Страховий випадок: чому компанії Юрія Явтушенка позбавили ліцензій
Як відреагував ринок на таке рішення регулятора і що власники компаній зможуть протиставити претензіям контролюючих органів

Національна комісія з регулювання ринків фінансових послуг 29 червня відкликала ліцензії на здійснення страхової діяльності страховим компаніям «Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування», співвласником яких є бізнесмен Юрій Явтушенко. Рішення комісії набуде чинності через 30 днів, тобто 29 липня 2017 року. До цього моменту страховики мають право і далі страхувати клієнтів. Після – лише здійснювати виплати за укладеними раніше договорами.
Чому це сталося? Юрій Явтушенко впевнений, що це рішення безпосередньо пов'язане з обшуками, що в середині червня провели представники СБУ в згаданих компаніях, а також в асистанській компанії «Фінанс-Лайн» та громадському союзі «Український страховий омбудсмен».
Нагадаємо, що силовики звинуватили страховиків в укладанні фіктивних договорів страхування, у відмиванні 4,5 млрд грн і в співробітництві з представниками влади часів президентства Віктора Януковича. Приводом для обшуків стало кримінальне провадження №42016101020000104 від 17 травня 2016 року, у рамках якого Юрію Явтушенку висунуто підозру в скоєнні незаконних фінансових операцій.
Чи були претензії до компаній раніше? Явтушенко в інтерв'ю Mind заявив про те, що всі звинувачення в буквальному сенсі притягнуті за вуха. При цьому він виключив ймовірність санкцій з боку Нацкомфінпослуг, оскільки ще в травні комісія провела перевірки «Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування», за результатами яких не було висунуто жодних претензій до платоспроможності, якості та достатності активів страхових компаній. «Тобто, в актах перевірок Нацкомфінпослуг не зафіксовано порушень, наслідками яких могло б бути анулювання ліцензій», – каже Явтушенко.
Крім того, за даними Моторного (транспортного) страхового бюро за 2015–2017 роки, до компаній «Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування» немає жодних претензій з точки зору швидкості та якості врегулювання збитків по страхових випадках, пов'язаних з обов'язковим страхуванням цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСАЦВ).
А що вважають у Нацкомісії? У керівництва Нацкомфінпослуг дещо інша точка зору. «Під час перевірки в одній компанії було близько 10 порушень, а в другій 6. Вони були пов'язані в основному з неправомірними виплатами страхових відшкодувань. Ми вивчили документи, які нам надали на виконання розпорядження (складеного за підсумками виявлених порушень. – Mind). Але в них не виявилося підтвердження того, що порушення усунуто», – прокоментував Mind причину відкликання ліцензій член Нацкомфінпослуг Денис Ястреб, який також уточнив, що в даному випадку інші санкції, крім анулювання ліцензій, не передбачені.
Юрій Явтушенко вважає, що каменем спотикання стала виплата одному з клієнтів, у якого сталася пожежа. «Регулятор переконував нас у тому, що ми могли б і не платити. Але ми заплатили, тому що це наш клієнт і це наше рішення – чи визнавати страховим випадком ту або іншу подію», – дивується Явтушенко.
Як відреагував ринок? Представники страхового ринку коментують цей інцидент дещо ухильно. Так, заступник голови правління СК «Арсенал Страхування» Марина Авдєєва вважає, що робити будь-які висновки, не маючи на руках документів по суті справи, немає сенсу. «А вважати достовірними ті матеріали, які є в пресі, я не можу», – підкреслює Авдєєва.
Разом з тим, за словами голови правління СК «Княжа» Дмитра Грицути, не можна виключати і той факт, що на бізнес Явтушенка чиниться навмисний тиск. «Деталі знає той, хто близько знайомий з матеріалами. Можливі різні версії. Моя думка – треба розібратися і діяти в межах закону. Якщо в органів є якісь підозри щодо компаній та їхнього керівництва або акціонерів, то вони повинні проводити перевірки і пред'являти свої аргументи, а друга сторона може оскаржити рішення в суді», – говорить Грицута.
Керівник ще однієї страхової компанії, який попросив не називати його імені, вважає, що причини відкликання ліцензій надумані та перебільшені. «На ринку маса компаній, у яких цілі букети порушень, але вони спокійно працюють. У той же час, якби в СБУ і Нацкомфінпослуг не було жодних приводів прискіпатися до «Саламандри» та «ДІМу», їх би ніхто не чіпав», – заявив учасник ринку.
Що далі? Акціонери «Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування» мають намір оскаржувати рішення Нацкомфінпослуг в Державній регуляторній службі. «Ми впевнені у відсутності підстав для відкликання ліцензій та готові відстоювати своє право вести законний та прозорий бізнес», – йдеться в офіційному повідомленні компаній. При цьому менеджмент страховиків обіцяє, що продовжуватиме свою роботу і виконуватиме зобов'язання перед клієнтами та партнерами.
Відзначимо, що на страховому ринку вже є прецеденти успішного оскарження рішень комісії з боку страховиків. Наприклад, у листопаді 2014 року Окружний адмінсуд Києва скасував розпорядження Нацкомфінпослуг про введення тимчасової адміністрації в СК «Еталон». А в листопаді 2015 року той же суд визнав протиправним рішення регулятора №2344 про анулювання ліцензій на здійснення страхової діяльності страховою компанією «Фінгарант».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].