Час збирати каміння: кому доведеться заплатити податок на нерухомість
Що робити, якщо ДФС не надіслала повідомлення із зазначенням суми податку

До 1 липня всім власникам великих квартир, будинків та комерційної нерухомості Державна фіскальна служба повинна була надіслати повідомлення про сплату податку на нерухомість. Його розмір встановлюється у кожному місті окремо і не може перевищувати 1,5% від мінімальної заробітної плати за один квадратний метр на рік. За несвоєчасну сплату передбачений штраф в розмірі до 20% від суми зобов'язань. Експерти кажуть, що розмір збору невеликий, і він не впливає на переваги покупців житла.
Коли все почалося? Податок на нерухомість діє з 1 січня 2015 року, після внесення змін до Податкового кодексу. Платити «за зайві метри» доводилося власникам квартир площею понад 60 кв. м, будинків – понад 120 кв. м, а будинку й квартири – загальною площею більше 180 кв. м. Наприклад, якщо площа житла становила 80 кв. м, то сплатити треба було тільки за 20 кв. м. Ставки встановлювалися у кожному місті окремо, але максимальна сума не могла перевищувати 2% від мінімальної заробітної плати на рік (тоді – 1218 грн в місяць). Це означає, що плата за кожен «зайвий метр» становила 24,36 грн.
Новий податок призвів до паніки на ринку нерухомості. «Деякі квартири купували на двох, а продати житло площею понад 100 кв. м було складно», – нагадує в коментарі Mind директор з маркетингу та продажу ЖК River Stone Ангеліна Деревльова.
Що зараз? Вимоги по сплаті податку на нерухомість змінюються щороку. Директор юридичної компанії Prima Leader Group Діна Дрижакова розповідає, що у цьому році всі власники житла платять податок на нерухомість за 2017 рік через розрахунок встановленої мінімальної зарплати 3200 грн. Граничний розмір ставок не перевищує 1,5% від 3200 грн, що становить 48 грн за один квадратний метр.
Але в кожному місті діють свої правила. Наприклад, в Києві ставка становить 1%, а також запроваджено понижуючий коефіцієнт 0,75. Якщо площа квартири становить 100 кв. м, то його власникові необхідно сплатити за 40 кв. м «зайвих метрів». Для цього слід 40 помножити на 32 грн (1% від 3200 грн) і помножити на коефіцієнт 0,75, тобто 960 грн.
У Харкові, за рішенням місцевої ради, податком обкладаються квартири площею понад 85 кв. м і будинків – більше 120 кв. м. Розмір податку, як і у випадку з Києвом, становить 1% від мінімальної заробітної плати. У Львові платити потрібно власникам апартаментів площею понад 80 кв. м (для них податок становить 0,5% від мінімальної заробітної плати), а будинків – понад 160 кв. м (податок – 1%).
Для квартир площею понад 300 кв. м і будинків – понад 600 кв. м встановлено додатковий «податок на розкіш» в розмірі 25 000 грн.
Як платити? Органи фіскальної служби повинні надіслати або вручити за адресою реєстрації податкове повідомлення-рішення, із зазначенням суми податку та реквізитів до сплати в строк до 1 липня, пояснює Діна Дрижакова.
«Якщо все ж повідомлення не прийшло до 31 серпня, можна самостійно звернутися до відділення фіскальної служби за місцем проживання та отримати інформацію про розмір платежу», – додає експерт.
За прострочення передбачений штраф. При затримці платежу на 30 і 60 днів його розмір становить 10% і 20% від суми зобов'язання відповідно. Податковий інспектор може накласти арешт на квартиру або дім в рахунок погашення боргу, що утворився.
За оцінками ріелторів, повідомлення про розмір податку на нерухомість отримує кожен десятий власник великої квартири, що пов'язано із неповною інформацією в Державному реєстрі майнових прав.
До 2013 року вся інформація про житло зберігалася в паперових архівах БТІ, які досі не оцифровані.
Як податок впливає на ринок нерухомості? Покупці житла при виборі квартири не враховують податок на нерухомість, констатує Ангеліна Деревльова. «Його розмір невеликий, і необхідність оплачувати за «зайві метри» не зупиняє покупців житла великої площі», – розповідає експерт.
Процес уже давно налагоджений. Така ж ситуація спостерігається і на вторинному ринку. Віце-президент професійних управителів нерухомістю Анатолій Топал впевнений, що для власника заміського будинку в Кончі-Заспі площею близько 1000 кв. м податок на нерухомість близько 40 000 грн і на розкіш – 25 000 грн – не є великою сумою. «Ніхто навіть не питає про суми податку при виборі елітних квартир або будинків», – підкреслює експерт.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].