«Полювання на Трампа»: навіщо спецпрокурору США компроментувати президента

«Полювання на Трампа»: навіщо спецпрокурору США компроментувати президента

Дональд Трамп знову змушений давати відсіч ударній хвилі звинувачень у зв'язках з Росією

Этот текст также доступен на русском
«Полювання на Трампа»: навіщо спецпрокурору США компроментувати президента
Президент США Дональд Трамп
Фото twitter.com/realdonaldtrump

Спецпрокурор Роберт Мюллер, який з травня 2017-го розслідує справу про втручання Росії в американські президентські вибори 2016 року, створив одразу два інформприводи, що викликали широкий резонанс у західних ЗМІ й ускладнили життя президентові США. Mind проаналізував історію цих скандалів і експертні прогнози щодо того, чи стануть вони «початком кінця епохи Дональда Трампа».

Скандал №1:

Пола Манафорта, колишнього голову виборчої кампанії Дональда Трампа, пов'язали з публікацією у WikiLeaks видобутого російськими хакерами компромату на політичних суперників Трампа

Гучний скандал розпочався зі створення інтриги. У понеділок Роберт Мюллер опублікував короткий тристорінковий документ, в якому звинуватив 69-річного Пола Манафорта, який сидить у в'язниці, в наданні неправдивих свідчень ФБР і в порушенні угоди зі слідством. Однак, у чому саме колишній наближений Трампа обдурив слідчих, Мюллер не уточнив, змусивши багатьох хвилюватися в очікуванні подробиць.

Сенсаційну версію того, яка саме брехня в свідченнях Манафорта «могла зацікавити Мюллера», озвучила наступного дня британська газета Guardian. Посилаючись на надійне джерело, видання повідомило, що Пол Манафорт навесні 2016 таємно відвідав із 40-хвилинним візитом власника ресурсу WikiLeaks Джуліана Ассанджа, що переховується в будівлі посольства Еквадору в Британії. Через кілька тижнів після цієї події на WikiLeaks були викладені десятки тисяч електронних листів і документів членів демократичної партії. Як пише Guardian, пошту демократів було зламано хакерами ГРУ Росії, і через цей виток Хілларі Клінтон програла Дональдові Трампу на президентських виборах 2016 року.

Публікація в Guardian справила в США ефект бомби, що розірвалася. Сотні американських видань з вівторка почали писати про те, що, якщо інформація про зустріч Манафорта і Ассанджа підтвердиться, це може «стати початком кінця для ери Трампа». Американський президент неодноразово стверджував, що його виборча кампанія не мала жодних зв'язків з публікацією на WikiLeaks вкрадених у демократів документів. Якщо ж знайдуться підтвердження причетності Манафорта до цього витоку, Трампу загрожує імпічмент.

«Манафорт вже визнаний винним за вісьмома пунктами і може бути звинувачений в іще кількох серйозних злочинах, у тому числі – у відмиванні грошей і змові проти США. Щоб пом'якшити собі покарання, він погодився розповісти Мюллеру все що знає. Однак, як повідомив у понеділок Мюллер, замість цього він видає слідчим нові порції брехні. Аналітики губляться в здогадах, наскільки великий секрет зберігає Манафорт – напевно, мріє прийняти президентське помилування від Трампа і жахається отримати сендвіч з полонієм від Путіна – тому продовжувати брехати», – роз'яснює ситуацію видання Houston Chronicle.

У середу цей скандал почали глушити схвильовані заяви Манафорта й Ассанджа про те, що Guardian опублікувала «геть фейкову» історію, і що вони ніколи не зустрічалися один з одним. Однак у четвер з подачі Мюллера по Трампу було завдано ще один не менш потужний інформаційний удар.

Скандал №2:

Майкл Коен, колишній юрист і «розв’язувач проблем» Трампа, зізнався, що збрехав в Конгресі про припинення переговорів з Росією щодо будівництва хмарочоса Trump Tower в Москві в 2016 році

У четвер, 29 листопада, Роберт Мюллер оприлюднив документ, з якого випливає, що Трамп брехав, коли під час своєї передвиборної кампанії стверджував про відсутність у нього бізнес-зв'язків з урядом Росії. Насправді його представники в 2016 році намагалися укласти велику угоду в сфері нерухомості.

У документі наведено детальні свідчення Майкла Коена, який розповів, як у 2017 році він обдурив конгресменів, що розслідують втручання Росії в американські вибори. Маючи намір підтримати Дональда Трампа і продемонструвати йому свою лояльність, Коен лжесвідчив про те, що проект будівництва вежі Trump Tower в Москві був згорнутий у січні 2016 року. Насправді ж переговори з російською владою про Trump Tower тривали і в середині 2016-го, коли Трамп уже був єдиним претендентом на президентську посаду від республіканців.

Бізнес-ідея Trump Tower, як повідомляє видання BuzzFeed.News, полягала в тому, щоб спорудити вежу в центрі Москви, подарувати її $50-мільйонний пентхаус Владіміру Путіну, а на інші апартаменти для бажаючих жити в одному будинку з президентом завищити ціни на $250 млн.

Це може бути неправдою. За даними видання ABC News, у Майкла Коена є мотив оббріхувати свого колишнього боса. У серпні він визнав себе винним у банківських махінаціях і несплаті податків. За це йому «світить» 5-річний тюремний термін і $200-тисячний штраф. Але в зв'язку з тим, що Коен співпрацював зі слідством, сторона звинувачення рекомендувала обмежити йому ув'язнення від нуля до шести місяців. З будівлі суду він був випущений без застави.

Учора, 29 листопада, перед тим, як залишити Білий Дім і полетіти до Аргентини на саміт «Великої двадцятки», Трамп у присутності журналістів назвав Коена «брехуном» і «слабохарактерною особистістю», готовою зробити будь-що, аби врятувати себе від покарання за махінації, пов'язані з бізнесом таксі, які не мають відношення до політики.

Мюллера в свою чергу Трамп назвав «негідником», а його розслідування – «ганьбою», «містифікацією» і «полюванням на відьом». «Чи закінчиться колись або буде тривати вічно це незаконне полювання на відьом у стилі Джозефа Маккарті, яке руйнує так багато невинних життів? Після витрачання понад $40 мільйонів (чи припустимо це?) Мюллер довів лише одну річ – там не було жодної змови з Росією. Це так смішно!», – написав учора Трамп в своєму Твіттері.

У Трампа проблеми, але їх масштаб поки незрозумілий

«Опубліковані Мюллером у четвер свідчення Майкла Коена виставляють Трампа в 2016 році корисливим бізнесменом, який прагне отримати фінансову вигоду від співробітництва з урядом Росії через приватний будівельний проект і отримує від президента РФ Владіміра Путіна підношення у формі улесливих промов. Ці взаємозв'язки потенційно могли змушувати Трампа відчувати себе зобов’язаним відплатити президентові Путіну або Росії в цілому», – наводить газета Washington Post міркування колишнього федерального прокурора США Глена Коппа.

На думку багатьох експертів, Мюллер наполегливо намагається зобразити Трампа як політика, що зобов'язаний Кремлю. Навіщо він це робить? Є припущення, що жодних прямих доказів зловживань Трампа йому за два роки знайти не вдалося. Але методичними звинуваченнями у зв'язках з Росією спецпрокурор намагається вивести американського президента з психологічної рівноваги. Чим довше Мюллер вестиме своє розслідування і створюватиме скандали, тим більше вірогідності, що Трамп вийде з себе і скаже, напише в Твіттері або зробить щось, що справить катастрофічний вплив на його адміністрацію.

Днями американський сенатор-республіканець Тед Круз, виступаючи перед студентами Університету Джорджа Вашингтона, зробив припущення, що розслідування Мюллера затягнеться ще на два роки. Протягом цих років слідчі дошкулятимуть Трампові постійними викликами на допити, і, ймовірно, демократам вдасться домогтися його імпічменту.

Як писав Mind, результати проміжних виборів, що відбулися 6 листопада 2018 року, дали приводи для радощів і республіканцям, і демократам. Однак Конгрес може виявитися «паралізованим» через те, що Палата представників дісталася демократам, а в Сенаті закріпилися республіканці. У майбутній дворічний «період глибокого розмежування», як побоюється Тед Круз, серед демократів наростатиме «гнів і лють», і вони будуть робити спроби розхитувати човен і дестабілізувати політичну ситуацію в США.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло