mind
Парад перемог: 3 підсумки проміжних виборів у США

Парад перемог: 3 підсумки проміжних виборів у США

У Штатах перемоги святкують і демократи, і республіканці, а також президент Трамп, жінки, мусульмани, геї та растамани

Цей матеріал також доступний російською
Парад перемог: 3 підсумки проміжних виборів у США
Фото: DR

Підсумки виборів, що відбулися 6 листопада в США, спантеличили політичних коментаторів, що озвучили широкий діапазон прогнозів: від «голосування змінить усе» до «не зміниться нічого». Демократи очікувано виграли Палату представників, однак республіканці зміцнилися в Сенаті, змусивши аналітиків губитися в здогадах щодо того, до чого це все може призвести.

На проміжних виборах були переобрані 35 з 100 сенаторів, усі 435 членів Палати представників, 39 губернаторів штатів і територій. Демократи вперше за вісім років отримали більшість у Палаті представників (223 місця з 435), проте втратили два місця в Сенаті.

Набуття більшості в Палаті представників демократи називають своєю перемогою, а також «порятунком демократії» та відродженням системи стримувань і противаг. Тепер республіканці на чолі з Трампом більше не зможуть проводити закони силами однієї лише своєї партії – всі законопроекти повинні будуть пройти через Конгрес і отримати там підтримку від не менше ніж п'яти демократів. Нова демократична більшість також отримає можливість проводити більше розслідувань, пов'язаних з діяльністю президента і його уряду.

У свою чергу Дональд Трамп назвав підсумки виборів власним «грандіозним успіхом». Оскільки демократи не завоювали Сенат, вони в найближчі два роки не зможуть блокувати призначення чиновників до Вищого суду, кабінет міністрів і на інші посади. Останнє слово в прийнятті цих рішень залишиться за Трампом.

Підсумки голосування 6 листопада дали підставу для проголошення ще цілої низки перемог. Вибори названі історичними за рекордною кількістю жінок, що брали участь у них і були обрані – 13 пройшли до Сенату і майже 100 опинилися в Палаті представників. Привід святкувати перемоги з'явився в американських індіанців (Шаріс Девідс і Дебра Хааленд стали першими корінними американками, обраними до Конгресу), мексиканців (штат Техас вперше обрав латиноамериканок Сільвію Гарсію до Сенату і Вероніку Ескобар до Конгресу), у послідовників ісламу (Ілхан Омар і Рашида Тлейб стали першими мусульманами, обраними до Палати представників), у представників ЛГБТ-спільноти (Кріс Паппас став першим відкритим геєм у Конгресі, Джаред Поліс – першим відкритим геєм-губернатором Колорадо). Маленьку перемогу здобули споживачі легких наркотиків – на виборчих дільницях у штаті Мічиган громадяни заодно проголосували за легалізацію марихуани.

Парад перемог: 3 підсумки проміжних виборів у США

Проміжні вибори – сходинка до важливіших виборів 2020 року. Напрочуд висока явка 6 листопада дає надію обом партіям на те, що їхні сили здобудуть перемогу через два роки. Експерти із цього приводу однозначного прогнозу не дають. Але, аналізуючи поведінку виборців, виділяють три важливих явища, які в найближчому майбутньому можуть викликати масову міграцію виборців на бік демократів або республіканців.

1. Ефект Трампа реальний

Після президентських виборів 2016 року в суспільстві виникли дві широко прийнятих думки. Перша зводилася до того, що республіканець Дональд Трамп переміг випадково шляхом виливання бруду на свою непопулярну суперницю і завдяки тому, що виборці-демократи масово не з'явилися на вибори, будучи впевненими, що їхній кандидат і без того переможе. Відповідно до другої думки, Трамп був винятковою особистістю, якій вдалося фундаментально змінити електорат.

Учорашні результати підтвердили другу гіпотезу. Ніхто вже не може сказати, що цього разу виборці були захоплені зненацька. Явка істотно зросла в порівнянні з попередніми проміжними виборами. Але знову проявилися багато з тих трендів дворічної давнини, які привели Трампа до президентства.

У тих штатах, де в 2016 році виграв Трамп – Індіана, Міссурі і Північна Дакота – сільські жителі 6 листопада знову вийшли на ділянки, щоб підтримати кандидатів-республіканців. Іншим вже тривожним для Трампа відлунням 2016 року стали катастрофічні втрати його партії в містах, таких як Ферфакс і Даллас, які раніше довгий час вважалися опорою республіканців.

2. Економіка відійшла на другий план. Охорона здоров'я та імміграція в пріоритеті

Найнесподіванішим аспектом передвиборчої кампанії багато спостерігачів вважали той факт, що американські виборці переходили на бік демократів в умовах зниження безробіття і зростання зарплат.

У соцопитуваннях, проведених у день виборів агентством NBC News, 41% виборців повідомили, що їх найбільше хвилює охорона здоров'я – проблема, яку експлуатували демократи в своїх передвиборчих кампаніях. Ще 23% американців назвали найважливішою проблему імміграції, на якій фокусувався Трамп в останні два тижні перед виборами. Лише 21% вибрали економіку, яка вперше за десять років виявилася не на вершині списку. Значна кількість американців (11%) вважають найважливішою проблемою контроль над оборотом зброї. Ця тема ставала гарячою після масових убивств на музичному фестивалі в Лас Вегасі минулого року, в середній школі Паркленд у березні і в синагозі Піттсбурга минулого місяця.

Раніше зміни настроїв електорату викликали погіршення в економіці (2010), погані результати великої війни в Іраку (2006) або ж провал довіри до адміністрації президента через Уотергейтський скандал (1974). Після того, як 17 червня 1972 року в штаб-квартирі Демократичної партії було затримано 5 осіб, що займалися налаштуванням підслуховуючої апаратури, ця подія викликала в американському суспільстві сильний резонанс, через який рейтинги республіканців впали, а президенту Річарду Ніксону довелося достроково піти у відставку. Примітно, що Трамп за півтерміну згенерував більше скандалів, ніж кілька президентів, що були при владі до нього. Однак демократи, на подив політологів, приділяли цим скандалам мінімальну увагу в своїх передвиборчих кампаніях.

Падіння економіки в списку пріоритетів для виборців навряд чи тішить республіканців. Адже якщо вони втратили Палату представників при зростаючій економіці, яких масштабів можуть досягти їхні втрати в разі економічних проблем?

3. Сила політичної гравітації все ще діє

Трамп був стабільно непопулярним президентом з моменту обрання. Його несподівана перемога в 2016 році і помилковість екзит-полів, які не передбачили його прихід, створили у багатьох враження, що Трамп винайшов нову формулу успіху, яка скасувала всі попередні правила політичної логіки.

Ці враження надалі посилювала стабільність його рейтингу, хоч і низького, але, як могло здатися, такого, що не прогинався ні від гігантських скандалів у ЗМІ, ні тоді, коли його колишніх помічників визнавали винними в серйозних злочинах. Трамп міг хвалитися домаганнями до жінок, передражнювати журналіста-інваліда, відпускати расистські коментарі на адресу судді-мексиканця. Вказуючи на те, що після цих випадків його рейтинг стабільний, деякі політологи в телеефірах знизували плечима і нарікали, що «на нього нічого не діє», і що вони перестали розуміти, як політика працює в 2018 році.

Однак цього разу екзит-поли і експертні прогнози – демократи повинні виграти Палату представників, а Сенат залишиться у республіканців – потрапили в точку. Президент, рейтинг якого в день виборів склав 44%, зазнав приблизно таких же втрат, як і попередні президенти зі схожим рейтингом. На тлі здобутих 6 листопада перемог жінок-демократок у цілому, і мусульманок і латиноамериканок зокрема, а також з огляду на безпомилкові цього разу передвиборні оцінки експертів Трамп виглядає уразливішим, ніж багато хто вважав раніше.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті