Путівник з перетворень: в якому стані реформа системи охорони здоров’я
Спецпроєкт
Медична реформа
Проект реалізує Mind спільно з громадським об’єднанням «Інтерньюз-Україна», за підтримки Посольства Фінляндії в Україні
Партнерський матеріал

Путівник з перетворень: в якому стані реформа системи охорони здоров’я

Аналіз поточного статусу реформування системи охорони здоров’я. Оновлюється

Этот материал также доступен на русском языке
Путівник з перетворень: в якому стані реформа системи охорони здоров’я
Фото Shutterstock

Mind спільно з громадським об’єднанням «Інтерньюз-Україна» та за підтримки Посольства Фінляндії в Україні представляє спецпроект «Путівник з реформ». Ми будем відстежувати поточний стан реформи, аналізувати ключові дії та їхню корисність, а також збирати думки експертів та бізнесу.

Отже, реформа системи охорони здоров’я – найновіша з усього пакету реформ. Формально вона стартувала 1 січня 2017 року. З метою проведення першого етапу реформи у Міністерстві охорони здоров’я було розроблено план реформи на 2017–2020 роки, текст якого було представлено 8 лютого на засіданні міністерства. Поки що даний план дій не затверджений урядом.

19 жовтня після запеклих суперечок та зі значними поправками порівняно з першою версією був прийнятий у другому читанні та в цілому проект закону №6327 «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів». Наприкінці року, 28 грудня, закон підписав президент Порошенко. 30 січня 2018 року цей закон набув чинності. Перші зміни в рамках реформи мали запрацювати з 1 січня 2018 року. 

Основні ж цілі МОЗ на найближчий період відповідно до прийнятого плану наступні:

➤ Запровадити нову модель фінансування для первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високо-спеціалізованої) медичної допомоги.
➤ Створити правові основи для нової системи фінансування охорони здоров’я.
➤ Створити єдиного національного замовника медичних послуг – Департамент МОЗ «Національна служба здоров’я».
➤ Створити єдину електронну систему обміну медичною інформацією.
➤ Сформувати госпітальні округи.
➤ Зробити бюджетні заклади охорони здоров’я автономними.

Попри те що медична реформа ще не почалася, завдяки провадженню реформ в інших галузях значні зміни відбулися й у системі охорони здоров’я. Так, завдяки введенню ProZorro змінилася система закупівлі ліків – тепер вона відбувається через незалежні міжнародні організації. Раніше їх закуповувало Міністерство охорони здоров’я, що давало можливість для крадіжок і махінацій.

Також змінено систему фінансування лікарень: державні кошти на лікарні з вересня 2016 року виділяються не за кількістю «ліжко-місць», а нараховуються за кожного реального пацієнта. У подальшій перспективі мета даної реформи – запровадити доступне та повноцінне медичне страхування для всіх українців.

Державна установа, відповідальна за проведення реформи, – Міністерство охорони здоров’я України.

Путівник з перетворень: в якому стані реформа системи охорони здоров’я
Путівник з перетворень: в якому стані реформа системи охорони здоров’я

Імплементація

Вже зроблено:

➤ Відбувається скорочення ліжко-місць по регіонах відповідно до зменшення кількості пацієнтів.

➤ З 1 січня місцева влада сама покриває комунальні витрати всіх лікарень.

➤ Розпочато формування госпітальних округів.

➤ У квітні 2017-го стартувала урядова програма «Доступні ліки».

➤ Прийнято рішення про запровадження нових стандартів клінічних протоколів в Україні на основі міжнародних (25 квітня 2017 року).

➤ 19 червня 2017 року в пілотному режимі розпочала роботу електронна система охорони здоров’я eHealth, зокрема, перший сервіс цієї системи – реєстрація закладів первинної допомоги.

➤ Електронна система охорони здоров’я eHealth запрацювала в тестовому режимі. Лікарі первинної ланки отримали можливість реєструватися в системі та реєструвати декларації своїх пацієнтів (20 вересня 2017 року).

Треба зробити:

➤ Запровадити контракти пацієнтів з лікарями про надання послуг у медзакладах, контроль їхньої якості і систему звітних протоколів.
➤ Запровадити систему страхової медицини.
➤ Створити державний орган – Національну службу здоров’я, яка закуповуватиме медичні послуги для населення та підписуватиме контракти з надавачами медичних послуг.
➤ Створити/реформувати диспетчерські служби. Розробити стандарти-протоколи щодо дій медперсоналу в машині екстреного виклику.
➤ Створити єдиний реєстр пацієнтів.
➤ Покращити рівень підготовки лікарів. Реорганізувати медичні університети, створити на їхній базі клініки.

Закони, ухвалені в рамках реформи:

➤ Закон Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення та постачання лікарських засобів та медичних виробів (набув чинності 6 травня 2015 року).
➤ Національна стратегія реформування системи охорони здоров’я в Україні на період 2015–2020 років (2015 рік).
➤ Закон Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення своєчасного доступу пацієнтів до необхідних лікарських засобів та медичних виробів шляхом здійснення державних закупівель із залученням спеціалізованих організацій, які здійснюють закупівлі (набув чинності 1 серпня 2016 року).
➤ Постанова Кабінету міністрів Про затвердження Порядку створення госпітальних округів (30 листопада 2016 року).
➤ Закон Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров’я, який передбачає автономізацію медичних закладів та перетворення їх на свого роду некомерційні підприємства (набув чинності 6 квітня 2017 року).
➤ Закон Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів прийнято 19 жовтня 2017 року, а 28 грудня 2017-го його підписав президент. 30 січня 2018 року набув чинності.

Закони, які ще треба ухвалити:

➤ Законопроект Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення державних фінансових гарантій надання медичних послуг та лікарських засобів (прийнято у першому читанні 19.10.2017)

➤ Законопроект Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості (прийнято у першому читанні 19.10.2017, 28.12.2017 підписаний президентом). 

➤ Законопроект Про засади державної політики охорони здоров’я (очікує розгляду у Верховній Раді). 

➤ Законопроект Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну (очікує розгляду у Верховній Раді).

➤ Законопроект Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у частині оптимізації системи центральних органів виконавчої влади у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (опрацьовується в комітеті). 

➤ Законопроект Про лікарське самоврядування (опрацьовується в комітеті).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті