mind
Рада проголосувала за пенсійну «реформу»

Рада проголосувала за пенсійну «реформу»

Парламентарі під вивіскою «реформи» змінили лише деякі параметри існуючої солідарної системи

Цей матеріал також доступний російською
Рада проголосувала за пенсійну «реформу»
Фото: УНІАН

Верховна Рада у вівторок схвалила в другому читанні й у цілому закон про параметральну реформу солідарної пенсійної системи, що нині діє в країні. Законопроект №6614 підтримали 288 народних депутатів при необхідному мінімумі у 226 голосів. Для розгляду пенсійної реформи депутати відмовилися від перерви. Їх роботу не зупинило навіть задимлення в сесійній залі через коротке замикання.

Глава комітету Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Людмила Денисова, яка представляла законопроект, повідомила, що в ході його доопрацювання надійшла 2151 пропозиція від 82 депутатів, але лише 447 з них були враховані.

На думку критиків прийнятого закону, який може набрати чинності лише після підписання президентом, його назва – «Про внесення змін щодо підвищення пенсій» – слабо корелюється з його реальним змістом. Законом передбачається незначне підвищення пенсій нинішнім пенсіонерам, скасування оподаткування пенсій, але також істотне посилення умов виходу на пенсію для майбутніх пенсіонерів і зниження розміру пенсійних виплат для них.

«Коли у нас дефіцит Пенсійного фонду приблизно 141 млрд грн, звичайно, вже сьогодні говорити про підвищення пенсій до рівня покупки громадянами тих товарів, робіт і послуг, які б задовольняли першочергові потреби, досить важко», – пояснював ще у вересні фінансову ситуацію глава Ради Нацбанку Богдан Данилишин.

Разом з тим прийняття закону є умовою для отримання чергового траншу фінансування від Міжнародного валютного фонду (МВФ) в розмірі $1,9 млрд.

При цьому Світовий банк (СБ) та МВФ вже направили до уряду спільного листа, в якому висловили побоювання щодо змін, які внесли під час підготовки законопроекту о другого читання. «Ми перебуваємо в тісному контакті з владою з приводу пенсійної реформи. Її імплементація є критично важливою умовою четвертого перегляду програми МВФ і України. Ми закликаємо владу і парламент забезпечити відповідність прийнятого пенсійного закону цілям реформи, які були опрацьовані з МВФ і СБ», – сказав заступник голови департаменту комунікацій МВФ Вільям Мюррей на брифінгу у Вашингтоні в кінці вересня.

«Після того як ми публічно висловили стурбованість щодо внесених у проект закону змін, ми спілкувалися і з урядом, і парламентарями. Ми представили їм свої рішення... Зараз ми очікуємо, яким буде остаточне рішення», – сказала про пенсійну реформу представник другого ключового кредитора, директор СБ у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен у вівторок.

Представники уряду наголошують у своїх коментарях на негайному підвищенні пенсій для 9 млн з 12 млн українських пенсіонерів.

«Звертаюся до народних депутатів з проханням дати старт підвищенню виплат для наших пенсіонерів вже в жовтні», – заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман в мережі Facebook у вівторок.

«Є пропозиція, і ми ії підтримуємо, щоб на поточний рік у нас зростання соцвиплат, тобто пенсій, йшло не на 10%, а на 15% – не на 61 грн люди отримали б більше, а на 140... Якщо це буде прийнято, то з 1 жовтня мінімальна пенсія в Україні становитиме 1452 грн», – заявив міністр соціальної політики України Андрій Рева в ефірі «112 Україна».

При цьому на поточному тижні стало відомо, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України будує свої припущення щодо перспектив економічного розвитку, виходячи з росту тарифів на газ у 2018 році на 19%, а на опалення, електроенергію і гарячу воду – на 20%.

Людмила  Денисова напередодні повідомила через прес-службу, що після прийняття цього закону з 1 жовтня для 5,6 млн пенсіонерів пенсії в середньому збільшаться на 692 грн. Це станеться в результаті осучаснення або перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за три останніх роки. Крім того, для 600 000 пенсіонерів скасовується 15% обмеження виплати пенсій.

Однак особливо гострі дискусії викликали два інших моменти: підвищення страхового стажу для виходу на пенсію та зміна коефіцієнта обліку страхових років.

Законопроектом пропонується дозволити у 2018 році вихід на пенсію в 60 років лише для осіб, які матимуть 25 років страхового стажу, в 63 роки – зі стажем від 15 до 25 років. Щорічно ця вимога збільшуватиметься на 12 місяців, до досягнення 35 років у 2028-му.

У результаті уряд очікує, що новопризначені пенсійні виплати вже наступного року отримають лише 191 200 громадян, що на 88 500 менше, ніж за умовами, які діють на сьогоднішній день.

Середня тривалість життя чоловіків в Україні у 2015 році становила 66,7 року, і встановлення обмеження на рівні 65 років для багатьох означає позбавлення права на пенсію.

Змінами також передбачається внесення поправок до статті 25 закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: пропонується зменшити величину оцінки одного року страхового стажу за період участі в солідарній системі з 1,35% до 1%. Цей показник враховується при обчисленні розміру пенсії.

Як повідомило Головне юридичне управління парламенту, фактично ці зміни ведуть до загального зменшення розміру пенсій. При цьому зменшення розміру пенсії буде особливо відчутним для осіб, що мають великий страховий стаж. Крім того, парламентські юристи відзначають, що заплановані зміни не враховують окремих положень Конституції.

«Положення щодо значного збільшення страхового стажу, необхідного для отримання особою права на призначення пенсії за віком після досягнення нею віку 60 років, на нашу думку, не враховують вимог статті 58 Конституції України щодо дії законів у часі. Адже для осіб, які планували своє життя, в тому числі й трудове, виходячи з положень чинних на той час умов... і вік яких зараз більше 35–40 років, можливість придбання до 60 років необхідного стажу малоймовірна», – зазначається у висновках парламентських юристів.

Нагадаємо, стаття 58 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

«Люди назвали цю реформу дуже просто: раніше ми думали, як вижити на пенсію, тепер ми будемо думати, як дожити до пенсії», – сказав про пенсійну реформу Роман Семенуха (фракція «Самопоміч»).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті