Лови момент: чому зростають розцінки сервісів з підбору персоналу

Лови момент: чому зростають розцінки сервісів з підбору персоналу

І чи вплинуло на цінову політику злиття двох провідних гравців

Этот материал также доступен на русском языке
Лови момент: чому зростають розцінки сервісів з підбору персоналу
Фото Shutterstock

2018 рік може стати переломним для українського ринку праці. За оцінками різних job-ресурсів, кількість вакансій роботодавців минулоріч зросла на 30-50%. Зростання триватиме і в цьому році. А міграція працездатного персоналу за кордон не зупиняється. «Ринок роботодавця перетворюється на ринок кандидата. Спостерігається суттєвий – близько 30% – розрив між зарплатними очікуваннями кандидатів і пропозиціями компаній, що збільшує кількість відмов від вакансій», – повідомили Mind у рекрутинговій компанії Smart Solutions.

Цим трендом вже скористалися великі майданчики з підбору персоналу, підвищивши вартість своїх послуг для компаній. Тим більше що і без того не надто конкурентний ринок консолідувався після обміну частками між двома провідними гравцями, і у клієнтів job-порталів не залишається вибору.

Mind з'ясовував, які ресурси користуються найбільшим попитом у роботодавців та шукачів вакансій, чому за відносно чималого вибору сайтів конкуренція серед них низька, а також що змусило лідерів ринку збільшити ціни.

Нові правила. З початку року провідні портали з пошуку роботи Work.ua та Rabota.ua змінили умови співпраці з роботодавцями. Для багатьох компаній це виявилося великою несподіванкою. Ольга Лебедєва, керівник напрямку залучення талантів компанії «Соль», розповідає, що раніше ці ресурси надавали можливість безкоштовно розміщувати спочатку три, а потім одну вакансію на місяць, а також отримувати доступ до п'яти контактів здобувачів на день. Із січня безкоштовні опції пішли в минуле на Work.ua, з лютого – на Rabota.ua.

«Як більшість світових сервісів, ми переходимо до разового пробного розміщення. Це означає, що нова зареєстрована і перевірена компанія зможе один раз розмістити вакансію, отримати до 10 відгуків і відкрити 10 контактів резюме. Цього достатньо, щоб зрозуміти, як працює сайт, оцінити його швидкість і ефективність та прийняти рішення про продовження співпраці. З іншого боку, таке розміщення не створюватиме конкуренції для компаній, які розміщують вакансії на комерційній основі», – пояснили Mind нововведення у Work.ua.

Окрім того, ресурси підняли вартість низки послуг в середньому на 30%. «Для преміальних послуг та пакетів зміна вища через перегляд оптових знижок. Вони залишаться суттєвими, але зменшаться. Це зроблено, щоб вакансії невеликих компаній не губилися серед безлічі пропозицій великих фірм», –  додали у Work.ua. Разом з тим, за інформацією компанії, для невеликих бізнесів базову ціну розміщення вакансії було знижено з 349 до 249 грн.

Порівняння вартості послуг

Публікація вакансій, грн за 1 шт Доступ до бази резюме, грн Пакети послуг (розміщення вакансій з доступом до бази резюме), грн на місяць
Work від 249 від 690 на тиждень від 290
Rabota від 259 від 2 990 на місяць від 3990
HeadHunter від 313  від 3 780 на тиждень від 1200

Джерело: дані компаній

Вартість пакетів послуг на майданчиках сильно варіюється і залежить від обсягу пропонованих послуг. Наприклад, найдорожчий бізнес-пакет на Work.ua коштує 39 900 грн в місяць. Він включає 100 публікацій вакансій Standard Plus, по 3 – Premium і «Анонімні», доступ до бази резюме по всій Україні, послугу «VIP-компанія», розміщення логотипу роботодавця на головній сторінці сайту.

Rabota.ua продає найдорожчий пакет за 33 860 грн/місяць. До нього входять публікація 100 пропозицій компаній, безлімітний доступ до бази резюме, розміщення логотипу фірми на сторінці вакансії і в каталозі, 5 розсилок і 4 поновлення вакансій.

У HeadHunter – ще одного учасника трійки лідерів – річний пакет коштує 71 100 грн. Він включає необмежений доступ до бази резюме та 12 публікацій вакансій «Стандарт» на місяць.

Причини зростання цін. Керівник Work.ua Артур Михно пояснив Mind передумови такого кроку. «Для цього було багато причин. Ключова з них – ситуація на ринку вакансій. Конкуренція за кандидатів до кінця 2017 дуже посилилася. Число вакансій за рік різко зросло. При цьому безкоштовні вакансії стали складати дуже помітну конкуренцію платним послугам. Щоб і надалі гарантувати високу якість і ефективність сервісу Work.ua для роботодавців, які готові працювати з нами на платній основі, ми вирішили змінити модель», – розповідає Артур Міхно.

На його думку, від цього виграли і кандидати. «Тепер вони можуть бути впевнені, що всі вакансії, які містить цей сайт – реальні від реальних компаній, які підтвердили серйозність своїх намірів у пошуку співробітників оплатою за оголошення. Платне розміщення вакансій на провідних сайтах із працевлаштування – це світовий стандарт. «Отже зараз, мабуть, був найкращий час, щоб зробити цей крок і в Україні», – вважає керівник Work.ua.

Представники Rabota.ua і HeadHunter за запит Mind не відповіли. У hh.ua ми цікавилися, чи призвели зміни у конкурентів до притоку роботодавців на ресурс, і чи планує HeadHunter також змінювати умови гри.

Реакція клієнтів. Від роботодавців Mind отримав різнопланові відгуки. «З нового року на Work.ua та Rabota.ua зробили кожен крок платним, але це ніяк не поліпшило точність пошуку», – так оцінив зміни керівник відділу персоналу, який побажав залишитися неназваним. «Ми не спостерігаємо істотних поліпшень щодо сервісу/можливостей, які б відповідали щорічному зростанню вартості», – розповідає директор Smart Solutions HR Тетяна Нікитович.

«Варто зазначити, що базовий платний пакет публікацій і мінімального доступу до контактів все ж був поліпшений, як за ціною, так і за можливостями на обох ресурсах», – вважає Ольга Лебедєва.

«На ринку немає альтернативи, тому ми не могли не прийняти нові умови співпраці. Для нашої компанії зростання цін не настільки критичне. До того ж, була можливість оплатити річний пакет на 2018 рік за цінами 2017-го. Ми нею скористалися. Для невеликих компаній, можливо, збільшення розцінок відчутне, але вони все одно підбиратимуть персонал через Work.ua та Rabota.ua, адже якість дрібніших ресурсів нижча», – вважає директор з персоналу компанії «Агромат» Олена Іпатова.

Головне нарікання роботодавців – на сумнівну справжність розміщених на сайтах резюме. «З 10 контактів додзвонитися можна лише за 4-5, на співбесіду приходить один. Таке враження, що більшість резюме недійсні», – скаржаться HR-спеціалісти різних компаній. «Є резюме, за якими я наполегливо дзвоню по 3-5 раз, мені не відповідають і не передзвонюють, але я бачу постійне його оновлення. А є резюме без номерів, або номери зазначені з 00000000, але сайт вважає таке відкриття контактів повноцінним», – безліч таких і подібних відгуків з'явилося на Work.ua після оголошення про зростання вартості послуг.

Адміністрація ресурсу пообіцяла спробувати вирішити проблему. «Ми подумаємо, як поліпшити якість контактної інформації. Ми постараємося вирішити це питання «резюме без номерів» через можливість бачити заздалегідь контактні дані, які будуть доступні після відкриття контактів. Однак є кандидати, які вважають за краще отримати пропозицію електронною поштою, а не відразу спілкуватися телефоном».

Структура власності. Практично синхронна зміна умов «гри», напевно, не випадкова. Восени минулого року власники Work.ua та Rabota.ua обмінялися частками в бізнесі – обидва віддали конкуренту 33%. За даними Youcontrol, ТОВ «Гравітація-У» (власник Work.ua) залишило собі 67%, а польська «Група працюй», що контролює Rabota.ua, отримала 33% в статутному капіталі ТОВ «Ворк Україна». Аналогічна зміна відбулася в структурі власності ТОВ «Робота інтернейшнл»: «Група працюй» – 67%, «Гравітація-У» – 33%. Різниця лише в розмірі статутного капіталу: у «Ворк Україна» він становить 40 000 грн, «Робота інтернейшнл» – 24,6 млн грн.

Причини і умови такої рокіровки в компаніях не розкривають. Артур Михно запевнив Mind, що після обміну частками конкуренти не почали співпрацювати. «Угода відбулася не на рівні самих ресурсів, а серед акціонерних компаній, які є їх засновниками. При цьому кожна з компаній Work.ua та Rabota.ua, як і раніше, незалежні в сенсі управління, контролюються їх власним керівництвом і мажоритарним акціонером. Проекти Work.ua та Rabota.ua, як і раніше, залишаються конкурентами», – вважає керівник Work.ua. Представники Rabota.ua не пояснили свою позицію.

Російська компанія HeadHunter на українському ринку працює з 2005 року. За даними Youcontrol, зараз 51% ТОВ «Хендхантер Україна» належить зареєстрованій на Кіпрі «Хенхантер ФСУ Лімітед», по 24,5% – громадянам України Марині Маковій і Юрію Кострикіну.

Що на ринку? Клієнти порталів кажуть, що у них практично немає альтернативи. Чому так? В Україні намагаються працювати десятки сайтів з пошуку роботи і підбору персоналу: jobs.ua, novarobota.ua, superjob.ua, trud.ua, worknew.info, olx.ua/rabota, talent.ua, finstaff.com.ua і т . Д. Проте, за словами опитаних Mind HR-фахівців, найбільш популярні лише три ресурси: work.ua, rabota.ua та hh.ua. «Для нашої компанії довели свою ефективність лише три майданчики: HeadHunter, Work.ua та Rabota.ua. Решта сайтів або дублюють інформацію, або резюме кандидатів іншого рівня. Я кілька разів пробувала користуватися невеликими порталами, даремно витратила час і сили», – розповідає Олена Іпатова.

Аналогічну думку висловили і фахівці інших компаній. «Крім інших каналів – власної бази кандидатів, соціальних мереж і зовнішньої реклами – ми користуємося hh.ua, Rabota.ua і Work.ua», – розповідає Тетяна Нікитович. За словами Ольги Лебедєвої, незважаючи на удавано великий вибір майданчиків для пошуку персоналу, релевантні лише три. «Інші ресурси хороші лише для підбору співробітників в регіонах або низькокваліфікованого персоналу», – зазначає Ольга Лебедєва.

За даними Similarweb, в останні півроку лідером за відвідуваністю був сайт Work.ua. У лютому 2018 року ресурс відвідали понад 16,6 млн разів. За ним – Rabota.ua. З істотним відривом замикає трійку лідерів HeadHunter. У другому місяці цього року відвідуваність ресурсу підвищилася майже на 9% – до 2,09 млн.

Лови момент: чому зростають розцінки сервісів з підбору персоналу
Лови момент: чому зростають розцінки сервісів з підбору персоналу

Лови момент: чому зростають розцінки сервісів з підбору персоналу

Самі ресурси регулярно звітують й про інші показники ефективності: кількість резюме, вакансій та зареєстрованих роботодавців на порталах.

Знайти 10 відмінностей. На думку опитаних Mind HR-фахівців, яскраві істотні відмінності між трійкою лідерів складно виділити. «Бази кандидатів у всіх job-сайтів практично однакові. На мій погляд, інтерфейс зручніше на HeadHunter і Rabota.ua. За співвідношенням ціна/якість – найоптимальніший для нас HeadHunter. Ми оцінюємо кількість кандидатів у базі, зручність навігації по сайту, релевантність результатів пошуку та вартість. Відносно функціоналу, пошуку варіантів під «специфічні» запити (реклама, розсилка, дизайн, віджети) можна ранжувати ресурси таким чином: Rabota.ua, HH.ua, Work.ua», – розповідає Тетяна Нікитович.

На думку Олени Іпатової, між трійкою найбільших майданчиків є відмінності за рівнем кваліфікації пошукачів. «Через Work.ua ми підбираємо фінансистів і бухгалтерів. На Rabota.ua шукаємо продажників й співробітників складу. HeadHunter закриває топові позиції», – зазначає спікер. За словами Ольги Лебедєвої, HeadHunter більш зручний для кандидатів, які не хочуть афішувати, що шукають нову роботу.

Лови момент: чому зростають розцінки сервісів з підбору персоналу
Фото Shutterstock

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло