Директор Всесвітнього центру конкурентоздатності: «Проблема в тому, що ми не можемо оподатковувати технології»

Директор Всесвітнього центру конкурентоздатності: «Проблема в тому, що ми не можемо оподатковувати технології»

Професор швейцарської бізнес-школи IMD і директор Всесвітнього центру конкурентоздатності Артуро Бріс – про податки нової ери, заробітні плати та нові технології

Этот текст также доступен на русском
Директор Всесвітнього центру конкурентоздатності: «Проблема в тому, що ми не можемо оподатковувати технології»
Артуро Бріс
Фото Level UP Ukraine

На бізнес-форумі Level Up Ukraine 2017, який вже зараз називають новим майданчиком для об’єднання сил найбільших гравців ринку, інвесторів, регуляторів та експертів, ключовим спікером був Артуро Бріс, професор бізнес-школи IMD у Швейцарії, директор Всесвітнього центру конкурентоздатності. Бріс у своїй науковій діяльності спеціалізується на дослідженні таких сфер, як фінансовий розвиток, макроекономіка та глобальна конкурентоздатність. А його праці публікуються у фінансово-економічних виданнях, серед яких the Journal of Finance, the Review of Financial Studies, the Journal of Legal Studies, the Journal of Business.

Його діяльність в області консалтингу спрямована на міжнародні аспекти фінансового регулювання, наслідки банкрутства, продаж цінних паперів і зони злиття. Наразі він є науковим співробітником Європейського корпоративного управління та членом Уельського міжнародного інституту корпоративного управління. Результати свого останнього дослідження, яке визначає відношення між нерівністю доходів, соціальною мобільністю та конкурентоздатністю, він і представив на форумі.

Mind законспектував найцікавіші фрагменти виступу директора Всесвітнього центру конкурентоздатності та пропонує їх вашій увазі.

Про заробітні плати

Дональд Трамп в одному зі своїх виступів казав про те, що населення США, а особливо середній клас заробляють менше грошей зараз, ніж 10 років тому. І він абсолютно правий. Недивлячись на зростання економічних показників, заробітна плата пересічних американців не зростає. Іншими словами: ми працюємо важче, ніж наші батьки, але при цьому заробляємо менше грошей.

Від впровадження новітніх технологій у наше життя ми маємо два ефекти. Перший – зменшення продуктивності праці робітників. І другий – створення масових нерівностей не тільки у розрізі навичок, а й у доходах. Ті, хто працює зі штучним інтелектом і новими технологіями, мають високий рівень доходів; а ті, хто зайнятий в інших сферах аналогової економіки – низький.

Про продуктивність праці

Продуктивність праці надзвичайно важлива для економіки країни. На верхівці рейтингу за цим показником стоять такі країни, як США, Німеччина та  Швейцарія, а на останніх сходинках – Бразилія, Китай, Індія й Україна.

На питання, чому продуктивність праці зменшується, існує декілька відповідей. По-перше, ми стали працювати менше, враховуючи присутність у нашому житті сучасних технологій. Вони роблять продуктивнішими не працівників, а компанії, де вони працюють. Зараз виробляється більше продукції, ніж у будь-який інший період існування людства. Ця продукція є відносно недорогою, а отже, і за її виробництво працівникам платять небагато. Світова економічна криза 2008 року також мала вплив на зменшення продуктивності праці. Унаслідок впровадження новітніх технологій люди починають працювати на менш продуктивних роботах.

Згідно зі звітом McKinsey, який було опубліковано цього літа, в наступні 15 років розвиток технологій, зокрема, штучного інтелекту та роботизації, призведуть до збільшення продуктивності у світовій економіці на 10%. У доповіді також йде мова проте, що ті працівники, чия праця буде роботизована, знайдуть собі інші місця роботи, але їхня праця вже буде менш ефективною.

Про оподаткування

Світовій економіці необхідні глобальні зміни в оподаткуванні. Ми повинні дійти до консенсусу, де технологічні компанії, а також ті компанії, які не працевлаштовують людей, повинні оподатковуватися в інший спосіб. Праця роботів повинна також бути оподаткована. Невідомо, чи можливо це, але у наступні роки ми повинні прийти до такого рішення, при якому би такі компанії, як Google, Apple чи Facebook «співробітничали» із суспільством.

У сучасному світі проблема полягає в тому, що ми не можемо оподатковувати технології. Поглянувши на ефективні податкові ставки деяких компаній, серед яких Apple, Novatris, Alphabet, Altria Group, можна побачити велику різницю між, скажімо, тютюновою компанією та компанією, що займається розробкою технологій. Індустріальні компанії оподатковуються все більше, а технологічні компанії – все менше. Технологічні компанії створюють великий розрив не лише між корпоративним та особистим доходом, але також і між індустріями.

Про ВВП

Артуро Бріс: «Проблема у тому, що ми не можемо оподатковувати технології»
Артуро Бріс
Фото Level UP Ukraine

У період до 30-х років ХХ століття реальний світовий ВВП зріс утричі. А за часовий проміжок від середини ХХ століття і дотепер – збільшився у 21 раз. У першому десятиріччі ХХІ століття людство виробило таку саму кількість продукції, яку було вироблено протягом 20 століть до того.

ВВП світової економіки 30 років тому зростав у середньому на 8-9%, за останні десять років ВВП збільшився на 3%. Який же прогноз на наступну декаду? Науковці говорять про те, що ВВП зросте не більше ніж на 1%.

Про Україну

Україні потрібно активно включатися у гонку технологій. Однією з переваг є те, що Україна багата талантами. Використовуючи їх, треба прагнути до того, щоб стати однією з найбільш впливових цифрових держав у світі.

Основна проблема України – це політика та існуючі інституції. Велика складність економіки України сьогодні – це низька продуктивність праці. Зазвичай з цією проблемою стикаються країни, де більшість населення зайняті у сільському господарстві або на виробництві. Рівень продуктивності праці в Україні такий самий, як в Китаї або Індії, тому потрібно брати приклад з цих країн.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло