Президенти проти «качок»: 5 вірусних фейків, що осоромили лідерів різних країн

Президенти проти «качок»: 5 вірусних фейків, що осоромили лідерів різних країн

Президенту Фінляндії довелося спростовувати інформацію про розгрібання лісів, а президент Нігерії змушений доводити, що він – це дійсно він, а не його клон

Этот текст также доступен на русском
Президенти проти «качок»: 5 вірусних фейків, що осоромили лідерів різних країн
Дональд і Меланья Трамп на урочистій вечері під час саміту G20
www.instagram.com/realdonaldtrump

У 2018 році епідемія дезінформації посилилася і стала ще більше докучати політичним лідерам. Світові ЗМІ опублікували тисячі фейкових новин, серед яких можна виділити кілька «шедеврів», яким вдалося обдурити мільйони громадян і осоромити глав держав. Mind зібрав п'ять фальшивих новин, які в цьому році стали вірусними, викликали суспільний резонанс та поставили в незручне становище лідерів Нігерії, Фінляндії, Хорватії, Німеччини та Танзанії.

Президента Нігерії «підмінили клоном»

Президенти проти «качок»: 5 вірусних фейків, що осоромили лідерів різних країн

Днями президент Нігерії Мохаммад Бухарі звернувся до нації з неординарним для лідера держави оголошенням. «Це реальний я, запевняю вас. Незабаром я відсвяткую свій 76-й день народження. І я все ще сповнений сил», – повідомив Бухарі, виступивши перед представниками нігерійської діаспори в польському Кракові.

За словами президента, лідери опозиції і сепаратисти в Нігерії публікують наклеп про те, що його замінили на клона, а «неосвічені люди і безбожники» ці фейки поширюють.

Чутки про те, що Мохаммад Бухарі мертвий, виникли в 2017 році, коли президент Нігерії провів сім тижнів у Лондоні, лікуючись від неназваної хвороби. Після його повернення чутки вщухли, але місяць тому знову посипалися, наче греблю прорвало. В інтернеті поширилися відео, на яких нігерійський мільярдер-пастир Давид Оєдепо, засновник і очільник великої міжнародної релігійної організації «Церква переможців», запевняє громадськість у тому, що справжній Мохаммад Бухарі давно помер під час лікування, і його підмінили – або створеним у Британії клоном, або двійником на ім’я Джубріл з Судану.

Переконливих доказів смерті президента немає. Але сумнівів у тому, що він живий, додають озвучені нігерійськими політиками гіпотези про можливу пересадку обличчя мертвого Мохаммада Бухарі його двійникові, а також твіт лідера нігерійського сепаратистського руху «Корінні народи Біафри» Ннамді Кану з фотознімком, що набрав понад 1600 репостів, на якому президент-правша пише лівою рукою.

Президент Фінляндії порадив Трампу «розчищати ліси граблями»

Президенти проти «качок»: 5 вірусних фейків, що осоромили лідерів різних країн

У листопаді лідеру Фінляндії Саулі Нііністе довелося викручуватися після незручної похвали від Дональда Трампа, який створив фейк. Президент США, обговорюючи з американськими журналістами проблему лісових пожеж у Каліфорнії, сказав, що Нііністе «називає свій народ лісовою нацією», «і вони (фіни) витрачають багато часу на розчищання лісів граблями, і тому не мають жодних проблем».

У соцмережах Фінляндії ці слова Трампа викликали хвилю кепкувань і флешмоб #RakeNews – фіни почали виходити у ліс із граблями, щоб розмістити на своїх сторінках іронічні фото того, як вони на тлі дерев «розчищають граблями ліси».

Президент Фінляндії, як пише Washington Post, в інтерв'ю фінській газеті підтвердив, що дійсно нещодавно проводив коротку зустріч із Трампом і обговорював з ним питання піклування про ліси. Але Саулі Нііністе обережно зазначив, що не пам'ятає, аби йшлося про граблі. Представники фінського Департаменту з надзвичайних ситуацій, у свою чергу, подякували Трампу за високу оцінку стану їхніх лісів, зазначивши, що здивовані порівнянням північної природи Фінляндії з посушливою Каліфорнією.

 «Фото в бікіні» президента Хорватії

Президенти проти «качок»: 5 вірусних фейків, що осоромили лідерів різних країн

У липні 50-річна Колінда Грабар-Кітарович несподівано стала зіркою ЧС-2018 з Футболу в Росії. Під час фінального матчу жінка-президент привела в захват уболівальників відкритістю й емоційністю. Перебуваючи на трибуні, вона привертала до себе увагу тим, що з нетиповою для політика невимушеністю трималася за руки і обіймалася з президентом Франції Еммануелем Макроном. Інтерес до її персони ще більше зріс після того, як телеканали показали, як вона заходить до роздягальні футболістів і обіймає спортивних хлопців з оголеними торсами.

Слідом за реальними фото і відео інтернетом пішла гуляти гігантська лавина фейкових знімків. Соцмережі наповнилися фотографіями пишногрудих блондинок у відвертому бікіні з підписом «президент Хорватії Колінда Грабар-Кітарович». На сторінках тисяч користувачів з усього світу, а також на головних шпальтах відомих ЗМІ з'явилися репости хорватського «президента в бікіні». Однак на знімках була не глава держави, а інші схожі на неї жінки, в тому числі американська модель Коко Остін і порноактриса Даймонд Фокс.

У Німеччині через проблеми мігрантів «розпався уряд Ангели Меркель»

Президенти проти «качок»: 5 вірусних фейків, що осоромили лідерів різних країн

15 червня у Німеччині зганьбилося одразу кілька серйозних новинних ресурсів. Міжнародне агентство Reuters, найпопулярніша щоденна газета Bild, діловий журнал Focus і телеканал 24 повідомили екстрену новину про те, що очолюваний Ангелою Меркель коаліційний блок двох християнських партій, що проіснував кілька десятиліть, припиняє своє існування.

ЗМІ повідомили про те, що партія «Християнсько-соціальний союз в Баварії» (ХСС) вирішила розірвати альянс з «Християнсько-демократичним союзом Німеччини» (ХДС) через розбіжності лідера ХСС Хорста Зеєхофера з канцлером Ангелою Меркель через репатріацію біженців, які просять притулку на німецькому кордоні. Берлін з 2015 року прийняв понад мільйон переселенців з Близького Сходу й Африки, і в 2018 році продовжував впускати по 11 000 мігрантів на місяць, посилюючи в країні невдоволення політикою «відкритих дверей» Меркель.

Усі видання, які розмістили фейк про розпад уряду, послалися на німецьку телерадіокомпанію «Гессенське мовлення». Але в дійсності джерелом дезінформації став Моріц Хюртген – відомий пранкер і редактор сатиричного журналу Titanic. Щоб обдурити ЗМІ, він надрукував фейкову новину про розпад уряду в своєму верифікованому акаунті в Twitter, а потім змінив ім'я цього аккаунту на «hr Tagesgeschehen» і стилізував його так, що сторінка стала схожою на регіональне представництво «Гессенського мовлення».

Прес-служба Ангели Меркель, яка безперервно моніторить ЗМІ, за лічені секунди почала розсилати спростування. Хорст Зеєхофер і «Гессенське мовлення» теж швидко відреагували і повідомили про фейк. Однак паніку було не зупинити. Курс євро, фондовий індекс Німеччини DAX і акції німецьких компаній на деякий час просіли, а в суспільстві посилився острах того, що німці дійсно пересваряться через мігрантів.

Президент Танзанії «підтримав багатоженство, аби подолати проституцію»

Президенти проти «качок»: 5 вірусних фейків, що осоромили лідерів різних країн

Газетна публікація, яка стверджує, що президент Танзанії Джон Магуфулі попросив чоловіків одружуватися на двох або більше жінках для того, щоб покінчити з проституцією, стала вірусною відразу в декількох країнах.

У статті йшлося про те, що лідер нації виступив у місті Дар-ес-Салам «на конференції перед приблизно 14 000 чоловіків» і поскаржився на проблему: «з 70 млн осіб, що проживають у Танзанії, 40 млн становлять жінки і лише 30 млн – чоловіки. І через дефіцит чоловіків відбувається зростання проституції і перелюбств серед жінок».

«Наші жінки плачуть щодня через брак чоловіків, здатних узяти їх заміж і підтримувати економічно. Це штовхає їх до занять проституцією. Тому, будь ласка, працюйте активніше і ставайте продуктивнішими, щоб ви могли допомогти нашим жінкам, одружившись на двох або більше, будучи здатними забезпечувати їх базові потреби», – нібито сказав президент, виступаючи в Дар-ес-Саламі перед тисячами чоловіків.

Спочатку цю фейкову історію було опубліковано в лютому 2018 року на англомовному сайті Zambia Observer, і вона не створила помітного резонансу. Але коли її переклали на суахілі, національну мову Танзанії, і новина потрапила на популярний ресурс JamiiForums, то стала гарячою темою для дискусій і була передрукована багатьма новинними виданнями Кенії, Замбії, ПАР і Гани.

Офіційні представники Джона Магуфулі спростували гучну історію, запевнивши громадян, що президент ніколи нічого подібного не говорив. До того ж наведені в статті цифри не відповідають дійсності. У Танзанії, за оцінкою ООН, проживає менше 60 млн чоловік, й істотного гендерного дисбалансу не спостерігається.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло