Стежка війни: чому НАБУ і ГПУ знову ввійшли у спаринг

Стежка війни: чому НАБУ і ГПУ знову ввійшли у спаринг

І як справа Діни Пімахової та корупції в ДМС може вирішити конфлікт українських правоохоронців

Этот материал также доступен на русском языке
Стежка війни: чому НАБУ і ГПУ знову ввійшли у спаринг
Фото: НАБУ

Між силовими органами в Україні триває політична боротьба. Цього разу розгорівся масштабний скандал навколо спецоперації НАБУ щодо заступника голови Державної міграційної служби (ДМС). У результаті детективам НАБУ загрожує кримінальна справа, а сам орган ризикує залишитися без левової частини своїх повноважень.

Останніми місяцями НАБУ вело масштабне розслідування корупційних схем у Державній міграційній службі. Спецоперація почалася у квітні 2017 року з проникнення детектива в організоване злочинне угруповання в складі діючих і колишніх посадових осіб. У НАБУ стверджують, що чиновники ДМС, діючи в змові, вимагали та отримували кошти за надання іноземцям громадянства України, дозволів на проживання на території України, а також за винагороду прискорювали виготовлення біометричних паспортів. У центрі скандалу опинилася заступник голови ДМС Діна Пімахова, яка нібито вимагала хабар у розмірі $30 000 за прискорення процедури видачі українського паспорта іноземному громадянину. Підсумком спецоперації НАБУ стало затримання детектива силами ГПУ і СБУ, які, як з'ясувалося, весь цей час проводили свою спецоперацію.

Версія НАБУ. Національне антикорупційне бюро вважає, що ГПУ і СБУ свідомо зірвали спецоперацію, щоб дискредитувати відомство і перешкодити розкрити корупційні схеми в ДМС. На їхню думку, Пімахову почали використовувати у своїх цілях лише в той момент, коли стало зрозуміло, що за її допомоги можна паралізувати роботу НАБУ і скористатися приводом у власних цілях.

Версія ГПУ. У Генпрокуратурі мотиви затримання агента НАБУ пояснюють просто – детективи провокували чиновника ДМС на хабар, що є протизаконною діяльністю. При цьому генеральний прокурор Юрій Луценко не виправдовує дії Діни Пімахової та підкреслює, що вони містять ознаки корупції й потребують додаткового розслідування. Навіть більше, за версією ГПУ, Пімахова сама звернулася до СБУ, коли запідозрила агента НАБУ в провокаціях.

Хто така Діна Пімахова? Діна Пімахова була призначена на посаду 18 січня, терміном на п’ять років з випробувальним терміном шість місяців. У свою чергу, 27 жовтня 2016 року Пімахова перемогла в конкурсі на посаду першого заступника голови Міграційної служби й Комісія з питань вищого корпусу державної служби рекомендувала її кандидатуру Кабміну.

Раніше Пімахова працювала на посаді директора Департаменту паспортної роботи та громадянства Державної міграційної служби, а також начальника Управління у справах біженців ДМС. По суті, Пімахова уособлює нове покоління українських чиновників, які пройшли цілу низку конкурсів за вже оновленим законодавством.

На чому підловили НАБУ? Вся суть конфлікту – в некоректно прописаних повноваженнях НАБУ і методах роботи. Впровадження спецагентів є вкрай складним і юридично спірним елементом розслідувальної діяльності. По суті, за таких умов НАБУ завжди можна дорікнути перевищенням повноважень. А з огляду на те, що цілу низку функцій і законодавчих засобів оперативної роботи залишили за ГПУ і СБУ, НАБУ змушене або постійно звертатися за допомогою, або діяти на свій розсуд.

Чому «прослушка» НАБУ незаконна? Ключовий момент – за законом НАБУ не має права самостійно вести прослуховування. Це парафія СБУ. Розширити повноваження НАБУ щодо цього може лише парламент, але питання ніяк не зрушити з мертвої точки, незважаючи на очевидну правову колізію. Фактично це робить усі дані, зібрані НАБУ, незаконними, якщо «прослушка» не узгоджена з СБУ. А згідно зі статтею 62 Конституції України, обвинувачення не може будуватися на доказах, здобутих незаконним шляхом.

Чим це може закінчитися? Повним розвалом усіх справ, які на сьогодні веде НАБУ. Якщо справа Пімахової закінчиться прецедентом перевищення НАБУ службових повноважень, орган фактично стане декоративним і не зможе довести жодне розслідування до суду. По суті, це здатне поставити хрест на всій роботи НАБУ за останні два роки. Як і на гучних кримінальних справах, які розваляться після позовів про перевищення НАБУ службових повноважень.

Що далі? Тепер директору НАБУ Артему Ситнику доведеться вкрай відповідально підійти до обґрунтування дій своїх детективів і доводити законність кожного кроку. Тільки так НАБУ зможе зберегти свій статус. З огляду на статус органу, до цього процесу НАБУ напевно підключить і західних партнерів. Європа, цілком ймовірно, наполягатиме на зміні українського законодавства і чіткому розподілі обов'язків між українськими правоохоронцями. У світлі появи Державного бюро розслідувань це дуже актуально. У будь-якому випадку, без вирішення питання з повноваженнями НАБУ конфлікт між силовими органами триватиме нескінченно. Тому кейс Пімахової може стати як детонатором повномасштабної війни, так і початком діалогу щодо адекватного перерозподілу повноважень.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло