Стійте, ви куди: які вантажі йдуть в обхід України
І як Україна може відродити статус транзитної держави

Україна вже фактично втратила статус транзитної держави. І йдеться не лише про російські транзитні вантажі. Аби набрати політичні бали, чиновники часто говорять, що все ще можна виправити – варто лише інвестувати в пару-трійку нових терміналів, днопоглиблення або чергову реформу. Насправді ж багато можливостей для нас втрачені якщо не назавжди, то дуже надовго. І це навіть якщо за замовчуванням викреслити зі списку потенційних партнерів російські вантажі та компанії. Адже під час створення своїх логістичних ланцюжків найбільші компанії-експортери намагаються домогтися максимального контролю надійності поставок і гарантій обсягів, а тому будують або купують власні перевалочні потужності. Які вантажі йдуть в обхід України, які маршрути вони вибирають і чи є у нас шанс отримати хоча б частину цього вантажопотоку?
Калійні добрива з Білорусі
Вантажопотік: 6–10 млн тонн на рік. Країни призначення: Індія, Китай, Бразилія, Малайзія, США. Маршрут зараз: Прибалтійські порти – Вентспілс, Клайпеда.
Одна з найбільших статей експорту Республіки Білорусь – калійні добрива, яких країна, за інформацією білоруського держкомстату, минулого року відправила на експорт 5,7 млн тонн. За даними найбільшого білоруського виробника добрив – ВАТ «Білоруськалій», обсяг її експорту у 2016 році досяг 9,5 млн тонн.
ВАТ «Білоруськалій» – другий у світі виробник калійних добрив після російського «Уралкалія», на нього припадає близько сьомої частини всього світового їх виробництва. Компанія продає добрива більше ніж у 90 країн. Колись «Білоруськалій» працював з миколаївською стивидорною компанією «Ніка-Тера», перекидаючи на її терміналі близько 1 млн тонн вантажів на рік. Але пізніше переорієнтував потоки на країни Балтії, оскільки не зміг домовитися з «Укрзалізницею» щодо наскрізного залізничного тарифу. Найбільшими покупцями білоруських добрив є азійські країни – Китай і Індія, великі обсяги йдуть також на ринок США.
Найкоротшим маршрутом до Азії для білоруських добрив міг би бути шлях через порти Миколаєва або Одеси і далі на Босфор та Суецький канал, а в США і Європу – тим самим шляхом через Середземне море. Однак калій з Білорусі вже міцно «влаштувався» в портах Балтії. Головним серед них довгий час був латвійський Вентспілс, пізніше «Білоруськалій» переорієнтувався на литовську Клайпеду і навіть купив в 2013 році 30% клайпедського калійного терміналу Biru kroviniu terminals (BKT). У 2016 році через цей термінал пройшло 7,1 млн тонн добрив «Білоруськалій». З Клайпеди добрива доставляються в тому числі на південні напрямки, до країн Близького Сходу та Південно-Східної Азії.
У 2016 році через усі українські морські порти пройшло лише 2 млн тонн усіх видів мінеральних добрив.
Нафта з Казахстану
Вантажопотік – 35–40 млн тонн на рік. Країни призначення: Німеччина, Франція, Італія, Греція, Румунія, Іспанія. Маршрут зараз: трубопровід Атирау – Самара і далі на Новоросійськ (РФ) і Констанцу (Румунія).
На нафту припадає п'ята частина всього казахського експорту, який минулого року склав $76 млрд. За даними Єврокомісії, у 2016-му 28 країн ЄС імпортували 37 млн тонн нафти з Казахстану на суму майже 11 млрд євро. Європа споживає приблизно 85% видобутої в Казахстані нафти. Список лідерів серед країн-імпортерів змінюється, зазвичай у ньому фігурують Італія, Голландія, Німеччина, Греція, Франція.
Найкоротший шлях для нафти з Казахстану до Європи – через Південний Кавказ, порти Чорного моря і далі на Балкани. Однак сьогодні основна частина проходить сухопутною частиною Росії, головних шляхів два. Перший – нафтопровід Узень – Атирау – Самара (трубопровід на території РФ належить державній компанії «Транснєфть»), другий – нафтопровід «Каспійського трубопровідного консорціуму» (КТК, Тангіз – Астрахань – Новоросійськ). Обидва управляються РФ, що не дивно з огляду на те, що вони проходять здебільшого через її територію, а також що Росія намагається контролювати поставки всієї середньоазійської нафти. Акумулює цей потік російський порт Новоросійськ на Чорному морі. Це найбільший в РФ порт з перевалки наливних вантажів – в 2016 їхній оборот в Новоросійську склав 93 млн тонн.
Крім того, «КазМунайГаз» (казахська національна нафтова компанія, один з учасників КТК) у 2007 році придбала за $2,7 млрд румунську нафтову компанію Rompatrol – на той момент це стало найбільшою іноземною інвестицією в історії Румунії. Пізніше вони спільно запустили термінал з перевалки нафти в Констанці потужністю 24 млн тонн на рік. Минулого року «КазМунайГаз» продала 49% у своєму румунському активі компанії China CEFC Energy Company Limited, об'єднавши таким чином свої зусилля на європейському ринку з Китаєм.
З українських портів нафта, схоже, пішла без обіцянок повернутися: усі морські гавані у 2016 році перевалили менше ніж 600 000 тонн цієї сировини. Трохи краще справи з нафтопродуктами – за даними АМПУ, їх було 2,2 млн тонн, з яких більша частина (1,3 млн тонн) – транзит, в основному дизельного палива і мазуту з Білорусі та Литви в Молдову. Потужності наявних в Україні нафтових терміналів складають близько 50 млн тонн.
Контейнери з Китаю
Вантажопотік – 30 млн тонн, або близько 1,5 млн TEU. Країни призначення: країни ЄС. Маршрут зараз: через Суецький канал і Середземне море, а також альтернативним Північним шовковим шляхом – через РФ, Білорусь, Прибалтику та Польщу.
За даними Єврокомісії, обсяг вантажопотоків, які в 2016 році були перевезені з Китаю до ЄС, склав 60 млн тонн, у зворотному напрямку – 50 млн тонн. Європа імпортувала з Китаю товари на 345 млрд євро, продавши йому в свою чергу на 170 млрд. Хоч Україна, здавалося б, якраз на шляху цього потоку, нам нічого не перепадає. Справа в тому, що з усього цього обсягу сушею перевозиться лише трохи – в 2016 році це було близько 3 млн тонн, або менше 3%. Вантажі вибирають найтриваліший (30–40 днів), зате найдешевший морський шлях – через Суецький канал, або навіть в обхід Африки. Але, оголосивши у 2013 році про відродження Шовкового шляху, Китай позначив нові пріоритети. Інвестиційний фонд Silk Road Company отримав $40 млрд для реалізації різних інфраструктурних проектів.
Звичайно, цілей перенаправити вантажі з моря на сушу немає, стоїть завдання лише диверсифікувати логістику. Тим більше що сухопутні маршрути впираються в ряд складнощів – це і митні бар'єри, і вартість транспортування, і пропускна здатність завантажених і застарілих залізничних колій. Наприклад, межа транзитної пропускної здатності «Транссибу», що проходить через РФ, без модернізації оцінюється в 200 000 TEU (до 4,3 млн тонн вантажів), а Транскаспійського, в ланцюжок якого потенційно входить і Україна, – близько 300 000 TEU. Але з урахуванням китайських інвестицій можливості можуть і збільшитися.
Правда, у пулі претендентів на перевезення китайських вантажів Україна може легко загубитися, що, власне, вже відбувається. У Транскаспійського шовкового шляху в напрямку Європи є потужний конкурент – російський «Транссиб», порти країн Балтії. І принаджують китайських інвесторів вони не менш активно, зате більш успішно, ніж ми. Тестовий поїзд запускали не лише з Іллічівська (зараз Чорноморськ) до Китаю, але й з Піднебесної до Риги – це сталося на декілька місяців пізніше, ніж у нас. А ще раніше, наприкінці 2015 року, китайська логістична China Merchants Group домовилася з Литвою про створення на базі порту в Клайпеді масштабного інтермодального хабу спільно з литовською залізницею. Також китайці заявили про плани вкласти $500 млн у «сухий порт» під Мінськом і обговорювали будівництво логістичного терміналу в Польщі, у місті Лодзь.
За даними АМПУ, кількість транзитних контейнерів в Україні у 2016 році склала 28 600 TEU, загалом контейнерів – 580 000 TEU.
Автомобілі з заводів європейських концернів
Вантажопотік – 150 000 авто. Країна призначення: Китай. Маршрут зараз: портові хаби півночі Європи, далі морським шляхом або територією Росії та Казахстану.
У 2016 році з 170 млрд євро експорту з ЄС до Китаю 20 млрд припало на транспортні засоби. Піднебесна імпортувала понад 1 млн легкових автомобілів. Китай є другим експортний ринком для європейської автомобільної промисловості після США. В Європі розташовано понад 100 заводів з виробництва автомобілів і компонентів. Для доставки споживачеві вони концентруються в логістичних хабах, куди доставляються на автомобілевозах або поїздах. А там перевантажуються на ролкери – гігантські океанські судна для транспортування авто. Великі RORO-термінали сконцентровані на півночі Європи, наприклад, у бельгійському Антверпені, голландському Роттердамі або шведському Гетеборзі. Так, Rotterdam Car Terminal впродовж року може обслужити 450 000 автомобілів і одноразово прийняти в себе на майданчику 42 000 транспортних засобів, у тому числі екскаватори, трактори, тягачі тощо.
Якщо подивитися на карту, в цій логістиці Україна виглядала б цілком логічним вибором. Наприклад, підтягуючи під свій хаб на Чорному морі поставки з європейських заводів, ми могли б направляти ці вантажі далі через Чорне море Шовковим шляхом на Закавказзя, або через Босфор, Суецький канал, Південно-Східну Азію. Але в Україні немає відповідних RORO-терміналів, наші кордони закриті, а поїзди непередбачувані та некомфортні.
АМПУ не дає статистики за обсягами RORO-перевалки в Україні.
Руди кольорових металів з Казахстану
Вантажопотік – 500 млн євро, 200 000 тонн на рік. Маршрут зараз – по території РФ і далі в порти Новоросійськ, Клайпеда.
Руди кольорових металів – ще одна важлива стаття експорту Казахстану, яка у вартісному вираженні в оремі роки ледь поступалась нафті. Основні покупці металів знаходяться в Європі. У 2016 році Казахстан продав у ЄС міді, алюмінію, цинку, нікелю, свинцю майже на півмільярда євро. За обсягами виробництва і експорту рафінованої міді країна належить до найбільших у світі, і в списку найбагатших казахський компаній виробники і експортери міді посідають топові місця. Так, минулого року Казахстан експортував до ЄС міді на 175 млн євро, або більше половини всього видобутого обсягу, основними покупцями стали Італія і Греція. Алюмінію було продано в ЄС на 132 млн євро, майже весь цей обсяг також припав на Італію та Грецію. Цинку Європа закупила на 67 млн євро, він надійшов на ринки Голландії та Польщі.
В абсолютному обсязі це не дуже великі цифри, проте з точки зору логістики – дуже цінний і високомаржинальний вантаж. Сьогодні він вибирає шлях через Росію, з перевантаженням на судна в Клайпеді, Новоросійську або Санкт-Петербурзі.
В Україні є термінали з перевалки руд кольорових металів, наприклад, у Чорноморську. В останній статистиці АМПУ не надає даних про обсяги їхньої перевалки в морських портах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].