Чому у «Нафтогазі» готуються програти суд у Стокгольмі

Чому у «Нафтогазі» готуються програти суд у Стокгольмі

Аби мінімізувати втрати при негативному рішенні шведського суду, українська компанія готова навіть збанкрутувати, щоб мінімізувати можливі виплати

Чому у «Нафтогазі» готуються програти суд у Стокгольмі
Фото УНІАН

У «Нафтогазі» вже не розраховують на однозначну перемогу у Стокгольмському арбітражі, який розглядає справу проти «Газпрому». Аби мінімізувати втрати при негативному рішенні шведського суду українська компанія готова навіть збанкрутувати, щоб мінімізувати можливі виплати. Проте, рішення Стокгольму може стати обов’язковим не лише для «Нафтогазу», а й для уряду України, що потягне за собою повну фінансову відповідальність.

Поки що у «Нафтогазі» не вбачають підстав для держави хвилюватися. «Ми не хочемо програвати «Газпрому», навіть якщо буде рішення, це буде зобов’язання «Нафтогазу», а не держави. «Нафтогаз» просто буде банкрутом. Наші активи при ліквідації «Нафтогазу» розпродаватимуться, і кредитори в межах певної черги будуть отримувати відповідні гроші», – заявив комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

На сьогодні «Газпром» вимагає від «Нафтогазу» у Стокгольмському арбітражі $37 млрд. На початку року російська компанія виставила «Нафтогазу» за 2016 рік рахунок за недобір законтрактованого за правилом «бери або плати» газу на суму $5,3 млрд.

«Нафтогаз» вимагає від «Газпрому» $28 млрд. Загалом об’єднані взаємні претензії сукупно становлять $65 млрд. Але в українській компанії очікують, що сума позову з боку «Газпрому» буде зростати.

«Якщо говорити про гроші, вони вимагають від нас вже приблизно $50 млрд. Це те, що ми повинні були заплатити і не заплатили за відповідні обсяги газу. Якщо ми подивимося на майбутнє, до терміну закінчення контракту, то додатково це буде ще приблизно $30 млрд. Тобто, з їхнього боку загальна сума позовних вимог – це приблизно $80 млрд», – заявив комерційний директор Вітренко.

Насправді, на початок 2017 р. вимоги «Газпрому» становили $37 млрд, а не $50 млрд. як стверджують у «Нафтогазі». Відповідно навіть якщо припустити, що до 1 січня 2019 р. претензії «Газпрому» зростуть на $30 млрд., то загальний обсяг буде становити не $80 млрд, а лише $67 млрд.

З іншого боку така заява «Нафтогазу» означає також і те, що судове протистояння української та російської компаній не завершиться після очікуваного ухвалення рішення Стокгольмського арбітражу. Скоріше за все «Нафтогаз» очікує на нові претензії з боку «Газпрому», оскільки договір передбачає виконання умови «бери або плати» на обсяги 52 млрд. куб. м газу, але Україні такі обсяги газу не потрібні.

Тим не менше, у «Нафтогазі» поступово звикаються із думкою, що рішення Стокгольму може бути не на користь України. Саме звідси розмови про можливе банкрутство компанії і спроба переконати суспільство у тому, що навіть якщо арбітраж присудить величезну суму боргу, то Україна все одно її не буде виплачувати.

Насправді ж, ситуація не така безхмарна. За прогнозами адвокатів, виходячи з судового процесу, суд найбільш ймовірно ухвалить рішення-компроміс, яке буде наслідком об’єднання претензій за недобір газу з боку «Газпрому» і вимог «Нафтогазу» за переплату за поставлений газ, а транзитні претензії «Нафтогазу» будуть проігноровані. Проте, очікувана різниця буде не на користь України і може скласти орієнтовно $8-12 млрд.

Безумовно, у «Нафтогазу» активів на таку суму немає. Але є магістральні газопроводи, підземні сховища і підприємства видобутку газу – «Укртрансгаз» і «Укргазвидобування».

«З точки зору бізнесу і ідеології, звичайно ж, краще другий варіант, єдине тут питання ціни. Але об’єктивно ми сумніваємося, що з огляду на ризики «Північного потоку», «Турецького потоку», ризики відносин з «Газпромом», хтось буде готовий викласти ту цифру, в яку ми оцінюємо нашу систему. Ми оцінюємо її до 30 мільярдів доларів», – говорив голова «Нафтогазу» Коболев в кінці 2016 року.

Аналогічні розмови та підготовчі процеси щодо можливого продажу тривають і довкола «Укргазвидобування». «Якщо все зробити правильно, то «Укргазвидобування» може коштувати більше $10 млрд. І для цього не потрібно терміново пробурити всю Україну, будувати багатокілометрові газопроводи. Потрібно просто зробити ціну реалізації ринковою. Тільки за рахунок такого простого механізму у власності «Нафтогазу» з’явиться актив, який коштує $10 млрд», – говорив Коболев у 2014 році.

Стокгольмський арбітраж не буде ухвалювати рішення, яке не можна буде виконати. Слід зважати на те, що більшість кредитів «Нафтогазу» гарантовані урядом України, а сам «Нафтогаз» також у Стокгольмі розглядають як державну корпорацію. Більше того міжнародні кредитори України (МВФ, ЄБРР та група Світового банку) тримають «руку на пульсі» судового процесу і вже давно розглядають варіант виконання рішення арбітражу за рахунок майна «Укртрансгазу» і «Укргазвидобування».

«Газпром» може отримати право вимагати від держави України нести відповідальність за рішенням суду. І в такому випадку все буде залежати від Верховної Ради, яка має право дозволити продаж нафтогазових компаній України.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло