No smoking: цигарки поступово повертаються на ринок

No smoking: цигарки поступово повертаються на ринок

Але правила гри на ринку відтепер дещо змінилися

No smoking: цигарки поступово повертаються на ринок
Фото УНIАН

Конфлікт між правоохоронними органами та найбільшим тютюновим дистриб'ютором «Тедіс Україна» врегульований. Компанія добровільно сплатила штраф на суму біля 300 млн грн, усі звинувачення зняті, а поставки відновилися. Однак втримати свої позиції на ринку їй тепер набагато складніше. Торговельні мережі ведуть переговори з виробниками про підписання прямих контрактів і мають великі шансі налагодити постачання без посередників.

Які витоки конфлікту інтересів? Проблеми в «Тедіс Україна» спостерігаються протягом останніх двох місяців. 31 березня Генеральна прокуратура спільно з МВС провела понад 100 обшуків у різних підрозділах компанії і навіть в Антимонопольному комітеті, а на початку квітня компанія заявила про арешт рахунків і товарів на суму близько 1 млрд грн. Генеральний прокурор Юрій Луценко на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook розповів, що Департамент у сфері економіки Генпрокуратури спільно з Головною військовою прокуратурою і поліцією викрили схему ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах і незаконного виведення 2,5 млрд грн за кордон в період з 2015 по 2017 роки.

Одним із власників дистриб’юторської компанії, за даними генерального прокурора, є росіянин Ігор Кесаєв, проти якого в Україні введені санкції. У «Тедіс Україна» цю інформацію спростували, зазначивши, що компанія належить одеському бізнесменові Борису Кауфману (47,22%), а також двом британцям – Річарду Даксберу (23,51%) та Доріану Фенхальцу (23,51%).

На період розслідування склади компанії були закриті, а рахунки – заморожені. Однією з причин можливих обшуків, як раніше писав Mind, могло бути бажання оточення екс-прем’єра Арсенія Яценюка отримати свою долю в компанії. Вона контролює тютюновий ринок, обсяг якого за різними експертними оцінками складає 30–50 млрд грн. «Тедіс Україна» співпрацює з чотирма найбільшими виробниками тютюнової продукції («Філіп Морріс Україна», «ДжейТі Інтернешнл Україна», «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» і «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.-Прилуки») та поставляє їхню продукцію 40–50 оптовим і 80 000 роздрібним клієнтам.

Арешт рахунків призвів до нечуваного дефіциту. «Жодної пачки тютюнових виробів не було в деяких селищах на відстані всього 20 кілометрів від Києва», – розповідає Mind керівник тютюнової компанії, який побажав залишитися неназваним. Представник іншої оптової компанії зазначив, що у період цигаркового дефіциту було продано навіть неліквідний товар. У мереж не було змоги створити адекватний товарний запас, оскільки ніхто не очікував такого ходу подій, додає співвласник торговельної мережі «Фуршет» Ігор Баленко.

Як переформатується ринок? На початку травня Печерський районний суд міста Києва зобов’язав правоохоронні органи повернути компанії «Тедіс Україна» заарештовану продукцію, а експерти пророкували зникнення дефіциту за два тижні. Однак цього не відбулося. 

Ситуація з постачанням тютюнової продукції в торговельну мережу «АТБ-маркет» не покращилася, розказали Mind в прес-службі мережі. Така сама ситуація і в більшості оптових компаній, представники яких можуть запропонувати цигарки лише білоруського виробництва.

Топ-менеджер великої тютюнової компанії зазначив, що проблеми відбуваються лише з тими мережами, що прагнуть підписати прямі контракти з виробниками. Наприклад, мережа «Фуршет» отримує продукцію від «Тедіс Україна» без жодних затримок. «Переговорний процес з виробниками тютюнової продукції триває, але йде досить складно. Це пов'язано з тим, що окремі виробники пропонують умови щодо постачання гірші, ніж діючі пропозиції від дистриб'ютора. Також на даний момент виробники не зацікавлені налагоджувати довгострокові договірні відносини з торговими мережами, обмежуючись лише короткостроковими договорами», – зазначають в прес-службі «АТБ-маркет».

Представники тютюнових компаній вказують, що контролюючі чи правоохоронні органи не вимагають від них співпрацювати виключно с «Тедіс Україна», як це було п’ять років тому. Однак вони зізнаються, що дистриб’ютор зміг запропонувати їм гідний сервіс, кредитні гарантії та вчасну оплату. Змінювати процедуру роботи, наймати нових співробітників – нагальні потреби, що відволікають додаткові ресурси з бізнесу. «Над диверсифікацією поставок ми змушені замислюватися через проблеми з продажем протягом останніх двох місяців», – зазначив керівник тютюнової компанії у розмові з Mind.

Яка подальша доля очікує на «Тедіс Україна»? Компанія добровільно погодилася виплатити штраф на суму близько 300 млн грн, другий транш якої вже надійшов до бюджету. Одразу після цього обвинувачення з неї були зняті. Однак вона може зіткнутися з новими проблемами. Керівник Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко розповів, що «Тедіс Україна» має другий за величиною податковий борг на кінець 2016 року серед топ-100 найбільших платників податків країни. Його розмір на початок року, за даними ДФС, склав 483 млн грн.

«Асоціація постачальників торговельних мереж наприкінці квітня направила листи до всіх найбільших виробників тютюну в Україні щодо укладення прямих договорів з торговельними мережами. Ми сподіваємося, що це не лише призведе до зниження цін, але й дасть можливість ритейлерам, отримавши таку можливість заробляти, зробити ціни на продукти трохи нижчими», – розповідає Дорошенко. І додає, що указом президента Петра Порошенка санкції введені проти російської «Торгової компанії «Мегаполіс», яку вважають головним бізнесом акціонерів «Тедіс». Найімовірніше ці заходи будуть використані задля усунення компанії з українського ринку, вважає Дорошенко.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло