Гранти на поради: яку допомогу може отримати МСБ від великих фондів і організацій

Гранти на поради: яку допомогу може отримати МСБ від великих фондів і організацій

І яких умов при цьому належить дотримуватись

Этот материал также доступен на русском

В Україні останні декілька років спостерігається зростання інтересу до підприємництва. Але для розвитку приватного сектора економіки, ефективності його роботи та використання можливостей бізнесу потрібні знання, досвід і підтримка. Mind починає серію матеріалів, в яких розповідає про можливості, програми та гранти, що надають малому і середньому бізнесу (МСБ). Пропонуємо розглянути першу п'ятірку діючих програм.

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР)

Позаштатний радник: яку допомогу може отримати МСБ від великих фондів і організацій
Фото УНIАН

Найбільший інвестор України. Займається залученням коштів фондування, інвестуванням – кредитуванням, управлінням структурою балансу, управлінням ризиками в інтересах клієнтів. З 2010 року реалізує ініціативу допомоги МСБ.

Допомога МСБ. Допомагає бізнесменам залучати професійних консультантів та надає гранти для часткової оплати їхньої роботи. У рамках гранту можна також розробити веб-сайт, систему управління якістю, маркетингову стратегію і вибудувати нову систему управління. Консультантів можна залучати будь-якої спеціалізації.

Розмір гранту. Банк покриває частину витрат на суму до 10 000 євро. Вона може бути збільшена залежно від складності проекту, розташування виробництва тощо.

Хто може претендувати? Компанія, що працює на ринку більше двох років, у штаті якої від 10 до 250 осіб. Понад 50% компанії має належати громадянам України. Річний обіг не може перевищувати 43 млн євро. Важливий критерій – репутація компанії.

Програма не поширюється на бізнес, що працює у сфері оборонпрому, тютюнової промисловості, а також на компанії, пов'язані зі сферою азартних ігор і фінансових послуг.

PUM Netherlands Senior Experts

Позаштатний радник: яку допомогу може отримати МСБ від великих фондів і організацій
Фото pum.nl

Організація, що об'єднує понад 3000 експертів з найрізноманітніших галузей виробництва: від логістики до сільського господарства. Працює в 70 країнах світу.

Допомога МСБ. Експерти організації консультують, навчають, діляться досвідом з бізнесменами з країн, що розвиваються. На практиці це реалізується так: фахівець приїжджає на виробництво (в компанію), за бажанням замовника він може працювати на підприємстві від 8 днів до 2 місяців. Після перебування в Україні радник може підготувати ділову поїздку керівників компанії до Голландії для пошуку партнерів, знайомства з технологічними процесами, устаткуванням тощо. У таких випадках PUM супроводжує і курирує візит. Також передбачений онлайн-коучинг.

Розмір гранту. Послуги голландських консультантів безкоштовні. Але сторона, що приймає, повинна забезпечити їм проживання, харчування, офісне обладнання та проїзд до місця роботи. У разі повторного візиту консультанта сторона, що приймає, має взяти частину транспортних витрат на себе.

Хто може претендувати? Приватне мале або середнє підприємство, яке працює на ринку не менше двох років. Штат співробітників від 10 до 250 осіб. Максимальний товарообіг підприємства не повинен перевищувати 10 млн євро на рік. Іноземна участь у капіталі – до 49%.

Служба старших експертів, SES

Позаштатний радник: яку допомогу може отримати МСБ від великих фондів і організацій
Фото ses-bonn.de

Громадська організація в Німеччині, що об'єднує фахівців і керівників, які вийшли на пенсію. З 1983 року пропонує допомогу по всьому світу, в основному в країнах, що розвиваються, і країнах з перехідною економікою.

Допомога МСБ. Консультують бізнесменів. SES приймає заявку від замовника, перевіряє поставлені їм завдання і укладає окремі угоди між замовником і експертом. Відповідальність за впровадження рекомендацій несе замовник.

Розмір гранту. Консультації – безкоштовні. Обробка нового проекту – 3400 євро, медична страховка і професійна підготовка – 670 євро. Але ці витрати можуть оплачуватися з коштів Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку (BMZ). Витрати на місці реалізації проекту несе замовник. При виникненні труднощів з фінансуванням тут також можлива підтримка з боку Фонду сприяння SES.

Хто може претендувати? Переважно малі та середні підприємства будь-яких сфер, за винятком компаній, пов'язаних з оборонною промисловістю і високими технологіями, зокрема в галузі хімії.

Global Innovation Found

Позаштатний радник: яку допомогу може отримати МСБ від великих фондів і організацій
Фото globalinnovation.fund

Неприбутковий фонд, що фінансує інноваційні рішення, які полегшують соціально-економічне життя в країнах з невисокими доходами і країнах, що розвиваються. Приватні компанії також можуть подавати свої проекти на розгляд фонду.

Допомога МСБ. Гранти, кредитування, інвестиції в акціонерний капітал. Фонд готовий вкладати гроші на ранній стадії розвитку. Крім того, GIF дає доступ до своєї мережі новаторів, експертів і спонсорів (великим міжнародним компаніям, урядам країн, що розвиваються, тощо).

Розмір гранту. Від $50 000 до $15 млн. Фінансування – поетапне. Перший, пілотний етап – це, як правило, первинні дослідження: перевірка ідеї на життєздатність і тестовий запуск.

На другому етапі фонд підтримує інновації, які досягли певного успіху, але поки не тиражували його у великих масштабах, тобто ідеї належить підтвердити свою результативність, економічну ефективність і експлуатаційну можливість. Підтримка проекту на третьому етапі може включати рішення оперативних завдань: розширення масштабів, роботу з партнерами, які будуть допомагати масштабувати проект за межами підтримки фонду, його адаптація тощо.

Хто може претендувати? Проекти, автори яких спроможні довести, що їхня ідея або концепція матимуть соціальний ефект і стануть успішними. Також важливо вказати, яка кількість людей може отримати реальну користь від реалізації цієї ідеї.

COSME

Позаштатний радник: яку допомогу може отримати МСБ від великих фондів і організацій
Фото cosme.me.gov.ua

Набір тематичних програм ЄС з підтримки МСБ. Працює в таких напрямках: широкий доступ МСБ до фінансування (для України цей напрямок поки недоступний), доступ до ринків ЄС, підприємництво, консультації зі створення й зростання бізнесу.

Допомога МСБ. Участь у програмі дає можливість бізнесу вийти на зовнішні ринки країн ЄС та інших країн – учасниць програми, знайти партнерів та контрагентів (просування і консультації). Бізнес також отримує доступ до тренінгів, семінарів, конференцій іноземних компаній, присвячених удосконаленню виробничих процесів, виходу на зовнішні ринки. У програми безліч сегментованих проектів.

Розмір гранту. Бюджет програми до 2020 року – 2,3 млрд євро, для України – 900 млн євро. Програма може покривати від 50 до 100% вартості проекту. Як правило, за одним проектом закріплюється певний бюджет і сума ділиться на кількість учасників.

Хто може претендувати? Для кожного з проектів – окремі вимоги. Базові умови – компанія повинна пройти відбірковий конкурс. Умови конкурсів для кожного з проектів описані на сайті програми.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті