Іспит провалено: Кабмін не затвердив фінплани дочірніх структур «Нафтогазу»

Іспит провалено: Кабмін не затвердив фінплани дочірніх структур «Нафтогазу»

Невдоволення уряду та підозри правоохоронців викликали заявлені показники «Укргазвидобування», «Укртранснафти» і «Укртрансгазу»

Этот материал также доступен на русском языке
Іспит провалено: Кабмін не затвердив фінплани дочірніх структур 	«Нафтогазу»
Фото УНIАН

Конфлікт уряду з НАК «Нафтогаз України» перейшов у відкриту фазу. Кабмін відхилив проекти фінансових планів ключових дочірніх підприємств «Нафтогазу» – «Укргазвидобування», «Укртранснафти» і «Укртрансгазу». Державу як головного акціонера всіх цих компаній не влаштовують наміри керівництва «Нафтогазу» пролобіювати та залишити суперечливі рішення щодо підвищення тарифів на газ для населення, отримати прибуток від продажу активів компаній та закладення необґрунтованих витрат при замовленні робіт.

Урядовий комітет з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності розглянув фінансові плани дочірніх компаній «Нафтогазу України» та ухвалив рішення відкласти затвердження даних проектів. Водночас раніше Кабмін затвердив фінансовий план материнської структури, але також з умовою протягом місячного терміну внести зміни щодо тарифного питання та прибуткової частини. Власне, фінплан «Нафтогазу» був розроблений та збалансований на основі фінансових даних «Укргазвидобування», «Укртранснафти», «Укртрансгазу». А тому перегляд навіть фінплану одного дочірнього суб’єкта може потягнути за собою зміну усіх інших показників.

«Укргазвидобування»

Що закладено у фінплан? Проект фінансового плану «Укргазвидобування» передбачає, що у 2017 році компанія має видобути майже 15 млрд куб. м природного газу; нафти і конденсату – 432 000 т, а переробка на Шебелинському ГПЗ має скласти 566 000 т.

Фінансовим результатом компанії у 2017 році має стати прибуток на рівні 24,8 млрд грн, що майже на 25% більше показника 2016 року – 19,9 млрд грн. Дохід компанії прогнозно становитиме 78 млрд грн, що на 40% більше, ніж у 2016 році (55 млрд грн).

Тим часом за перші сім місяців 2017 року «Укргазвидобування» доволі швидкими темпами почала процес освоєння коштів із статті «капітальні витрати». Лише за червень–липень переможцями тендерів на здійснення операцій з гідророзриву пласта (ГРП) на свердловинах і бурових робіт стали «Белоруснефть», румунська Tacrom, хорватська «Crosco Integrated Drilling & Well Services Ltd», ТОВ «Полтава Сервісіз» (дочірня компанія польської PGNiG). Отже, фактично 95% робіт проводитимуть іноземні компанії.

Наразі останнім показовим тендером стала перемога «Белоруснефть» і Tacrom на здійснення 40 операцій з гідророзриву пласта. У липні цього року СБУ і ГПУ проводили обшуки в «Укргазвидобування» з приводу ймовірних порушень у ході співпраці саме з цими компаніями.  ГРП мали бути проведені протягом одного року на газових і газоконденсатних свердловинах Шебелинського і Полтавського газопромислових управлінь переважно на глибині 2800–5000 м, але до чотирьох операцій по кожному лоту планується на свердловинах з ущільненими колекторами на глибинах до 5700 м.

Іще один переможець – китайська компанія Xinjiang Beiken Energy Engineering Co. Вона виграла чотири з 15 лотів тендеру «Укргазвидобування» на бурові роботи в Харківській та Полтавській областях у 2017–2019 роках. «Укргазвидобування» планує укласти з Xinjiang Beiken договори на загальну суму 1,93 млрд грн.

Також понад 5 млрд грн отримають наступні компанії: ТОВ «Спецмехсервіс» (397,422 млн грн), хорватська Crosco Integrated Drilling & Well Services Ltd (792,581 млн грн і 786,462 млн грн). Окремої уваги заслуговує «Полтава Сервісіз» («дочка» PGNIG), що перемогла у тендерах на лот №2 (399,999 млн грн), №3 (436,15 млн грн), №6 (798,085 млн грн), № 9 (860,478 млн грн) №14 (816 млн грн).

Загалом 15 лотів тендеру – це очікувана сума 13,04 млрд грн. Усього в 2017 році «Укргазвидобування» розраховує інвестувати в буріння і закупівлю нового обладнання 30 млрд грн. Завдяки цьому компанія планує пробурити близько 100 нових свердловин, провести капітальний ремонт 500 наявних свердловин, а також здійснити операції з інтенсифікації видобутку.

До яких показників є претензії? Питання в урядовців виникли до розрахованого доходу і прибутку, які було сформовано з нової ціни на газ для населення і ТКЕ. Компанія розраховувала фінплан, очікуючи, що ціна реалізації газу для «Укргазвидобування» з січня по вересень складе 4849 грн за 1000 кубометрів, а з жовтня – вже 5760 грн без ПДВ. Це стало першою та основною причиною відмови в затвердженні фінплану. Важливу роль у цьому відіграв політичний фактор і небажання уряду брати на себе відповідальність за чергове зростання тарифів.

Але ще більше сумнівів викликали заплановані видатки «Укргазвидобування», які становить 30 млрд грн. Серед – них купівля обладнання на суму 10 млрд грн, капітальне будівництво та оплата послуг на 16 млрд грн та інші витрати на суму 4 млрд грн. У 2016 році всі витрати даного напрямку склали сукупно лише 5 млрд грн. До того ж «Укргазвидобування» не змогло надати обґрунтованого пояснення необхідності оплати послуг та закупівлі обладнання на суму 12 млрд грн із запланованих 30 млрд грн.

Також якщо буде реалізована вимога Кабміну не підвищувати ціну на газ для споживачів із жовтня 2017 року, то «Укргазвидобування» очікувано недоотримає близько 6 млрд грн. І це логічно, оскільки менший дохід передбачає зменшення капітальних затрат.

«Укртрансгаз»

Що закладено у фінплан? Оператор газотранспортної системи планує завершити 2017 рік зі збитком в майже 3,8 млрд грн, що є прогресом, оскільки це майже на 38%, або на 2,4 млрд грн, менше порівняно з результатом 2016 року.

Фінплан «Укртрансгазу» на 2017 рік передбачає, що магістральними газопроводами буде транспортовано 74 млрд куб. м природного газу, а у підземні газові сховища його буде закачано 9,7 млрд кубометрів.

Проте, дискусії та нерозуміння викликало інше – обсяг капітальних інвестицій у компанії передбачені на рівні 39,6 млрд грн. Більшу частину із цієї суми (34 млрд грн) повинні скерувати на закупівлю обсягів буферного (технологічного) газу для «здійснення проектів з облаштування підземних газових сховищ». Орієнтовно обсяг закупки має становити 4,6 млрд куб. м газу, ціна якого становила б $270 за 1000 куб. м.

До яких показників наявні претензії? Інформація, яка є в розпорядженні Mind, свідчить, що Міністерство фінансів та Міненерго висловили невдоволення з подачі правоохоронних органів, які вбачають у таких планах «Нафтогазу» можливість нанесення фінансових збитків компанії. Також йдеться про використання коштів державної компанії в інтересах міжнародних газових трейдерів, які виграють двічі. Перший раз – коли продадуть «Нафтогазу» природний газ; вдруге – коли зберігатимуть свій газ у ПСГ за низькою ціною.

На даному етапі конфлікту уряду та «Нафтогазу» до переговорів підключились представники США та ЄС, які переконують Кабмін у доцільності ухвалення фінансових планів саме у такому вигляді.

«Укртранснафта»

Що закладено у фінплан? Не менш важливим є фінплан третьої за значимістю дочірньої компанії «Нафтогазу» – «Укртранснафти». Її показники на перший погляд зміняться несуттєво. Так, дохід зросте лише на 10%, до 3,86 млрд грн. Проте, за рахунок «іншої операційної діяльності» в «Укртранснафті» планували отримати у 2017 році прибуток на рівні 4,4 млрд грн. Формально зростання прибутку складе майже 300%. Але до бізнес-ефективності це не має жодного відношення.

До яких показників наявні претензії? «Укртранснафта» за підтримки «Нафтогазу» вирішила продати 420 000 т нафти і заробити на цій операції 4,53 млрд грн. При цьому середня вартість бареля нафти при такому продажі становитиме $60. Водночас затрати компанії на купівлю такого обсягу нафти перевищували $85 за барель. Відповідно, втрати державного підприємства від такої операції можуть перевищити 1,9 млрд грн. Наявна інформація свідчить, що у правоохоронних органів виникли питання щодо доцільності такого продажу, а також щодо заниженої ціни на нафту.

Чим завершиться конфлікт?

Фактично йдеться про те, що лише по трьом «дочірнім» компаніям можна знайти сумнівні або необґрунтовані витрати, закупівлі та продажу на суму 56 млрд грн. Ключові претензії можуть стосуватися перегляду умови закупівлі «буферного» газу з боку «Укртрансгазу», скорочення завищених витрат «Укргазвидобування» на оплату сервісних послуг із буріння та відмови «Укртранснафти» здійснити операції із продажу нафтових запасів.

Проте, за інформацією джерел Mind, наразі триває процес переговорів за участю представників «Нафтогазу», його дочірніх компаній та міжнародних консультантів газового монополіста – з одного боку, а уряду й Адміністрації президента – з другого. У разі досягнення компромісів щодо згаданих фінансових планів їхні показники можуть бути підкориговані лише у частині виконавців послуг та компаній-контрагентів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло