Вписатися в ландшафт: які будинки відтепер дозволено будувати в Україні
Мінрегіонбуд обмежує висотність забудови. Чи зупинить це будівельний хаос?

Що змінилося? Правила забудови помінялися для невеликих населених пунктів. Згідно з новими Державними будівельними нормами «Планування і забудова територій», у селах з чисельністю населення до 1000 осіб дозволено будувати лише приватні будинки, понад 1000 осіб – будинки висотою не більше 12 метрів (до 4 поверхів включно). У селищах міського типу можуть будуватися споруди висотою не більше 15 м (до 5 поверхів) незалежно від чисельності населення.
Міста розділили на кілька категорій. До першої належать населені пункти з населенням до 50 000 чол., на їх території можна будувати будинки заввишки до 27 м (до 9 поверхів); з населенням 50 000 – 100 000 чол. – до 48 м (до 16-ти поверхів включно). У більших містах обмежень за висотністю немає – вони встановлюються документацією по забудові територій. Документ набув чинності з 1 вересня цього року, але вплив на забудову він матиме у 2019-2020 роках, коли нові будинки споруджуватимуться з урахуванням нових Державних будівельних норм.
«Так, це досить радикальне рішення. Але, коли в більшості випадків місцеві органи влади не можуть гармонійно формувати містобудівну політику, то доводиться йти іншим шляхом», – заявив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Лев Парцхаладзе.
Хто найбільше постраждає від новацій? Найсильніше зміни позначаться на компаніях, які працюють у передмісті Києва і міст-мільйонників (Харкова, Дніпра, Одеси і Львова). За даними Державної служби статистики, за перше півріччя в Київській області введено в експлуатацію 574 тис. кв м (скорочення на 28,3% в порівнянні з січнем-червнем минулого року), у Львівській області – 426,8 тис. кв. м (зростання на 4,5%), в Одеській – 222,5 тис. кв. м (падіння на 11,8%), у Харківській – 201,9 тис. кв. м (зростання на 60,7%) і в Дніпропетровській – 132, 3 тис. кв. м (скорочення на 20,8%).
Великі будівельні компанії вже давно облюбували передмістя. Наприклад, село Щасливе в Бориспільському районі має вдале розташування відносно Києва, завдяки якому можна дістатися до найближчого метро за 10-15 хвилин, розповідає Mind директор з продажу групи компаній Domira Development (займається будівництвом житла в Ірпені) Валерій Прохно.
«По суті, такі населені пункти часто розглядаються потенційними покупцями як мікрорайони на околиці Києва з комфортною щільністю забудови (адже в Києві велика рідкість проекти висотністю нижче 10 поверхів), більш розміреним ритмом життя (який дозволяє відпочивати від мегаполісу) і часто більш розвиненою рекреаційною інфраструктурою», – говорить він. Але, оскільки в селі Щасливому проживає близько 4 тис. осіб, за новими правилами будувати в ньому можна лише будинки до чотирьох поверхів. Така ж ситуація складається і в інших містах-супутниках Києва. У Ворзелі з населенням близько 6 тис. чоловік тепер дозволено будувати будівлі до п'яти поверхів, а в Бучі (28,5 тис.) і Вишневому (38,5 тис.) – максимум дев'ятиповерхівки.
Обмеження за висотністю забудови необхідні, визнає партнер компанії «Архиматика» Дмитро Васильєв. Він пояснює, що в багатьох селах і невеликих містах немає інфраструктури для будівництва висотних будівель – каналізації, котелень для такої кількості квартир і служб з обслуговування ліфтів. «Поломка ліфтів може привести до колапсу в будинку на кілька днів, оскільки доведеться чекати фахівців із Києва», – говорить він.
Віце-президент київської організації Національної спілки архітекторів України Георгій Духовичний вважає, що висотна забудова негативно відбилася на Бучі, Ворзелі й Ірпені. «Під висотні будівлі не споруджуються дороги і дитячі садки. Забудовники намагаються максимально заповнити території, заробити гроші і поїхати», – вважає він.
Як нове рішення відіб'ється на забудовниках? У найближчі роки жодних змін не відбудеться, оскільки забудовники вже оформили величезну кількість об'єктів у Київській області, розповів віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю Анатолій Топал. «Але в перспективі таке рішення призведе до зростання цін на житло, оскільки пропозиція скоротиться», – упевнений експерт.
Валерій Прохно вважає, що забудовники набагато активніше ущільнюватимуть Київ. Зараз передмістя забезпечує житлом багатьох українців, які їздять на роботу, за покупками і розвагами в столицю. «Будувати в передмісті стане значно дорожче, ніж у Києві. У майбутньому році можна очікувати незначне зростання цін у Києві на рівні 3-5%, містах-супутниках – на 5-7% і в найбільш привабливих «малоповерхових» населених пунктах передмістя – на 7-10%», – прогнозує експерт.
Введення подібних обмежень – хибний крок, вважає Георгій Духовичний. «Вони не залишають можливості для польоту фантазії архітекторів та створення цікавих житлових об'єктів», – журиться він. На думку експерта, регулювати щільність забудови могла б місцева влада, яка й погоджує документацію перед початком будівництва. Вирішити проблему здатне та затвердження актуальних Генеральних планів розвитку міст, зазначає він.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].