Перший пішов: як мобільні оператори переграли один одного на 4G-тендері

Перший пішов: як мобільні оператори переграли один одного на 4G-тендері

І навіщо абонентам зв'язок четвертого покоління

Цей матеріал також доступний російською
Перший пішов: як мобільні оператори переграли один одного на 4G-тендері
Фото Євгенiя Пiдгайна

Сьогодні, 31 січня, у конференц-залі Українського державного центру радіочастот відбувся перший в країні 4G-тендер. Мобільні оператори придбали частоти високого діапазону 2,6 ГГц за 2,457 млрд грн. Ще 500 млн вони заплатять компанії «ММДС Україна» Ріната Ахметова за конверсію. Які сюрпризи виникли на тендері? Коли в Україні з'явиться 4G від «великої трійки»? Якими будуть початкові тарифи? Відповіді на ці та інші питання спробував знайти Mind.

Чому держава заробила більше, ніж розраховувала? Спочатку Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ), мала намір залучити до держбюджету мінімум 2,28 млрд грн. На серйозне підвищення стартової ціни лотів не варто було розраховувати, оскільки діапазон 2,6 ГГц практично не цікавий для операторів. Розвивати в ньому 4G по всій країні набагато дорожче і довше, ніж у 1,8 ГГц, частоти якого продаватимуть на другому конкурсі на початку березня. «Виставлені на торги сім лотів оператори розподілили між собою до тендера. Сюрпризів не буде», – раніше прогнозували багато учасників ринку і експерти. Але, як з'ясувалося, вони не врахували людський фактор.

Сюрпризи почалися вже в ході подачі документів на тендер. Усі претенденти на частоти підвищили стартову вартість у своїх заявках (за умовами торгів, оператори повинні були вказати ціну не нижче затвердженої Кабміном; з цієї планки почалися торги з голосу на самому конкурсі з кроком не менше 5%). «Vodafone Україна» і lifecell запропонували ненабагато більше (до 1 000 грн). А «Київстар» відразу підняв планку на 21 млн грн за другий-четвертий лоти (по 7 млн за кожен). Такий випад співбесідник Mind з ринку, що побажав залишитися неназваним, пояснив нюансами вітчизняної конкуренції: «На ринку з непередбачуваними гравцями компанії «Київстар», мабуть, було складно спокійно прогнозувати».

На самому конкурсі спрацював той же фактор «передбачуваності». Головний виконавчий директор lifecell Ісмет Язиджі несподівано перебив ставку «Vodafone Україна» за перший лот, викупивши його за 601,6 млн грн (на 29,6 млн грн більше від стартової ціни). Другий лот, на який спочатку претендував «Київстар», також дістався lifecell. Оператор запропонував за нього 307,7 млн грн (на 21,7 млн грн більше від стартової ціни і на 14,6 млн грн вище початкової на конкурсі).

У підсумку «Київстар» викупив третій і четвертий лоти по 293 млн грн кожен. П'ятий лот оператор придбав за 330,3 млн грн, переплативши 44,3 млн «завдяки» тому, що директор з корпоративного управління і розвитку «Vodafone Україна» Олег Проживальський став підвищувати ставки.

Мабуть, «у відповідь» на це президент «Київстар» Петро Чернишов почав торгуватися з «Vodafone Україна» за шостий лот, який синьому оператору не був потрібен. Після кількох підвищень вартості з голосу компанії «Vodafone Україна» дістався шостий лот за 345 млн грн (на 59 млн більше від стартової). Петро Чернишов відмовився коментувати ЗМІ причину свого демаршу, дозволивши журналістам висувати будь-які версії. Користуючись цією люб'язною пропозицією, припускаємо, що таким чином глава «Київстар» поквитався з «Vodafone Україна» і за піднесений сюрприз до другого 4G-тендеру, на якому, на думку учасників ринку, червоний оператор отримає серйозні преференції

Останній лот розіграли без сюрпризів. Він дістався «Vodafone Україна» за стартовою ціною – за 286 млн грн.

У підсумку «Київстар» придбав на конкурсі 30 МГц за 916,3 млн грн, переплативши 58,3 млн грн порівняно з початково затвердженою НКРЗІ стартовою ціною. «Vodafone Україна» купила 20 МГц за 631 млн грн, заплативши на 59 млн більше. Lifecell отримав 30 МГц за 909,3 млн грн, переплативши 51,3 млн грн. А держава заробила 2,457 млрд грн – на 168,6 млн грн більше завдяки «людському фактору».

Обмін люб'язностями. Усі переможці офіційно заявили, що задоволені результатами тендеру. «Аукціон вдався. Ніхто не очікував, що куплять усі лоти. Ми, як і планували, придбали три лоти, які забезпечують суцільну смугу спектра 2х15 МГц, що дозволить надавати послуги на максимально можливій швидкості», – зазначив Петро Чернишов.

Олег Проживальський заявив: компанія задоволена тим, що отримала частоти за цілком оптимальною ціною. «Звичайно, чим більше ресурсу, тим краще. Але, виходячи із сьогоднішніх реалій, я не бачу гострої потреби витрачати великі гроші на діапазон 2,6 ГГц. Він не такий привабливий, як 1,8 ГГц. Попереду на нас чекає цікавіший конкурс. Вартість частот на ньому буде набагато вищою», – пояснив директор з корпоративного управління і розвитку «Vodafone Україна».

4 G тендер

Фото Євгенiя Пiдгайна

Коментуючи «шпильку» lifecell, що викупив перший лот, на який претендував «Vodafone Україна», Олег Проживальський сказав, що не може зрозуміти логіку конкурента. «Lifecell завжди дуже активно конкурує на конкурсах. Одна з можливих причин такого кроку – бажання загнати нас у глухий кут. Але ми толерантно поступилися цим лотом», – зазначив спікер.

Від lifecell, у якого менше абонентів у порівнянні з конкурентами, не очікували покупки 30 МГц. В теорії компанії могло б вистачити і 20 МГц. Ісмет Язиджі пояснив щедрість на конкурсі працею на майбутнє. «Ми були лідерами в 3G. Маємо намір зберегти лідерство і в 4G. Хочемо пропонувати нашим клієнтам кращі продукти, для цього нам технічно потрібна широка смуга», – зазначив головний виконавчий директор lifecell. «У результаті lifecell отримав найбільшу кількість спектра в перерахунку на одного абонента, що означає кращу швидкість, продуктивність і користувацький досвід для наших абонентів», – уточнили в прес-службі оператора.

Чому на 4G-тендері заробить Рінат Ахметов? За умовами конкурсу, мобільні оператори повинні будуть сплатити 500 млн грн конверсії «ММДС Україна», що входить до СКМ. Компанія Ріната Ахметова без тендеру отримала від НКРЗІ кілька ексклюзивних ліцензій на частоти в діапазоні 2,6 ГГц ще у 2006 році, але в подальшому практично не розвивала мережу.

Телеком-регулятор кілька разів безуспішно намагався повернути ці частоти державі . «Ми неодноразово намагалися анулювати ліцензії, судитися, підняти рентну плату в діапазоні майже в 500 разів. Але нам не залишалося нічого іншого, як запропонувати компроміс: відсоток від мінімальної вартості 4G-ліцензій у разі добровільного звільнення частини спектра компанією «ММДС Україна», – пояснили Mind в прес-службі НКРЗІ.

Петро Чернишов також не став виносити «сміття з хати». «Ніколи не оцінюю гроші в чужих кишенях. «ММДС Україна» отримає їх законним шляхом завдяки рішенню Кабміну. Для проведення тендера телеком-регулятор зробив дуже багато необхідних кроків. Якщо для НКРЗІ цей крок був необхідний, отже, добре, що вони його зробили», – викрутився президент «Київстар».

«Блискуча схема: взяти у держави обмежений ресурс, більше 10 років «сидіти» на ньому за безцінь (за користування 1 МГц «ММДС» в останні роки платила близько 40 грн на місяць, разів у 500 менше, ніж «велика трійка» за 2G- і 3G-частоти), а потім змусити мобільних операторів додатково віддати півмільярда гривень за «потрібний» їм спектр», – раніше розповідав Мind телеком-експерт на правах анонімності. 

Коли в Україні з'явиться 4G від «великої трійки»? Мобільні оператори обіцяють запустити зв'язок четвертого покоління вже у березні 2018 го – після проведення другого тендеру. Першим стартує Київ, за ним підтягнуться й інші великі міста країни. Далі оператори підуть у глибинку. «Сподіваємося, що почнемо підключати великі міста з 15 березня. Спочатку НКРЗІ повинна офіційно підбити підсумки конкурсу, всі учасники – розрахуватися за частоти і конверсію, а УДЦР – видати операторам дозволи на кожну базову станцію. Сподіваюся, що вся ця паперова бюрократія займе не більше двох місяців», – розповів Петро Чернишов.

Почати надання послуг зв'язку 4G в одному з регіонів вони зобов'язані в термін не пізніше 6 місяців після отримання ліцензії, а розгорнути мережу у всіх обласних центрах – не пізніше 54 місяців з моменту отримання ліцензії, повідомили Mind у «Київстар».

Навіщо абонентам 4G? Переможці конкурсу обіцяють надавати більшу швидкість, ніж у 3G. За словами Ісмета Язиджі, максимально її може бути розвинено до 300-350 Мбіт/c. Це не міфічні, а реальні показники Turkcell (власника lifecell). Щоправда, аби їх досягти, мають співпасти багато «зірок»: близькість до джерела сигналу, мінімум перешкод і гаджетів-конкурентів у зоні покриття, начинка смартфона, обсяг спектра, тощо. У середньому ж у lifecell обіцяють надавати понад 50 Мбіт/c.

У Петра Чернишова більш стримані прогнози. «Зараз середня швидкість 3G в Києві – 5-8 Мбіт/c. Коли дуже велике завантаження мережі – вона знижується до 2-3. У мережах 4G, гадаю, середня швидкість складатиме 20-25 Мбіт/c. Ми вже тестували устаткування в офісі: вийшли на максимум у 75 Мбіт/c. Спочатку швидкість буде висока. Зі зростанням числа клієнтів вона падатиме», – розповів президент «Київстар».

Хто зможе користуватися 4G? Абоненти, у яких є смартфони, що підтримують зв'язок четвертого покоління. Таких щасливчиків в Україні поки всього лише 20%, розповідали представники операторів. Для поповнення лав потенційних користувачів «велика трійка» вже запускає різні акції при покупці сучасніших гаджетів.

Якими будуть перші 4G-тарифи? Переможці конкурсу поки не ризикують прямо відповісти на це питання, ставлячи зустрічне: «Що розповіли колеги по ринку?». У прес-службі «Київстар» Mind повідомили, що інформація про тарифікацію послуг буде доступною ближче до комерційного старту. І додали, що з впровадженням послуг 4G-зв'язку для абонентів відкриється багато нових можливостей.

У «Vodafone Україна» теж не готові озвучувати конкретні цифри. За словами Олега Проживальського, мільярдні витрати на покупку частот і розвиток мережі позначаться на цінах. «Однак тарифи визначають не лише витрати, а й конкуренція. Якщо наші колеги виставлять низькі ціни, ми, звичайно, не ризикнемо високо підняти свої тарифи», – розповів спікер.

Ісмет Язиджі зазначив, що тільки для розвитку 4G в діапазоні 2,6 ГГц компанії знадобиться кілька десятків мільйонів доларів. «В інших країнах зазвичай термін окупності – 3 роки. В Україні період повернення інвестицій буде довшим у зв'язку з тим, що послуги продаються за нижчими тарифами», – підкреслив головний виконавчий директор lifecell.

Судячи з несподіванок на конкурсі, оператори навряд чи захочуть вступати в змову і гуртом пропонувати вищі, ніж у 3G, тарифи.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті