Невеликі банки врятують: президент схвалив спрощене злиття фінустанов

Невеликі банки врятують: президент схвалив спрощене злиття фінустанов

Ринок тепер чекає практичного застосування цього закону

Невеликі банки врятують: президент схвалив спрощене злиття фінустанов
Фото: DR

26 квітня президент Петро Порошенко підписав закон про спрощення процедур капіталізації та реорганізації банків. Про це повідомила виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова на своїй сторінці в Facebook. «Перемога! Підписано ЗПУ N6010! Маленькі українські банки врятовані!», – написала вона.

Перемога! Підписано ЗПУ #6010! Маленькі українські банки врятовані!

Posted by Elena Korobkova on Wednesday, April 26, 2017

За відповідний документ 23 березня поточного року проголосували 253 народних депутати. «Метою законопроекту є забезпечення стабільності банківської системи шляхом оптимізації процедур капіталізації та реорганізації банків», – йдеться у пояснювальній записці.

«Національний банк радіє! Парламент прийняв у цілому проект закону #6010 про спрощену капіталізацію та реорганізацію банків! Закон встановлює спрощений порядок докапіталізації банків та приєднання банків. Крім того, банкам надано можливість цивілізовано залишити ринок без ліквідації юридичної особи, виконавши зобов'язання перед кредиторами.

Невеликі банки врятують: президент схвалив спрощене злиття фінустанов

Важливо, що, встановивши спрощені процедури, закон не скасовує необхідність перевірки джерел походження коштів для збільшення капіталів банків. Відповідні поправки були відхилені парламентом», – прокоментував ще у березні це рішення директор департаменту ліцензування НБУ Олександр Бевз.

Також позитивно підписання закону Петром Порошенком зустріли і учасники ринку. Хоча вони не заперечують, що при застосуванні нововведень можуть виникнути певні труднощі.

«Ухвалення закону істотно прискорює процес злиття банків. Нововведення дозволяють економити дорогоцінний час і дають можливість залишитися на ринку життєздатним банкам. Прискорення процедур – це необхідний захід для розвитку банківської системи. Клієнти також повинні позитивно відчути роботу даного закону», – розповів Вадим Березовик, заступник голови правління Укргазбанку.

За словами екс-голови правління одного з банків, який прокоментував новацію на засадах анонімності, будь-яке спрощення і прискорення бюрократичних процедур в Україні, у тому числі й в банківському секторі – це рідкісний для нашої країни і цінний позитив. Якщо до спрощення подолати бюрократію і провести реорганізацію могли тільки великі банки зі зв'язками, впливом або армією дорогих юристів, то тепер це буде під силу і маленьким банкам.

«Хоча диявол криється в деталях. Можливо, при практичному застосуванні цих спрощених процедур виникнуть якісь непереборні труднощі. Потрібно почекати з висновками до тих пір, поки хтось із банків не пройде цим шляхом», – підкреслив співрозмовник Mind.

Згідно з даними НБУ, протягом 1992–2016 років в Україні було проведено 51 приєднання банків. Причому за останні 10 років таких приєднань було лише 11 випадків, що в тому числі свідчить про обтяжливість подібної процедури, яка на практиці тривала більше ніж 1,5 року.

Закон, зокрема, передбачає прискорені процедури регулятивних і корпоративних погоджень, що має на меті скоротити термін проведення процедури приєднання банків  як мінімум до трьох місяців, що є альтернативою для збільшення розміру статутного капіталу за рахунок додаткових внесків.

«Безперечно, це є позитивним нововведенням, проте питання не в цьому. Головне, чи зможуть банки їм скористатися до липня цього року, коли в них настане остаточний термін завершення установленої НБУ докапіталізації. Повноцінне запровадження такої спрощеної процедури потребує прийняття цілого ряду підзаконних актів, а це все час», – говорить Олег Пендзин, член ЕДК.

Разом з тим закон дозволяє банкам скористатися закладеними механізмами докапіталізації для виконання вимог наступних етапів збільшення капіталу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті