Як інвестувати в IСO і не прогоріти
Три шахрайські схеми, що інфікували ринок криптовалют, і шість кроків, що дозволять їх оминути

Синдром упущеної вигоди спонукає сотні тисяч людей витрачати мільярди доларів на скупку нових криптовалют у сподівванні, що ці альткойни повторять стрімкий успіх Bitcoin, Ethereum і Ripple, які подорожчали за минулий рік на 1300%, 9000% і 36000%, відповідно. За підсумками 2017 року блокчейн-проекти залучили за допомогою первинного розміщення монет (Initial Coin Offering, ICO) значну суму в $5,4 млрд, а в січні 2018 року – ще $1,4 млрд.
Хоча участь в ICO обіцяє нечувані вигоди, воно пов'язане з величезними ризиками. Вже на першому етапі при вкладенні в IСO інвестори втрачають близько 10% коштів, потрапляючи на гачок шахраїв і стаючи жертвами хакерів. Куплені альткойни часто замість очікуваного вибухового зростання дорожчають повільно, а можуть і взагалі втратити ліквідність. За деякими прогнозами, на ринку незабаром має розпочатися природний відбір, який переживуть лише 10% найсильніших криптовалют з 1550 існуючих нині.
Надмірно спекулятивний ринок
Первинні розміщення монет, як стверджують захисники цього нового способу збору коштів, прискорюють і демократизують процес залучення венчурного капіталу. За допомогою ICO стартапи можуть легко і швидко отримувати від звичайних людей гроші для реалізації передових ідей. І це, теоретично, сприяє науково-технічному прогресу.
Однак навіть учасники ринку ICO вказують, що на ньому роздуваються величезні бульбашки через те, що нескептічних інвесторів цікавить отримання швидкої вигоди шляхом спекуляцій криптомонетами, і аж ніяк не підтримка перспективних довгострокових проектів.
«Ніхто насправді не розбирається і не обговорює те, чи принесе ICO якусь користь. Самі лише спекулянти зараз торгують альткойнами, – коментує ситуацію інвестор-мільярдер Дуглас Берроумен, який готує до випуску власну криптовалюту EquiToken. – Безліч криптоінвесторів з різних країн навіть не заглиблюються в сенс ICO. Всі грають в одну і ту ж гру – памплять валюту вгору, потім скидають її вниз, щоб зробити закупівлю, і знову качають її вгору».
«Криптовалюти дуже чутливі до ринкових маніпуляцій. Усе, що вам потрібно зробити – запустити дезінформацію і дати команду троллям і ботам в Twitter і Reddit поширити цю брехню. Це швидко змінить суспільне сприйняття, і валюта впаде. Потім ви публікуєте спростування, викриваєте брехню, і валюта знову йде вгору. Ось так робляться гроші», – пояснює засновник популярної криптовалюти IOTA Домінік Щінер.
Попри істотне падіння біткойну з грудневого піку, активні заклики міжнародних регуляторних органів не інвестувати в криптовалюти і заборону ICO в Китаї та Південній Кореї, на ринку первинного розміщення монет триває бум і ейфорія інвесторів. За підрахунками аналітичної компанії Autonomous Next, у січні сукупний обсяг ICO досяг $1,4 млрд.
Найбільше коштів – $100 млн – у січні залучив проект Envion, який розробляє екологічні й економічні мобільні контейнери для майнингу криптовалют. На другому місці – платформа розподілу даних Neuromation, яка пообіцяла скерувати обчислювальні потужності майнерів на вирішення корисних завдань і зібрала $73,2 млн.
У наступні місяці інвестиційний ажіотаж на ринку повинні посилити такі великі події, як гігантське $2-мільярдне ICO популярного месенджера Telegram, запуск владою Венесуели державної забезпеченої нафтою криптовалюти El Petro, а також випуск виробником фототехніки Kodak цифрових грошей для фотографів.

Три головних підводних камені ICO
Фейкові ICO. Перше, про що потрібно пам'ятати криптоінвесторові, це про те, що ринок поки що практично не регулюється. Тому блокчейн-проекти можуть існувати лише на папері, а організаторами ICO можуть бути звичайні шахраї, мета яких – зникнути одразу після залучення грошей.
Один з таких псевдостартапів, відомий як LoopX, стверджував, що придумав ефективний алгоритм для торгівлі криптовалютами і створив програму, здатну збільшувати депозити вкладників на 10% щотижня. У січні 2018 року LoopX зібрав з довірливих інвесторів $4,5 млн у ході п'яти ICO, після чого видалив свій веб-сайт і свої акаунти в соцмережах Facebook, Twitter, YouTube і Telegram.
«Нарешті, ми можемо надати звичайному інвесторові можливість стати частиною революції і здобути справжню свободу, фінансову свободу. Наша найвища мета – надати вам можливість розслабитися, дозвольте виконувати роботу нам, а ви спостерігайте за тим, як примножуються ваші гроші», – йшлося на веб-сайті LoopX, який тепер знищений.
Фішингові схеми. Подібно до того, як риби-прилипали кружляють навколо акул, біля кожного великого ICO накопичується безліч шахраїв, які намагаються підсунути інвесторам свої версії цього ICO. Фішингові сайти збирають аж ніяк не крихти зі столу. Їхній улов може сягати мільйона доларів на добу.
Масштабна афера сталася 31 січня 2018 року, коли своє ICO запустив стартап BeeToken, що створює децентралізований сервіс для пошуку і оренди житла. Представившись організаторами цього ICO і використавши адресу електронної пошти [email protected], шахраї розіслали потенційним покупцям криптовалюти пропозицію придбати її в першу добу на вигідніших умовах. За даними Сoindesk, ошукані інвестори перерахували шахраям щонайменше $928 000 за 25 годин.
Схеми Понці. Будівельники фінансових пірамід не могли пройти повз високоприбутковий і нерегульований криптовалютний ринок. В основі багатьох швидкозростаючих альткойнов лежать старі як світ Схеми Понці, здатні в будь-який момент впасти і обвалити курс валюти в сотні і тисячі разів.
Подібний раптовий обвал стався з компанією BitConnect, яка увійшла на ринок криптовалют після проведення ICO в грудні 2016 року, і протягом 2017 року демонструвала метеорне зростання.
BitConnect пропонувала інвестувати в свою криптовалюту, обіцяючи гарантований дохід за вкладами в розмірі 40% на місяць. Працюючи за принципом класичної піраміди, коли нові вклади йдуть на виплату відсотків за старими, компанія змогла вивести свою валюту BCC coin у двадцятку найбільших криптовалют. За рік курс BCC coin виріс з $0,15 до понад $400, а її капіталізація досягла $2,6 млрд.
Однак у січні BitConnect оголосив про припинення виплат вкладникам через нестачу коштів, після чого курс її криптовалюти просів більш ніж у сто разів.
Наступною за BitConnect обвалилася схожа піраміда DavorCoin, запущена в грудні. Її криптовалюта DAV, що коштувала $170 в середині січня 2018-го, до 20 лютого подешевшала в 2000 разів – до $0,08.
Шість ключових питань
Експерти настійливо радять не вкладати в ICO більше тієї суми, з якою ви можете легко «попрощатися». Щоб мінімізувати ризик втрати грошей, агентство з оцінки інвестицій ICORating пропонує інвесторам дотримуватися інструкції з шести кроків:
- Уважно прочитати від початку до кінця білий аркуш ICO і відповісти на питання, чи достатньо переконливою є концепція проекту?
- З'ясувати, чи є у проекту готовий робочий прототип? Яку проблему він вирішує? Чи має він сенс для бізнесу?
- Вивчити команду проекту, досвід і репутацію її членів. Зв'язатися з представниками і поставити їм складні питання. Покопатися в їхній історії, в профілях на LinkedIn і на попередніх місцях роботи.
- Почитати форуми і дізнатися, що говорить криптовалютне співтовариство стосовно проекту. Багато учасників форумів раніше ставали жертвами ICO-шахрайств, і вони точніше розпізнають шахрайські схеми.
- Переконатися, що для проведення ICO залучено серйозну escrow-компанію. Escrow дає інвесторам додатковий рівень захисту, гарантуючи, що ви, як мінімум, у ході ICO отримаєте обіцяні токени.
- Прочитати, чи позитивно оцінюють рейтингові агентства перспективи розвитку ICO-проекту. Якщо новому проекту не присвоєно рейтинг, то є великі шанси, що це шахрайська схема.
Навіть якщо ICO-проект кристально чистий, перспективний, і над ним працює команда висококласних професіоналів, ризики прогоріти на ньому все одно великі. Якщо матиме рацію економіст Нуріель Рубіні, який називає біткойни «матір'ю всіх бульбашок», головна криптовалюта може луснути, і слідом за нею здуються всі альткойни, як це вже відбувалося в 2014 році.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].