для мене, і діяти слід так, як потрібно під час кризи. Перегляньте своє бачення компанії, бізнесу, перегляньте стратегію, відпрацюйте тактику, що робити далі, і змініть структуру своєї компанії.

Війна вносить корективи, і ви повинні на це відреагувати. Треба не завмирати, а рухатися.

Перше – будь-яка криза навчає. Якщо тверезо дивитися на це й робити висновки, то криза – це ваша школа. Так, за це можна заплатити, але можна й заробити. І друге – будь-яка криза дає великі можливості. Я продавав банк за шість з половиною капіталів, а банк «Львів» купив за практично один капітал. Дивіться на ці можливості: сьогодні банки працюють, ставки більш-менш нормальні, ринки існують, Одеса з портами працює. Ми вже все бачили, і нас нічим не злякати. Важливо правильно налаштуватися, і це не про оптимізм – це про жорсткий-жорсткий прагматизм.

Що у пріоритеті для бізнесу під час війни?

Підтримка армії – пріоритет для нас, але найголовніше – ми повинні зберегти свої колективи: у когось перукарня, у когось завод. Це наше завдання, і ось це – наша війна. Якщо ми втратили перукарню, ми програли цю війну. Ми втратили завод у Марганці, бо прильоти з артилерії б'ють 5 кілометрів до Енергодара. Але ми забрали 30 людей, переселили їх в Чернівецьку область і будуємо там завод, який буде вже через 5 місяців утричі потужніший за попередній. Якщо я побудую і запущу цей завод, я виграв у путіна цю війну. Я вважаю саме таким повинен бути наш підхід. Ми маємо бути максимально консолідовані й націлені на це.

Кожен може самореалізуватися у своїй галузі. Ви профі, якщо ви й досі тут на четвертий рік війни. Кожна проблема вас посилює. Під час кризи виграє не найрозумніший, не найосвіченіший, а найспокійніший і найдієвіший.

Зараз ми запустили приблизно 500 тис. кв. метрів житла у трьох проєктах. Я стежу за цим ринком у Києві. Один із наших партнерів от зараз зупинив продажі, хоча в нього ще залишилося кілька десятків квартир, він підняв ціну і чекає. Київ продається, бо багато людей переїжджає, незважаючи ні на що.

По-друге, хоч кінця-краю війни зараз хтось не бачить, він все одно буде. Я спостерігаю за тим, що відбувається в економіці росії – прослідкуйте, що говорили росіяни на Санкт-Петербурзькому форумі – там починається така планова катастрофа, і зараз, зі свого досвіду в макроекономічних позиціях, я не бачу, як вони можуть з неї вилізти, падають основні показники. Тому проєкти я розраховую так, щоб різко стартувати, коли буде мир.

Однак самі ми нічого не робимо. Ми не великі девелопери, тож працюємо в партнерстві й беремо ті компанії, які перед цим уже показали себе, які вміють робити правильні проєкти. Коли береш таку компанію, за нею йдуть клієнти. Наприклад, в одному комплексі плануємо до 40% повторних продажів, яких за собою поведе девелопер. Ось так ми потихеньку працюємо.

Де шукати інвестиції?

Сьогодні потрібно розраховувати насамперед на самих себе. У нас є $100 млрд готівки в Україні, ще $100 млрд на рахунках українців за кордоном. У найкращий рік було проінвестовано прямих інвестицій в Україні на $10 млрд. Слід спробувати зробити реформу, яка б повернула гроші в країну, дати інструменти, які б гарантували нормальну дохідність – це найголовніше. У росії криза, бо ніхто туди не інвестує. Те саме буде й у нас, якщо держава і ми з вами не вкладатимемо у свої підприємства.

Я не вірю в іноземних інвесторів під час війни. Це може бути щось точкове, але масово вони сюди не прийдуть, і це не розв'яже наше питання під час війни. Зараз економіку може рятувати український інвестор, і це наша відповідальність, ми повинні шукати варіанти.

Що робити бізнесу?

Ми дуже багато скаржимося, але, якщо запитати бізнес про готові рішення, які дозволили б швидко прийняти на рівні уряду і які б допомогли. Ми ж більше про розмови, а не про рішення. Діліться ідеями, але не побажаннями, не постановками завдань – з цим усі можуть впоратись.

Треба організовувати, шукати експертів і прописувати все. Це можливо робити в межах асоціації. Зараз дуже важко інвестувати, а через дерегуляцію ми можемо вигравати ситуацію з бізнесом. Треба шукати рішення, об'єднуватися та ініціювати.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло