Президенти проти «качок»: 5 вірусних фейків, що осоромили лідерів різних країн
Президенту Фінляндії довелося спростовувати інформацію про розгрібання лісів, а президент Нігерії змушений доводити, що він – це дійсно він, а не його клон

У 2018 році епідемія дезінформації посилилася і стала ще більше докучати політичним лідерам. Світові ЗМІ опублікували тисячі фейкових новин, серед яких можна виділити кілька «шедеврів», яким вдалося обдурити мільйони громадян і осоромити глав держав. Mind зібрав п'ять фальшивих новин, які в цьому році стали вірусними, викликали суспільний резонанс та поставили в незручне становище лідерів Нігерії, Фінляндії, Хорватії, Німеччини та Танзанії.
Президента Нігерії «підмінили клоном»

Днями президент Нігерії Мохаммад Бухарі звернувся до нації з неординарним для лідера держави оголошенням. «Це реальний я, запевняю вас. Незабаром я відсвяткую свій 76-й день народження. І я все ще сповнений сил», – повідомив Бухарі, виступивши перед представниками нігерійської діаспори в польському Кракові.
За словами президента, лідери опозиції і сепаратисти в Нігерії публікують наклеп про те, що його замінили на клона, а «неосвічені люди і безбожники» ці фейки поширюють.
Чутки про те, що Мохаммад Бухарі мертвий, виникли в 2017 році, коли президент Нігерії провів сім тижнів у Лондоні, лікуючись від неназваної хвороби. Після його повернення чутки вщухли, але місяць тому знову посипалися, наче греблю прорвало. В інтернеті поширилися відео, на яких нігерійський мільярдер-пастир Давид Оєдепо, засновник і очільник великої міжнародної релігійної організації «Церква переможців», запевняє громадськість у тому, що справжній Мохаммад Бухарі давно помер під час лікування, і його підмінили – або створеним у Британії клоном, або двійником на ім’я Джубріл з Судану.
Переконливих доказів смерті президента немає. Але сумнівів у тому, що він живий, додають озвучені нігерійськими політиками гіпотези про можливу пересадку обличчя мертвого Мохаммада Бухарі його двійникові, а також твіт лідера нігерійського сепаратистського руху «Корінні народи Біафри» Ннамді Кану з фотознімком, що набрав понад 1600 репостів, на якому президент-правша пише лівою рукою.
Президент Фінляндії порадив Трампу «розчищати ліси граблями»

У листопаді лідеру Фінляндії Саулі Нііністе довелося викручуватися після незручної похвали від Дональда Трампа, який створив фейк. Президент США, обговорюючи з американськими журналістами проблему лісових пожеж у Каліфорнії, сказав, що Нііністе «називає свій народ лісовою нацією», «і вони (фіни) витрачають багато часу на розчищання лісів граблями, і тому не мають жодних проблем».
У соцмережах Фінляндії ці слова Трампа викликали хвилю кепкувань і флешмоб #RakeNews – фіни почали виходити у ліс із граблями, щоб розмістити на своїх сторінках іронічні фото того, як вони на тлі дерев «розчищають граблями ліси».
Президент Фінляндії, як пише Washington Post, в інтерв'ю фінській газеті підтвердив, що дійсно нещодавно проводив коротку зустріч із Трампом і обговорював з ним питання піклування про ліси. Але Саулі Нііністе обережно зазначив, що не пам'ятає, аби йшлося про граблі. Представники фінського Департаменту з надзвичайних ситуацій, у свою чергу, подякували Трампу за високу оцінку стану їхніх лісів, зазначивши, що здивовані порівнянням північної природи Фінляндії з посушливою Каліфорнією.
«Фото в бікіні» президента Хорватії

У липні 50-річна Колінда Грабар-Кітарович несподівано стала зіркою ЧС-2018 з Футболу в Росії. Під час фінального матчу жінка-президент привела в захват уболівальників відкритістю й емоційністю. Перебуваючи на трибуні, вона привертала до себе увагу тим, що з нетиповою для політика невимушеністю трималася за руки і обіймалася з президентом Франції Еммануелем Макроном. Інтерес до її персони ще більше зріс після того, як телеканали показали, як вона заходить до роздягальні футболістів і обіймає спортивних хлопців з оголеними торсами.
Слідом за реальними фото і відео інтернетом пішла гуляти гігантська лавина фейкових знімків. Соцмережі наповнилися фотографіями пишногрудих блондинок у відвертому бікіні з підписом «президент Хорватії Колінда Грабар-Кітарович». На сторінках тисяч користувачів з усього світу, а також на головних шпальтах відомих ЗМІ з'явилися репости хорватського «президента в бікіні». Однак на знімках була не глава держави, а інші схожі на неї жінки, в тому числі американська модель Коко Остін і порноактриса Даймонд Фокс.
У Німеччині через проблеми мігрантів «розпався уряд Ангели Меркель»

15 червня у Німеччині зганьбилося одразу кілька серйозних новинних ресурсів. Міжнародне агентство Reuters, найпопулярніша щоденна газета Bild, діловий журнал Focus і телеканал 24 повідомили екстрену новину про те, що очолюваний Ангелою Меркель коаліційний блок двох християнських партій, що проіснував кілька десятиліть, припиняє своє існування.
ЗМІ повідомили про те, що партія «Християнсько-соціальний союз в Баварії» (ХСС) вирішила розірвати альянс з «Християнсько-демократичним союзом Німеччини» (ХДС) через розбіжності лідера ХСС Хорста Зеєхофера з канцлером Ангелою Меркель через репатріацію біженців, які просять притулку на німецькому кордоні. Берлін з 2015 року прийняв понад мільйон переселенців з Близького Сходу й Африки, і в 2018 році продовжував впускати по 11 000 мігрантів на місяць, посилюючи в країні невдоволення політикою «відкритих дверей» Меркель.
Усі видання, які розмістили фейк про розпад уряду, послалися на німецьку телерадіокомпанію «Гессенське мовлення». Але в дійсності джерелом дезінформації став Моріц Хюртген – відомий пранкер і редактор сатиричного журналу Titanic. Щоб обдурити ЗМІ, він надрукував фейкову новину про розпад уряду в своєму верифікованому акаунті в Twitter, а потім змінив ім'я цього аккаунту на «hr Tagesgeschehen» і стилізував його так, що сторінка стала схожою на регіональне представництво «Гессенського мовлення».
Прес-служба Ангели Меркель, яка безперервно моніторить ЗМІ, за лічені секунди почала розсилати спростування. Хорст Зеєхофер і «Гессенське мовлення» теж швидко відреагували і повідомили про фейк. Однак паніку було не зупинити. Курс євро, фондовий індекс Німеччини DAX і акції німецьких компаній на деякий час просіли, а в суспільстві посилився острах того, що німці дійсно пересваряться через мігрантів.
Президент Танзанії «підтримав багатоженство, аби подолати проституцію»

Газетна публікація, яка стверджує, що президент Танзанії Джон Магуфулі попросив чоловіків одружуватися на двох або більше жінках для того, щоб покінчити з проституцією, стала вірусною відразу в декількох країнах.
У статті йшлося про те, що лідер нації виступив у місті Дар-ес-Салам «на конференції перед приблизно 14 000 чоловіків» і поскаржився на проблему: «з 70 млн осіб, що проживають у Танзанії, 40 млн становлять жінки і лише 30 млн – чоловіки. І через дефіцит чоловіків відбувається зростання проституції і перелюбств серед жінок».
«Наші жінки плачуть щодня через брак чоловіків, здатних узяти їх заміж і підтримувати економічно. Це штовхає їх до занять проституцією. Тому, будь ласка, працюйте активніше і ставайте продуктивнішими, щоб ви могли допомогти нашим жінкам, одружившись на двох або більше, будучи здатними забезпечувати їх базові потреби», – нібито сказав президент, виступаючи в Дар-ес-Саламі перед тисячами чоловіків.
Спочатку цю фейкову історію було опубліковано в лютому 2018 року на англомовному сайті Zambia Observer, і вона не створила помітного резонансу. Але коли її переклали на суахілі, національну мову Танзанії, і новина потрапила на популярний ресурс JamiiForums, то стала гарячою темою для дискусій і була передрукована багатьма новинними виданнями Кенії, Замбії, ПАР і Гани.
Офіційні представники Джона Магуфулі спростували гучну історію, запевнивши громадян, що президент ніколи нічого подібного не говорив. До того ж наведені в статті цифри не відповідають дійсності. У Танзанії, за оцінкою ООН, проживає менше 60 млн чоловік, й істотного гендерного дисбалансу не спостерігається.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].