Електронні гроші за межею: як платіжні системи обслуговують клієнтів у «ДНР/ЛНР»

Електронні гроші за межею: як платіжні системи обслуговують клієнтів у «ДНР/ЛНР»

І хто є організатором цих схем

Этот материал также доступен на русском языке
Електронні гроші за межею: як платіжні системи обслуговують клієнтів у 	«ДНР/ЛНР»
Фото УНIАН

Минулого тижня Mind писав про обшуки в трьох IT-компаніях у Вінниці, які пройшли тижнем раніше. Так, співробітники Головного слідчого управління СБУ провели обшуки в Pillar, Vinconet і Ipan. Тоді у відомстві обмежилися коментарем про те, що причина обшуків – «відпрацювання» фінансових операцій, які за участю цих компаній проводилися на тимчасово окупованих територіях. 

Насправді ж силовиків цікавила лише компанія Vinconet, яка займається створенням і підтримкою програмного забезпечення (ПЗ) для процесингів Elpaysys і Payline. При цьому слідчі стверджують: керівник Vinconet нібито свідомо «не помічав», що його ПЗ (програмні торгові термінали) працюють у зоні АТО і в Криму.

Якщо вінницький Vinconet – це лише ймовірна допоміжна ланка в схемі, то головним фігурантом, на думку слідства, є платіжна система «Електрум Пеймент Систем» (Electrum), яка, крім свого сайту elpaysys.com, використовує «дочірній» процесинг Payline. Це ж випливає з рішення Шевченківського районного суду Києва №761/7257/18 від 2 березня 2018 року, в рамках якого накладено арешт на рахунки компанії ТОВ «Електрум Пеймент Систем» в Укргазбанку. Дане ТОВ виступає оператором однойменної платіжної системи та електронних грошей «Електрум» (Electrum). У той же час, за даними джерел Mind, в Укргазбанку відмовилися виконувати рішення суду, пославшись на формальну помилку в назві «Електрум Пеймент Систем» в зазначеній постанові суду. 

Mind спробував розібратися в таємниці претензій СБУ і з'ясувати, що пов'язує вінницьку IT-компанію, держбанк і грошові перекази з ОРДЛО.

У чому суть справи? Підставою для рішення суду стали результати досудового розслідування Головного слідчого управління СБУ у кримінальному провадженні 22017000000000064.

Згідно з матеріалами слідства, наявними в розпорядженні Mind, група осіб, серед яких є як громадяни України, так і Російської Федерації, зареєструвала вісім компаній і, не маючи ліцензії НБУ на переказ коштів, створила розгалужену мережу з прийому платежів від населення через POS-термінали й інтернет-ресурси. Причому, не лише на території України, а й в окупованих районах Донецької і Луганської областей.

У листопаді 2017 року Mind вже писав, що Генеральна прокуратура і СБУ відкрили кримінальне провадження щодо платіжної системи «Електрум Пеймент Систем». Через п'ять місяців органи слідства СБУ і ГПУ провели десятки обшуків і арешти рахунків «Електрум Пеймент Систем», а також ще восьми дочірніх компаній.

Звинувачення стосуються ТОВ «Да-кард Плюс» (бенефіціар – громадянин Росії Олександр Снєгірьов), ТОВ «Да-карт» (бенефіціари – Олександр Коренев, Юрій Кащенко, Олег Микитюк), ТОВ «Дакард» (бенефіціари – Олександр Снєгірьов, Олег Микитюк) , ТОВ «Пай Лайн» (бенефіціари – Лела Габаідзе, Леотій Снєгірьов, Олег Микитюк, Яніна Лебанідзе, Олена Кащенко, Андрій Зеленков, Остап Глас), ТОВ «Воленс» (бенефіціари – Костянтин Войчук, Олександр Снєгірьов, Сергій Костюков, Віктор Сокол, Василь Льонок), ТОВ «Нова технолоджі» (бенефіціари – Лела Габаідзе, Олександр Снєгірьов, Леван Лебанідзе, Олена Кащенко), ТОВ «Квадраком» (бенефіціари – Леотій Снєгірьов, Віталій Федорчук, Роза Садреєва) і ТОВ «Е-ПЛЮС» (бенефіціари – Тетяна Рукіна і Дмитро Самойленко). Шевченківський райсуд Києва наприкінці лютого, крім блокування рахунків, санкціонував проведення обшуків у цих компаніях і в «Електрум Пеймент Систем» з можливістю вилучення комп'ютерної техніки.

Крім цього, в аналогічних судових рішеннях за кримінальним провадженням 22017000000000064 видано санкції на обшуки у Юрія Коржа, В'ячеслава Пожарського, Олега Микитюка та інших фігурантів, безпосередньо за місцем їхнього проживання з правом вилучення документів і предметів (комп'ютерної техніки, електронних носіїв інформації, мобільних телефонів), які можуть бути інструментами для здійснення згаданих правопорушень.

Для чого потрібні «електронні гроші»? Компанія «Електрум Пеймент Систем» отримала ліцензію НБУ на переказ коштів у травні 2016 року. Оскільки випуск (емісію) електронних грошей в Україні можуть здійснювати лише банки, «Електрум Пеймент Систем» потребувала партнера. Ним став державний Укргазбанк, і зовсім не випадково. У липні 2017 року «Укргаз» провів емісію електронних грошей для «Електрум», функцію оператора яких, у свою чергу, на себе взяла «ЕРС».

Правила використання електронних грошей «Електрум» були затверджені в НБУ. На підставі цих правил можна «заводити» гроші на електронні гаманці (готівкою або з використанням платіжної картки); здійснювати оплату за товари і послуги, в тому числі поповнюючи мобільні рахунки; переводити електронні гроші між гаманцями користувачів; обмінювати електронні гроші «Електрум» на готівкові або безготівкові кошти.

Виходячи з інформації, розміщеної на сайті компанії, список партнерів «Електрум Пеймент Систем», чиї послуги можна оплатити електронними грошима, налічує більш ніж 1200 компаній. Правда, конкретного списку з такою кількістю провайдерів на сайті немає, зате значаться мобільні оператори – lifecell, «Київстар», Vodafone Україна.

За участю цих компаній приймаються платежі за послуги мобільного зв'язку та послуги інших провайдерів, при цьому абонент де-юре отримує електронні гроші. Фінансові транзакційні потоки контролюються організаторами через програмно-апаратний процесинговий комплекс Elpaysys і Payline. Останній складається з сайту-процесингу payline.com.ua і сайту dacard.com.ua.

Електронні гроші для терористів: як платіжні системи обслуговують клієнтів у ЛНР/ДНР

За даними СБУ, всі платежі здійснюються через платіжну систему Electrum. У матеріалах слідства зазначено, що представники «ЕРС» забезпечують технічну підтримку та обслуговування серверів, задіяних у цій схемі. А процесинг Payline використовується як технологічна прокладка між торговими терміналами «тіньового» ринку і процесингом elpaysys.com, який, у свою чергу, забезпечує оборот електронних грошей «Електрум». Слідство стверджує, що в цій схемі також присутні конвертаційні центри, на які переводяться зібрані за допомогою POS-терміналів кошти і потім переводяться в готівку.

Крім цього, слідчі дійшли висновку, що організатори мережі з прийому платежів запровадили механізм легалізації «зустрічних фінансових потоків». Йдеться про незаконні операції через лінію розмежування на тимчасово непідконтрольних Україні територіях за допомогою платіжної системи «Електрум Пеймент Систем» і інтернет-ресурсів payline.com.ua і dacard.com.ua.

За даними джерел, близьких до слідства, заробіток «Електрум Пеймент Систем» на конвертації безготівки в «чорну» готівку в межах України становить 2,5% від усієї суми транзакцій. Крім цього організатори заробляють 5-7% на перестановці фінансових потоків Україна – «ДНР/ЛНР», Крим. Основні фінансові потоки на окуповані території призначаються для оплати за ввезене контрабандою вугілля і безпосередньо на фінансування незаконних збройних формувань з території України. Адже не секрет, що частина бізнесу в Україні контролюється представниками Російської Федерації.

Що таке «Електрум Пеймент Систем»? Виходячи з матеріалів справи, «Електрум Пеймент Систем», отримавши ліцензію НБУ і емітувавши електронні гроші за допомогою держбанку, стала в минулому році одним з найбільших операторів з незаконного переведення коштів до «ДНР/ЛНР». Щомісячний оборот компанії – близько 100 млн грн.

За даними Єдиного державного веб-порталу відкритих даних data.gov.ua, спочатку кінцевим бенефіціаром «ЕРС» був Вадим Пушкарьов, екс-голова правління банку VTB (Україна). Зараз власниками платіжної системи в реєстрі вказані Катерина Постельникова, Артур Вітренко та В'ячеслав Лисенко.

Посаду керівника компанії з моменту заснування обіймав Юрій Корж – засновник і генеральний директор інтернет-провайдера «Глобал Юкрейн», син Віталія Коржа, президента «Глобал Юкрейн» та народного депутата Верховної Ради від Блоку Юлії Тимошенко. Брат Юрія, Роман Корж – генеральний директор «Інтернет Медіа Груп».

Згодом крісло Юрія Коржа зайняв В'ячеслав Пожарський, який також зазначений серед бенефіціарів фінансової компанії «Кеш Енд Гоу Україна», а посаду її директора займає Валерій Павлюк. Крім цього, власниками «Кеш Енд Гоу Україна» є згадані вже Артур Вітренко і власне сам Юрій Корж.

Mind звернувся до ряду юридичних компаній з проханням проаналізувати матеріали справи, більшість опитаних юристів зійшлись на тому, що обвинувачені використовували схему «зустрічних фінансових потоків». Тобто, в зоні АТО поповнюються рахунки місцевого населення (наприклад, мобільного зв'язку), при цьому готівкові кошти не потрапляють на територію України.

«І якщо буде доведено провину компанії, а також Укргазбанку, який виступає емітентом електронних грошей, що використовуються компанією в своїй системі електронних платежів і мобільними операторами, рахунки яких поповнювалися, дані компанії можуть бути виведені відповідними регуляторами з ринку. Крім того, щодо керівництва і відповідальних посадових осіб таких компаній може бути застосована кримінальна відповідальність за фінансування тероризму, що передбачає позбавлення волі», – вважає Віктор Мороз.

Що думають компанії та регулятор? Mind звернувся за коментарями до Укргазбанку, НБУ, мобільних операторів «Київстар» і Vodafone Україна. До моменту публікації матеріалу свою позицію озвучив лише НБУ. За даними прес-служби регулятора, Нацбанк – не правоохоронний орган, і, відповідно, не веде розслідування кримінальних справ, пов'язаних з фінансуванням терористичної діяльності.

На питання про те, як здійснюється нагляд за операторами електронних грошей, якщо ліцензіати можуть безперешкодно і без наслідків вести діяльність на непідконтрольних Україні територіях, в НБУ відповіли, що згідно із законодавством випуск електронних грошей в Україні здійснюють банки. Очевидно, в Нацбанку натякають на те, що справу відкрито відносно «Електрум Пеймент Систем», і держбанк у ній не фігурує.

У той же час, в НБУ заявили, що в разі виявлення порушень об'єктом нагляду (оверсайту) нормативно-правових актів, може бути ініційовано обмеження, призупинення або припинення надання окремих видів послуг платіжними системами. «Такий захід впливу стосується виявлення фактів операцій з прийому/виплати переказу коштів об'єктами нагляду в населених пунктах, які не контролюються українськими властями (постанова Правління Національного банку України від 06.08.2014 № 466)», – повідомили Mind в прес-службі Нацбанку.

До слова, в «Електрум Пеймент Систем» на запит також не відреагували. Так само, на момент виходу матеріалу на запит видання не відповіли у Vodafone та Укргазбанку. Проте, Mind продовжує стежити за ходом слідства і готовий озвучити позицію представників платіжної системи, мобільних операторів, а також Укргазбанку та інших структур і осіб, які звинувачуються в причетності до незаконних операцій.

Уже після публікації цього матеріалу до редакції Mind надійшла відповідь на запит видання  від керівника ТОВ «Електрум Пеймент Систем» В’ячеслава Пожарського. У ньому автор надав своє пояснення обвинуваченням СБУ. 

Представляємо увазі читачів основні тези, що відображають позицію компанії (орфографію і пунктуацію автора збережено):

«Ми заперечуємо, що компанія здійснює «незаконну» фінансову діяльність на непідконтрольних українському урядові територіях.

Всі відокремлені підрозділи компанії Electrum, зареєстровані в Накомфінпослуг і розташовані виключно (!) на підконтрольній України території – згідно приписів НБУ. Жодних претензій до нас з боку регуляторних органів та Дерфінмоніторингу немає.

Відповідно, жодного стосунку до фінансових процесів на непідконтрольних територіях ми апріорі мати не можемо.

Так само, як і тіньового обігу готівки в принципі – і на контрольованих територіях, і неконтрольованих. Адже 100% операційної діяльності власних кас компанії Electrum відбувається через фіскальні пристрої (РРО), що унеможливлює в принципі тіньовий обіг готівки, тим більше «пособництва тероризму».

Більше того, з агентами та постачальниками послуг ми, як і всі українські фінансові компанії, працюємо лише через безготівкові розрахунки та виключно передоплату. <…>

З-поміж провайдерів немає жодного конвертаційного центру або суб’єкта, чия діяльність не підлягає моніторингу регуляторних органів.

Слідчі дії проти нас з боку СБУ ми вважаємо маніпуляційними та упередженими. Наприклад, заява у правоохоронні органи, згідно з якою було відкрито кримінальне провадження 22017000000000064, надійшла від самого ж працівника СБУ 11 березня 2016 року. На той час ТОВ «Електрум Пеймент Систем» ще в принципі не здійснювало діяльності з переказу коштів, отже апріорі не могло бути учасником протиправних дій.

Ліцензію НБУ на переказ коштів компанія отримала лише 18 травня 2016 року. Платіжна система Electrum зареєстрована 7 листопада 2016 року.

Саме досудове розслідування було порушено 20 лютого 2017 року, тоді як перша (!) операція з електронних переказів за фактом відбулася 20 липня 2017 року. <…>

Жодного зв’язку компанії Electrum і процесингового центру Да-Карт та ресурсу Payline.com.ua, на якому побудована інфографіка Mind, не існує. Ми – різні бізнеси, не пов’язані між собою ані технічно, ані юридично».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло