Страховий випадок: чому компанії Юрія Явтушенка позбавили ліцензій

Страховий випадок: чому компанії Юрія Явтушенка позбавили ліцензій

Як відреагував ринок на таке рішення регулятора і що власники компаній зможуть протиставити претензіям контролюючих органів

Цей матеріал також доступний російською
Страховий випадок: чому компанії Юрія Явтушенка позбавили ліцензій
Юрій Явтушенко
Фото Олександр Козаченко для mind.kiev.ua

Національна комісія з регулювання ринків фінансових послуг 29 червня відкликала ліцензії на здійснення страхової діяльності страховим компаніям «Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування», співвласником яких є бізнесмен Юрій Явтушенко. Рішення комісії набуде чинності через 30 днів, тобто 29 липня 2017 року. До цього моменту страховики мають право і далі страхувати клієнтів. Після – лише здійснювати виплати за укладеними раніше договорами.

Чому це сталося? Юрій Явтушенко впевнений, що це рішення безпосередньо пов'язане з обшуками, що в середині червня провели представники СБУ в згаданих компаніях, а також в асистанській компанії «Фінанс-Лайн» та громадському союзі «Український страховий омбудсмен».

Нагадаємо, що силовики звинуватили страховиків в укладанні фіктивних договорів страхування, у відмиванні 4,5 млрд грн і в співробітництві з представниками влади часів президентства Віктора Януковича. Приводом для обшуків стало кримінальне провадження №42016101020000104 від 17 травня 2016 року, у рамках якого Юрію Явтушенку висунуто підозру в скоєнні незаконних фінансових операцій.

Чи були претензії до компаній раніше? Явтушенко в інтерв'ю Mind заявив про те, що всі звинувачення в буквальному сенсі притягнуті за вуха. При цьому він виключив ймовірність санкцій з боку Нацкомфінпослуг, оскільки ще в травні комісія провела перевірки «Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування», за результатами яких не було висунуто жодних претензій до платоспроможності, якості та достатності активів страхових компаній. «Тобто, в актах перевірок Нацкомфінпослуг не зафіксовано порушень, наслідками яких могло б бути анулювання ліцензій», – каже Явтушенко.

Крім того, за даними Моторного (транспортного) страхового бюро за 2015–2017 роки, до компаній «Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування» немає жодних претензій з точки зору швидкості та якості врегулювання збитків по страхових випадках, пов'язаних з обов'язковим страхуванням цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСАЦВ).

А що вважають у Нацкомісії? У керівництва Нацкомфінпослуг дещо інша точка зору. «Під час перевірки в одній компанії було близько 10 порушень, а в другій 6. Вони були пов'язані в основному з неправомірними виплатами страхових відшкодувань. Ми вивчили документи, які нам надали на виконання розпорядження (складеного за підсумками виявлених порушень. – Mind). Але в них не виявилося підтвердження того, що порушення усунуто», – прокоментував Mind причину відкликання ліцензій член Нацкомфінпослуг Денис Ястреб, який також уточнив, що в даному випадку інші санкції, крім анулювання ліцензій, не передбачені.

Юрій Явтушенко вважає, що каменем спотикання стала виплата одному з клієнтів, у якого сталася пожежа. «Регулятор переконував нас у тому, що ми могли б і не платити. Але ми заплатили, тому що це наш клієнт і це наше рішення – чи визнавати страховим випадком ту або іншу подію», – дивується Явтушенко.

Як відреагував ринок? Представники страхового ринку коментують цей інцидент дещо ухильно. Так, заступник голови правління СК «Арсенал Страхування» Марина Авдєєва вважає, що робити будь-які висновки, не маючи на руках документів по суті справи, немає сенсу. «А вважати достовірними ті матеріали, які є в пресі, я не можу», – підкреслює Авдєєва.

Разом з тим, за словами голови правління СК «Княжа» Дмитра Грицути, не можна виключати і той факт, що на бізнес Явтушенка чиниться навмисний тиск. «Деталі знає той, хто близько знайомий з матеріалами. Можливі різні версії. Моя думка – треба розібратися і діяти в межах закону. Якщо в органів є якісь підозри щодо компаній та їхнього керівництва або акціонерів, то вони повинні проводити перевірки і пред'являти свої аргументи, а друга сторона може оскаржити рішення в суді», – говорить Грицута.

Керівник ще однієї страхової компанії, який попросив не називати його імені, вважає, що причини відкликання ліцензій надумані та перебільшені. «На ринку маса компаній, у яких цілі букети порушень, але вони спокійно працюють. У той же час, якби в СБУ і Нацкомфінпослуг не було жодних приводів прискіпатися до «Саламандри» та «ДІМу», їх би ніхто не чіпав», – заявив учасник ринку.

Що далі? Акціонери «Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування» мають намір оскаржувати рішення Нацкомфінпослуг в Державній регуляторній службі. «Ми впевнені у відсутності підстав для відкликання ліцензій та готові відстоювати своє право вести законний та прозорий бізнес», – йдеться в офіційному повідомленні компаній. При цьому менеджмент страховиків обіцяє, що продовжуватиме свою роботу і виконуватиме зобов'язання перед клієнтами та партнерами.

Відзначимо, що на страховому ринку вже є прецеденти успішного оскарження рішень комісії з боку страховиків. Наприклад, у листопаді 2014 року Окружний адмінсуд Києва скасував розпорядження Нацкомфінпослуг про введення тимчасової адміністрації в СК «Еталон». А в листопаді 2015 року той же суд визнав протиправним рішення регулятора №2344 про анулювання ліцензій на здійснення страхової діяльності страховою компанією «Фінгарант».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті