Докапіталізація «по-новому»: НБУ вивів з ринку дніпровський банк

Докапіталізація «по-новому»: НБУ вивів з ринку дніпровський банк

Чому це сталося і чого чекати вкладникам

Этот материал также доступен на русском языке
Докапіталізація 	«по-новому»: НБУ вивів з ринку дніпровський банк
Фото directmap.com.ua

У п'ятницю, 14 липня, Нацбанк визнав неплатоспроможним банк «Новий». За офіційною інформацією, банківську ліцензію відкликали, бо на 12 липня регулятивний капітал фінустанови становив менше третини від мінімального рівня, встановленого регулятором (з 12 липня – це 200 млн грн). Крім цього, надійшла інформація, що місяцем раніше, 12 червня, акціонери «Нового» вирішили добровільно відмовитися від статусу банку, але планували при цьому зберегти за собою юридичну особу.

«Збори акціонерів банку «Новий» надали відповідний план до НБУ. Але відповідно до Закону України «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків», Національний банк не має права погоджувати план припинення банку за наявності підстав, за яких цей банк може бути віднесений до категорії неплатоспроможних», – підкреслюють в Нацбанку. Банк «Новий» – перша фінустанова, яку вивели з ринку після посилення вимог НБУ до капіталу банків.

Ключовим акціонером дніпровського банку (18,33%) виступає держава в особі конструкторського бюро «Південне» імені Янгеля. Також банком володіють 27 фізосіб, частка яких не перевищує 9,993%. У Нацбанку до останнього часу вважали «Новий» одним з двох непрозорих банків з точки зору структури власності.

Про те, що в роботі банку «Новий» існують суттєві проблеми, у НБУ знали давно. Розглядалися різні сценарії докапіталізації, у тому числі й входження в капітал фінустанови нових гравців ринку. «Інвестор у нас вже з'явився, і нам потрібен якийсь час, щоб його остаточно затвердити. Тут більш складний випадок, тому що основний контролер у банку є – це КБ імені Янгеля. Решта – розмиті. Хто вони такі – нам ще треба дізнатися. Але це зовсім не та непрозорість, коли ми взагалі не розуміємо, що в банку відбувається. Тут основне ми знаємо, але нам потрібно з'ясувати деякі деталі, копнути глибше. Цей процес потребує часу», – говорила заступник голови НБУ Катерина Рожкова наприкінці квітня під час інтерв'ю одному з видань.

Експерти розходяться в оцінках, що стало справжньою причиною введення тимчасової адміністрації в банк «Новий». «Банк знаходився в аморфному стані рік. І його довели до того, що не змогли підвищити капітал. Дивно, що Нацбанк стільки часу терпів цю ситуацію», – коментує подію фінансовий аналітик Віталій Шапран.

За словами заступника правління одного з банків, який прокоментував рішення регулятора на умовах анонімності, виведення банку з ринку пов'язане безпосередньо з головним акціонером.

«Історія пов'язана безпосередньо з заводом «Південмаш». Банком було видано кілька великих кредитів на групу зв'язаних осіб. При цьому глава правління банку Таїсія Булавінова, згідно з усіма правилами, підписала необхідні застави. А наступного дня нишком поїхала до цих компаній і вивела всі застави через сейфові договори», – розповідає співрозмовник Mind. За його словами, вона діяла в зв'язці з одним з акціонерів заводу. Він же – глава наглядової ради банку. [Олександр Дегтярьов]. «Таїсія говорила, що завдання полягало в тому, щоб розпорошити «Південмаш» по кісточках», – зазначає банкір.

У комітеті ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності Mind розповіли, що банк нежиттєздатний, тому що не мав жодної бізнес-моделі, а просто виводив державні гроші космічного агентства. «За неофіційною інформацією, його – точніше, те, що там залишилося, – планують приєднати до Укргазбанку. Щоб дарма не пропадало», – розповів співрозмовник.

У самому ж банку «Новий» на запит Mind про витоки і наслідки ситуації, що склалася, на момент підготовки матеріалу не відповіли.

Поки що до банку має зайти команда тимчасового адміністратора, яку призначить Фонд гарантування вкладів. У НБУ підкреслюють, що всі 3000 вкладників банку отримають відшкодування за своїми вкладами в повному обсязі, оскільки жоден з них не зберігав у «Новому» понад 200 000 грн.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло