Путівник з перетворень: в якому стані податкова реформа
Партнерський матеріал

Путівник з перетворень: в якому стані податкова реформа

Аналіз поточного статусу податкової реформи. Оновлюється

Этот материал также доступен на русском языке
Путівник з перетворень: в якому стані податкова реформа
Фото Shutterstock

Mind спільно з громадським об’єднанням «Інтерньюз-Україна» та за підтримки Посольства Фінляндії в Україні представляє спецпроект «Путівник з реформ». Ми будемо відстежувати поточний стан реформи, аналізувати ключові дії та їхню корисність, а також збирати думки експертів та бізнесу.

Отже, мета податкової реформи – покращити інвестиційний клімат, сприяти розвитку економіки та спростити адміністрування податків. Реформа передбачає ліквідацію фінансової міліції, яка діяла силовими методами, та створення сучасної фінансової поліції. На сьогодні реформа податкової системи не діє, оскільки для її початку необхідне прийняття законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової лібералізації», що з грудня 2015 року перебуває на розгляді у Верховній Раді, та законопроекту «Про Фінансову поліцію», що наразі на опрацюванні в Комітеті з питань податкової та митної політики.

При цьому існують і певні позитивні зрушення. Так, у грудні 2016 року було прийнято закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким мережа податкових інспекцій районного значення була перетворена з контрольних та перевіряючих органів на консультативні. Відповідно до закону запроваджено електронну базу даних платників податків.

У межах податкової реформи відбудеться переорганізація Державної фіскальної служби. У результаті реформи служба має стати відкритою та ефективною, зменшиться кількість безпідставних кримінальних проваджень щодо бізнесу. Має бути спрощено та уніфіковано систему сплати податків, яка, на думку експертів, не відповідає особливостям української економіки і лише створює сприятливі умови для корупції.

Державні установи, відповідальні за проведення реформи, це насамперед Міністерство фінансів України, а роботу над законопроектами проводить Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики.

Путівник по перетворенням: в якому стані податкова реформа
Илюстрацiя reformsguide.org.ua

Імплементація

Вже зроблено:

➤ Запроваджено систему електронного адміністрування ПДВ (СЕА ПДВ) (1 січня 2016 року).
➤ Введено оподаткування житла та іншої особистої нерухомості (1 січня 2015 року).
➤ Знижено ставку ЄСВ до 22%, але збільшено максимальну базу нарахувань ЄСВ – до 25 розмірів прожиткового мінімуму працездатного громадянина (1 січня 2016 року).
➤ Податок на доходи фізичних осіб перестав бути прогресивним – замість шкали у 15/20% запроваджено єдину ставку – 18% (з 1 січня 2016 року).
➤ Розпочато автоматичне відшкодування ПДВ (квітень 2017 року).
➤ Пільги зі сплати ПДВ для аграрного бізнесу замінено на прямі бюджетні компенсації (з 1 січня 2017 року).
➤ Усі продавці «технічно складних побутових товарів» (побутової техніки, комп’ютерів, смартфонів та іншої електроніки) зобов’язані застосовувати касові апарати та видавати фіскальні чеки, незалежно від їхнього доходу або типу підприємства (з 8 травня 2017 року).
➤ Запроваджено робочий режим роботи реєстру ПДВ-накладних (блокування ПДВ-накладних), що унеможливлює генерування фіктивного податкового кредиту, в тому числі – за рахунок так званих «скруток» (з 1 липня 2017 року).

Треба зробити:

➤ Ввести податок на виведений капітал замість податку на прибуток.
➤ Знизити навантаження на Фонд оплати праці.
➤ Зберегти спрощену систему оподаткування для малого бізнесу.
➤ Створити Фінансову поліцію.

Ключові закони, прийняті в рамках реформи:

➤ Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» (28.12.2014)
➤ Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)» (прийнято 28.12.2014)
➤ Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (прийнято 21.12.2016)

Закони, які слід ухвалити:

➤ Законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо особливостей застосування податкової соціальної пільги)» – опрацьовується в комітеті.
➤ Законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової лібералізації» – опрацьовується в комітеті.
➤ Законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо податкової реформи, зменшення навантаження на фонд оплати праці)» – опрацьовується в комітеті.
➤ Законопроект «Про Фінансову поліцію» – опрацьовується в комітеті).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло