Юрій Явтушенко: «СБУ поставило перед собою мету – зупинити наш бізнес»

Юрій Явтушенко: «СБУ поставило перед собою мету – зупинити наш бізнес»

Співвласник страхової компанії «Саламандра-Україна» – про те, навіщо силові органи тиснуть на його бізнес, та яким чином треба наводити лад на страховому ринку

Этот материал также доступен на русском языке
Юрій Явтушенко: «СБУ поставило перед собою мету – зупинити наш бізнес»
Юрій Явтушенко
Фото Олександр Козаченко для mind.kiev.ua

Як уже писав Mind, 14 червня СБУ навідалася в офіси страхових компаній «Саламандра-Україна», «Фінанс-Лайн» та громадської спілки «Український страховий омбудсмен». А 20 червня силовики прийшли з обшуком до дніпровського офісу страхової компанії «ДІМ Страхування».

За даними СБУ, правоохоронці виявили та зруйнували масштабну фінансову схему, пов'язану з фіктивним страхуванням ризиків, до якої й були причетні згадані страховики. У Службі безпеки вважають, що таким чином було «відмито» майже 4,5 млрд грн.

Співвласником згаданих компаній є Юрій Явтушенко. Він відомий у страхових колах своєю жорсткою позицією стосовно схемного і кептивного страхування. Крім того, Явтушенко неодноразово заявляв, що Нацкомфінпослуг займає «мляву» позицію відносно порушників. Через це, за його словами, на ринку коїться безлад, а права клієнтів страхових компаній абсолютно не захищені.

Водночас позицію і дії бізнесмена підтримують далеко не всі учасники страхового ринку. Наприклад, його неодноразово звинувачували в тому, що скупка боргів страховиків-банкрутів, яку здійснює одна з компаній Явтушенка «Маркс.Капітал», завдає шкоди всьому ринку. Крім того, багато галасу наробила операція з купівлі страхового товариства «Іллічівське» у 2016 році. Вона відбувалася на тлі конфлікту між Юрієм Явтушенком і екс-директором купленої компанії Юрієм Гришаном, який не хотів втрачати своєї посади. Також проти Явтушенка було відкрито декілька кримінальних справ. І представники «Саламандра-Україна» заявляють, що одна з них, порушена Київською міською прокуратурою №2 у травні 2016 року, за якою Юрія Явтушенка підозрюють у незаконних фінансових операціях, і стала причиною для обшуків.

На думку Явтушенка, візит СБУ – це «замовлення», яке стало наслідком відкритої критики на адресу регулятора, а також швидкого зростання компаній, що викликає заздрість конкурентів. Про те, як зберегти бізнес в умовах силового тиску, і навіть очистити та оздоровити страховий ринок, Юрій Явтушенко розповів в інтерв'ю Mind.

Юрій Явтушенко
Юрій Явтушенко
Фото Олександр Козаченко для mind.ua

 Обшуки ваших компаній – це чиєсь «замовлення»?

– У мене є версія, хто стоїть за цими обшуками. Але оскільки вагомих доказів я поки що не маю, імена та прізвища озвучувати не буду. Я впевнений, що рано чи пізно ми зможемо притягти цих осіб до юридичної відповідальності. І я особисто готовий заплатити винагороду тому, хто надасть мені неспростовні докази, які допоможуть вийти на замовників.

Що вилучили представники СБУ в ході обшуків?

– Близько 150 жорстких дисків і 50 ноутбуків. Шукали ще й сервери. Але ми зберігаємо дані за кордоном, тож вони обмежилися тільки цим. Завдання було очевидне: зупинити бізнес. Але своєї мети СБУ не досягло, оскільки наша система вибудувана таким чином, що співробітники можуть працювати віддалено, їм непотрібно бути присутніми в офісі. Так, конфіскація техніки – це, звичайно ж, збиток. Але на життєдіяльності компанії це жодним чином не позначилося. Правда, довелося на якийсь час зупинити роботу Страхового омбудсмена – телефонний номер 409 був відключений. Але ми продовжували приймати скарги на страховиків поштою і через сайт.

 Ви вважаєте, що правоохоронці на цьому заспокояться?

– На нас можуть спробувати натиснути за допомогою регулятора і зупинити ліцензію. Але за що? Нещодавно проведено перевірку Нацкомфінпослуг (завершилася у травні. – Mind). Вона показала, що до компанії немає жодних претензій, резерви на місці, ліквідність достатня, скарг на платіжну дисципліну теж немає. Отже, і з цього боку нас атакувати безглуздо. Навіть більше, скажу, що протягом чотирьох днів після обшуку обидві страхові компанії («Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування». – Mind) виплатили за страховими випадками 1 млн грн. Це говорить про те, що ми продовжуємо працювати в нормальному режимі.

 Служба безпеки висунула вам звинувачення у відмиванні 4,5 млрд грн. Що це за сума, звідки вона взялася?

– СБУ потрібна була красива скандальна цифра. Вони, швидше за все, зібрали всю інформацію про обороти не тільки нашого бізнесу, а й компаній, з якими у нас договірні відносини. Йдеться про «Фінанс-Лайн» і «Маркс.Капітал», які займаються скупкою боргів. Як страхових, так і банківських. Одна з таких факторингових операцій, наприклад, склала близько 1,6 млрд грн. Сюди ж силовики явно додали борги СТ «Іллічівське», а також обороти «Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування». Обидві страхові компанії за 2015–2016 роки отримали 383 млн грн валових платежів, «Маркс.Капітал» виплатив громадянам за страховиків-банкрутів 9,2 млн грн. Але відмивання коштів й інші звинувачення просто голослівні.

З моменту відкриття проти нас кримінальної справи у травні 2016 року ми офіційно зверталися до органів прокуратури, МВС і СБУ, були готові надати будь-яку інформацію, дати пояснення за всіма даними і цифрами. Але оскільки СБУ ставила перед собою мету не розібратися в ситуації, а заблокувати роботу компаній, то слідство до нас жодного разу не звернулося.

 Але Державна фіскальна служба, наприклад, неодноразово заявляла, що страхові компанії активно використовуються для переведення коштів у готівку й оптимізації оподаткування.

– У страхових компаній у чинному законодавчому полі немає інструментів, за допомогою яких можна займатися переведенням у готівку і подібними операціями. Єдине «вікно», яке залишилося у страхового ринку – це перестрахування. Туди і йдуть мільярди. Але тоді виникає слушне запитання: чому ані Нацкомфінпослуг, ані та ж СБУ не намагаються закрити цей канал для виведення грошей – це можна зробити дуже легко, а вважають за краще тиснути на стабільний і нормально працюючий бізнес? Відповіді на нього немає.

 Якщо очистити ринок, як ви говорите, дуже легко, чому комісія та інші компетентні органи цим не займаються?

– Поки Нацкомфінпослуг була і залишається політично невільною і ангажованою, цього і не станеться. Більшість людей у комісії, які підіймають руки за прийняття тих чи інших рішень, лобіюють інтереси окремих страхових компаній, а не ринку і клієнтів у цілому. Насправді має залишитися близько 30–50 страховиків. Усіх інших – кептів, схемників, назви яких добре відомі, – буквально протягом трьох місяців держрегулятор може закрити. Або, інший шлях: припинення ліцензії доти, доки страховик не почне показувати реальні обороти і що-небудь продавати.

 Можливо, тоді прихід СБУ – це банальне рейдерство?

– Така версія теж має право на існування. Ми дуже швидко розвиваємося. Тому не виключено, що хтось зацікавився нашими бізнесом і вирішив таким чином «підім'яти» його під себе.

 СБУ заявило, що «близький до певного втікача-одігарха бізнесмен Юрій Явтушенко відмивав гроші Януковича». Про що взагалі мова?

– На Януковича і олігархів, а ще й на війну, якщо є бажання, можна взагалі списати все, що коїться в країні. Який зв'язок між мною, грошима Януковича і якимсь олігархом, що втік, – я просто зрозуміти не можу. Це повний абсурд.

 А вам не надходили пропозиції відкупитися від тиску з боку правоохоронних органів?

– Протягом року до мене приходили різні люди, які пропонували закрити кримінальні провадження (йдеться про кримінальне провадження №12013110060004593, відкрите Печерським РУ, провадження №42013110000000266, відкрите Шевченківським РУ, і провадження №12013110070004460, відкрите Подільським РУ м. Києва. – Mind). Але, що найцікавіше, ніхто з цих осіб мені не говорив, як вони мають намір «вирішувати» це питання. Тому смішно думати, що я заплатив би гроші якимсь незрозумілим людям, які торгують «повітрям». А нас прив'язують до багатьох кримінальних справ тільки тому, що «Фінанс-Лайн» надавав асистанські послуги.

 Ви згадали про перевірку Нацкомфінпослуг. Ким і чому вона була ініційована?

– Перевірка проводилася теж з подачі СБУ. Але Нацкомфінпослуг при цьому не знайшла ніяких кричущих порушень. Так, є у нас з регулятором певні розбіжності. Наприклад, комісія вважає, що гроші страховика в МТСБУ не можуть включатися в його активи. Ми ж дотримуємося протилежної думки. І ще нам сказали, що ми занадто швидко платимо клієнтам. Але в цілому жодних глобальних претензій до компаній немає. І це виглядає ще більшим абсурдом, коли профільний контролюючий орган визнає нашу діяльність повністю задовільною, а силовики вибивають двері і навішують на нас грона звинувачень.

 До речі, а в якому статусі сьогодні перебуває компанія «Маркс.Капітал»? Адже вона була причиною декількох конфліктів між вами, МТСБУ та Нацкомфінпослуг.

– Діяльність «Маркс.Капітала» є цілком законною. Це визнали не тільки незалежні юристи, а й суди, виграні нами аж до останньої інстанції. Інше питання, що там немає тих «золотих гір», які намалювали в своїй уяві контролюючі органи і СБУ. Адже борги ми викуповували ще до падіння гривні в 2014 році, за курсом 8 грн/$, а в підсумку суми, з якими ми працювали, виросли за вартістю втричі, що стало причиною чималих збитків.

 Чому операція з придбання СТ «Іллічівське» обернулася ліквідацією компанії? Ви не змогли спочатку оцінити масштаби проблем?

– Чесно кажучи, на етапі покупки ми не очікували, що туди доведеться «закачати» такий обсяг грошей. Адже якщо взяти той самий «Маркс.Капітал», ті борги, з якими ми працюємо, вони повертаються. Нехай пройде два, три роки, але ми їх повернемо. У ситуації зі СТ «Іллічівське» все набагато складніше. Там просто «діра», в яку потрібно вливати гроші. Наприклад, гасити кредиторську заборгованість перед лікувальними установами, робити великі виплати по КАСКО, ОСАГО тощо. Тому і було прийнято рішення про ліквідацію. І хоча процес затягується, ми сподіваємося, що СТ «Іллічівське» вдасться ліквідувати до кінця 2017 року.

 І все ж таки, який обсяг боргів ви отримали разом з покупкою компанії?

– Якщо взяти всі борги СТ «Іллічівське», які потрібно заплатити, то сума складе 70 млн грн. При цьому живих грошей там було лише 5 млн грн.

 Який тоді сенс у цій угоді? Це ж чистий збиток...

– Загалом модель бізнесу СТ «Іллічівське» регулярно генерувала збитки. Але у них кращий медичний продукт, від якого хотілося в буквальному сенсі плескати в долоні. Відповідно, напрацьований досвід, технології, взаємини з медичними установами, база клієнтів важать для нас дуже і дуже багато. У підсумку ми заплатили 20 млн грн за технологію. Інші збитки ми компенсуємо через МТСБУ, а також у результаті дисконтування і регресів.

 У вас є в планах провести об'єднання «Саламандра-Україна» і «ДІМ Страхування»? Це був би логічний крок.

– По-перше, я ж не одноосібний власник. У нас у всіх компаніях різні акціонери, і вони вирішують, як і куди розвиватися. По-друге, якщо «Саламандра-Україна» орієнтована на страхування фізосіб, то «ДІМ Страхування» більше налаштована на обслуговування корпоративних клієнтів. До того ж компанія купувалася під стратегічного інвестора, і розвиватися «ДІМ Страхування» буде разом із мережею власних приватних клінік. Лише в такому форматі можна побудувати успішний бізнес на медстрахуванні в Україні. Іншого шляху я не бачу.

 І що це буде за інвестор?

– Це німецький капітал. Ми маємо намір закрити операцію до кінця 2017 року.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло