Навіщо слід прочитати книгу «Чому Азії вдалося?»
Про азіатських «тигрів», економічний злет Китаю та головні складові успішної економіки

Бекграунд: Автор книги Джо Стадвел – репортер Financial Times, засновник та головний редактор журналу «China Economic Quarterly», а в минулому – директор консалтингового агентства «Dragonomics». Він понад 20 років працював журналістом в Азії, завдяки чому досконало вивчив усі тонкощі східного управління. У першій його книзі, яка має назву «Китайська мрія» (2002 рік), розповідається про інвестиційні хвилі, які мали місце у Китаї в 90-ті роки ХХ століття. Наступна книга виходить у 2007 році під назвою «Хрещені батьки Азії», де розповідається про провали економічного розвитку країн Південно-Східної Азії. І нарешті у 2013 році світ побачила книга «Чому Азії вдалося?». Вона увійшла до списку найкращих бізнес-книг за версією «Financial Times», стала книгою року за версією «Economist», а також цю книгу радить до читання Білл Ґейтс. У ній Джо Стадвел пояснює причини економічного злету найрозвинутіших країн Азії та, грунтуючись на економічному аналізі, показує, що спрацювало в Азії, а що – ні.
![[Embargo] Чому варто прочитати книгу «Чому Азії вдалося?» [Embargo] Чому варто прочитати книгу «Чому Азії вдалося?»](http://s.mind.ua/img/forall/i/2017/1511176358.jpeg)
Оригінальна назва: «How Asia Works»
Видавництво: «Наш формат»
Наклад: 3000 примірників
Сюжет: У ретроспективі економічної історії автор ділиться своїми думками про те, як Японія, Тайвань, Китай і Південна Корея досягли такого стійкого економічного зростання та стають впливовими гравцями ринку. І чому іншим країнам – таким, як Філіппіни, Індонезія, Таїланд – не вдається повторити успіх своїх сусідів. Відповіді на ці питання можуть принести користь мільярдам людей, які живуть у нерозвинених країнах або у країнах, що розвиваються, до яких належить і Україна. Стадвел пропонує просту формулу, яка має три складові: гідні умови для процвітання дрібних фермерів, орієнтація залишків сільського господарства на експорт та підпорядкування вищезазначеного фінансовим установам, що контролюються урядом.
Земля: тріумф городництва. Сільське господарство відіграє ключову роль у розвитку держави. У бідних країнах близько 75% населення зайняті у сільському господарстві. У випадку надання фермерам можливості володіти маленькими ділянками та отримувати з них прибуток – врожайність сільськогосподарських культур стає у рази більшою.
У Японії влада викупала надлишки землі у поміщиків та продавала їх на пільговій основі селянам. Ці зростаючі доходи допомагають країнам накопичити надлишки та заощадження, необхідні для увімкнення свого виробничого двигуна. Не слід забувати, що в азіатських країнах несприятливі умови для ведення сільського господарства. Не дивлячись на те, що територія Японії більша за Німеччину – ¾ непридатні для життя, і лише 13% можна використовувати у сільському господарстві, на Тайвані – 75%, у Північній Кореї – 78%. Азіатські гравці спеціалізуються на високорентабельних нішевих сільськогосподарських продуктах. Тайвань – лідер з виробництва консервованих продуктів, Японія – експортує м'ясо, рибу та фрукти.
Промисловість: перемога істориків. Як тільки країна починає виробляти сільськогосподарську продукцію з надлишком, необхідно переходити на нову фазу еволюції. Східні країни покладаються не лише на «невидиму руку ринку» та порівняльні торгові переваги. Вони доповнюють ринкові сили «важкою рукою» державної промислової політики. Якщо Японія, а потім Корея, Тайвань і Китай розвивалися би, виходячи з теорії Адама Сміта та Давида Рікардо, світова економіка отримала чотирьох великих виробників рису, а не високотехнологічних індустріальних гравців.
Спочатку країна повинна здійснити внутрішню індустріалізацію, а потім атакувати експортні ринки. Це в якомусь сенсі антитеза імпортозаміщення – експортоорієнтованість. Усі ці країни надавали пріоритет експортоорієнтованим галузям з максимально мультиплікативним ефектом: сталеливарному сектору, суднобудуванню, автомобілебудуванню, високим технологіям. Еволюцію німецько-японсько-корейсько-китайських ідей розвитку промисловості можна умовно ілюструвати, наприклад, торговими марками Mercedes-Toyota-Hyundai – Geely, або ж Siemens – Sony – Samsung – Xiaomi.
Фінанси: переваги короткого поводка. Країни, що дуже швидко розвиваються, до яких і належать азійські тигри, зазвичай надають перевагу принципам вільного ринку у той час, як тримають усі свої фінансові інституції на «короткому поводку». Їм притаманна політика захисту від потрясінь та руйнувань потоків глобального капіталу. І вони переконані, що їхні фінансові інститути слугують країні у довгостроковій перспективі, на відміну від короткострокових інтересів фінансистів. І Японія, і Південна Корея, і Китай ведуть серйозну політику контролю потоків капіталу, в першу чергу контролюючи курс національної валюти. Азійські гравці досить успішно працюють з ринками капіталу, створюючи тим самим можливості для нового якісного ривка азійських економік. Особливу роль в налагодженні їхнього доступу до світових ринків капіталу відіграють Гонконг та Сингапур.
Вам сподобається, якщо: ви хочете побудувати бізнес з урахуванням невдач найдинамічнішого регіону у світі. А також, якщо цікавитесь історією, економікою, політикою та прагнете зрозуміти, що насправді визначає успішність розвитку країни.
Вам не сподобається, якщо: ви не визнаєте недоліків інституціоналізму, а ваша душа тяжіє виключно до художньої літератури.
Головна причина прочитати: нарешті зруйнувати для себе міфи про безпідставне та раптове «економічне диво» розвинених країн і зрозуміти недоліки управління економікою держави на помилках східних країн.У своїй книзі, спираючись на дані про врожайність сільськогосподарських культур і загальну статистику сільськогосподарської продукції, автор наголошує на тому, що швидкий розвиток сільського господарства потребує більш рівномірного розподілу землі серед сільського населення.
Книгу можна придбати на сайті видавництва «Наш Формат».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].