mind
Диктат обраних: чому слід прочитати книгу Христі Фріланд «Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи»

Диктат обраних: чому слід прочитати книгу Христі Фріланд «Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи»

Чи справді соціальна нерівність –непереможна, і чому світ потребує нового «Нового курсу»

Цей матеріал також доступний російською
Диктат обраних: чому слід прочитати книгу Христі Фріланд «Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи»
Христя Фріланд
Фото Shutterstock

На Форумі книговидавців, що пройшов у Львові, книга Христі Фріланд «Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи» була визнана переможцем у номінації «Перекладений non-fiction». Видавці україномовного перекладу «Наш Формат» організували в межах форуму дискусію, в якій Mind брав участь, про проблему нерівності, актуальну для всіх країн, але особливо – для України, яка прагне реформувати національну економіку та підвищити рівень добробуту громадян.

Сюжет. Плутократами називають впливових представників політичного режиму, які мають можливість визначати рішення уряду і диктують йому свої правила в умовах глибокої соціальної нерівності при обмеженому доступі інших громадян до влади і ресурсів.

У «Плутократах» Фріланд досліджує причини багатства і трансформацію сучасної «глобальної супереліти». У «іконостасі» цієї «касти обраних», за образним висловом Фріланд, також присутні портрети українських багатіїв (найбільш знакові з них – Віктор Пінчук та Віктор Медведчук).

Серед різних ділових кейсів у своїй розповіді журналістка також згадує скандальну історію приватизації та реприватизації «Криворіжсталі». Опинившись у результаті в руках Лакшмі Міттала, британського мільярдера індійського походження, це підприємство стало одним з його прибуткових активів завдяки доступу до дешевих українських ресурсів.

Українським читачам також буде цікаво прочитати про факт, що в Оксфорді, одному з найпрестижніших університетів світу, є Школа державного управління імені Блаватника (конкурент гарвардської Школи держуправління імені Кеннеді). Металургійний магнат Льон Блаватник – справжній глобальний плутократ: народився в Одесі, диплом отримав у Гарварді, живе в Лондоні та Нью-Йорку. Він пожертвував університету 75 млн фунтів стерлінгів на відкриття школи держуправління, чим і заслужив право увічнити своє ім'я в її назві. Фріланд підкреслює, що якісна освіта є важливою умовою потрапляння до цієї касти. Саме тому плутократи величезні кошти вкладають в освіту своїх дітей.

Фріланд відзначає, що на відміну від індустріальної революції минулих років, гіганти сучасної економіки не поспішають створювати нові робочі місця. Наприклад, корпорація General Motors найняла сотні тисяч працівників, тоді як Facebook – менше 10 000. Таким чином, допомагаючи мільярдам людей вибратися з убогості в країнах, що розвиваються, нові лідери бізнесу забирають робочі місця у середнього класу розвинених західних держав.

Але найбільше Фріланд турбує інший сценарій розвитку «цього кошмару». Адже, врешті-решт, на вільному ринку праці можна знайти роботу практично будь-якій людині. Вона здивована перспективами антиутопії, в якій «парочка геніїв створюють Google і йому подібні проекти, а іншим залишається лише працювати на них».

Щоб упевнитися в тому, що нова економіка приносить користь усім, а не тільки плутократам, Фріланд пропонує вступити в епоху порівняно амбітних соціальних і політичних змін. «Нам потрібен новий «Новий курс», – стверджує вона.

Диктат обраних: чому слід прочитати книгу Христі Фріланд «Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи»

Видавництво: «Наш Формат»

Тираж: 3000 примірників

Бекграунд. Книга Христі Фріланд вперше побачила світ у 2012 році й незабаром потрапила до списку бестселерів The New York Times, отримала премію Лайонела Гельбера за документальне висвітлення міжнародних справ, а також Національну ділову книжкову премію як найвидатніша канадська ділова книга.

Увагу читачів вона привертає не лише злободенністю теми про те, як в нових умовах багаті розширюють вплив у всіх сферах життя. Її автор Христя Фріланд, канадська журналістка українського походження, з листопада 2015 року обіймає посаду міністра міжнародної торгівлі Канади. До цього вона успішно робила кар'єру в ділових редакціях Financial Times, Globe and Mail і Thomson Reuters, а в політику прийшла в 2013 році, коли її обрали до парламенту Канади від Ліберальної партії.

Те, що проблема розширення глобального впливу «обмеженого обраного класу» є актуальною у всьому світі, підтверджує популярність виступу Фріланд на конференції TED у 2013 році, який до цього часу подивилися майже 2 млн глядачів.

Можливо, як міністр міжнародної торгівлі Канади Христя Фріланд зможе обговорити революційні ідеї для такого «Нового курсу» з президентом України Петром Порошенком уже сьогодні під час зустрічі в Торонто.

Минулого року впливовий журнал Foreign Policy назвав Порошенка «сучасним українським плутократом» нарівні з іншими українськими багатіями: Рінатом Ахметовим, Віктором Пінчуком, Ігорем Коломойським, Вадимом Новинським і Костянтином Жеваго.

Вам сподобається, якщо: вас цікавить проблема багатства і новий погляд на широке поширення соціально-економічної нерівності в сучасному суспільстві, вас приваблює ідея дізнатися, яку унікальну роль в цьому контексті відіграють нові лідери бізнесу, що формують тренди в розвитку технологічних інновацій.

Вам не сподобається, якщо: ви віддаєте перевагу ігноруванню неминучої глобалізації, заперечуєте капіталізм і будуєте свою картину світу навколо ідей національного патріотизму. І якщо ви вважаєте, що багатство – це зло, а плутократи поділяються на хороших і поганих.

Головна причина прочитати: для розуміння того, що являють собою принципи життя найбільш багатих людей у різних країнах, як вони формують свої зв'язки і впливають навіть на ті сфери суспільства, де, на перший погляд, обмежене проникнення великого капіталу.

Книгу можна придбати на сайті видавництва «Наш Формат». 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті