Відновлювальні процеси: що і хто стоїть за спробою Романа Насірова повернутись до ДФС
І чи можна її вважати результатом загострення політичної боротьби за контроль над державними фінансами

Романа Насірова, екс-голову Державної фіскальної служби (ДФС) 11 грудня було поновлено на посаді рішенням Окружного адміністративного суду Києва. Суд скасував розпорядження Кабміну від 3 березня 2017 року про відсторонення Насірова з посади на період слідства, зобов'язав уряд відновити його і виплатити втрачену зарплату за минулий час. Згідно з підрахунками юристів, сума становить 183 000 грн.
Після закінчення суду Насіров обіцяв уже 12 грудня повернутися на робоче місце, однак сьогодні в будівлі ДФС так і не з'явився. Про це заявила прес-служба відомства. Там також уточнили, що рішення суду до відомства ще не надійшло. Не бачили цього рішення і в уряді Володимира Гройсмана.
«Зараз в уряді немає офіційного судового рішення щодо поновлення його на посаді голови ДФС. У той же час, уряд прийняв абсолютно законне рішення про звільнення Насірова і, звичайно, подаватиме апеляцію на рішення про його поновлення на посаді», – заявив Вадим Денисенко, представник уряду у Верховній Раді.
У березні 2017 року Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Антикорупційна прокуратура (САП) висунули Романові Насірову звинувачення в нанесенні збитків державі на 2 млрд грн. Чиновника підозрюють в тому, що він безпідставно роздавав великому бізнесу податкові розстрочки, чим завдав збитків держбюджету.
Чи повернуть Романа Насірова в крісло глави ДФС? Ймовірно, що ця тема стане однією з найбільш інтригуючих для країни найближчим часом. Тим більше, що це далеко не перше протистояння команд президента Петра Порошенка і прем'єра Володимира Гройсмана, які ведуть відчайдушну боротьбу за владу, а саме – за розпорядження матеріальними і фінансовими ресурсами, концентрацію адміністративних повноважень і розстановку кадрів.
Mind вирішив вивчити трудову біографію Романа Насірова, задавшись питанням: що посприяло його початковим успіхам і подальшій непотоплюваності?
Хто писав формулювання на звільнення? Скандальне відновлення на посаді Романа Насірова, екс-голови ДФС (05.05.2015-31.01.2018) – один із наслідків невизначеності в «розстановці сил» між соратниками і союзниками президента України Петра Порошенка, яке тягнеться ще з 2014 року. Як відомо, проти Насірова активно виступав міністр фінансів Олександр Данилюк, на даний момент теж «екс». Тому і відновлення Насірова можна було очікувати.
«Нічого дивного в цьому немає. Рішення про звільнення 31 січня 2018-го приймалося за поданням міністерства фінансів, тому співробітники Секретаріату до формулювань мотиваційної частини поставилися вкрай недбало – не перевірили, – сказало у бесіді з Mind джерело в Секретаріаті Кабміну. – А ось навмисно чи ні? Це і є найголовніше питання: Насіров повернувся або Насірова повернули у владу?».
Знайти відповідь на це питання важко, оскільки про Романа Насірова, уродженця Чернігова (1979 р.н.), мало що відомо, крім офіційних біографічних даних. Випускник місцевого Інституту економіки і управління (випуск 2000 року, спеціаліст), завершив освіту в Київському університеті ім. Шевченка (2001 рік, бакалавр, правознавство); отримав ступінь MBA в University of East London (116-е місце серед усіх університетів Британії за рейтингом газети Guardian).
Таких в Україні тисячі, але окремі моменти біографії екс-голови ДФС все-таки заслуговують на увагу.
Наскільки важливо правильно одружитися. У 1994 році молодий чоловік, у віці 15 років, почав кар'єру менеджера в Чернігові у приватному підприємстві свого батька. Через рік і без відриву від навчання в школі і інституті продовжив її в держкомпанії «Укрнафта-Вентус» і в приватній фірмі «Галнафтогаз» на посадах заступника директора та начальника департаменту митного супроводу і оптових продажів.
А потім Роман одружився з Катериною, дочкою Олександра Глімбовського, відомого в Україні будівельника, девелопера і бенефіціара компанії «Альтіс-холдинг». І тут в синові підприємця з Чернігова прокинувся талант фінансиста. До 2009 року Насіров встиг «позайматися підбором керівних банківських кадрів», попрацювати «директором з розвитку бізнесу в країнах СНД», поторгувати цінними паперами, заробити на падінні курсу гривні і вартості українських єврооблігацій.
Щасливий випадок Глімбовського-старшого. У 1995-му, поки юний Насіров перепродував нафтопродукти, Олександр Глімбовський (випускник і аспірант Київського інженерно-будівельного інституту) заснував ТОВ «Альтіс» для заняття «оптовою торгівлею недержавних організацій».
Слава прийшла до компанії та її керівника у 2009-му. Тоді «Альтіс» без проведення тендера отримав підряд на будівництво стадіону у Львові. «УЄФА вже збирався забирати у Львова проект, і львівський мер Андрій Садовий звернувся до керівництва країни з проханням якомога швидше визначити виконавця робіт. Провести повноцінний тендер було абсолютно нереально, проектна документація постійно змінювалася... Не було на чому проводити цей тендер», – згадував пізніше сам Глімбовський.
Він також підтвердив, що «тривалий час підтримує дружні стосунки» з Євгеном Червоненком (очільник Нацагентства з проведення Євро-2012 від 24 грудня 2007 до 19 листопада 2008) – їхні дочки разом навчалися.
Крім того, ТОВ «Альтіс» наприкінці 2000-х виграло тендери і уклало угоди на будівництво терміналу в аеропорту «Бориспіль» для держпідприємства «Зал офіційних делегацій» і сумнозвісної «Дитячої лікарні майбутнього». Справа в тому, що один з партнерів по бізнесу Катерини Глімбовської запропонував у 2009 році президенту України «взаємовигідний обмін».
Цим партнером був Олексій Бутенко, бенефіціар і керівник «Фонду будівельних ресурсів України» і «Східної інвестиційної групи». Він попросив Віктора Ющенка відвести ділянку землі площею 21 га з двома озерами під будівництво будинку-резиденції (близько 3 000 кв. метрів, вартість 11 млн євро). Це був проект створення першого в Україні «Межигір'я» – «Посольська Гута», де б розмістився і президент, і його найближче оточення
«Великі політики, підприємці, представники шоу-бізнесу – це дуже обмежене коло людей, – говорив тоді Бутенко. – Вони дуже педантично ставляться до того, хто прагне потрапити до їхнього кола». У 2010 році Віктор Ющенко вибори програв, і проект Бутенка-Глімбовського так і не був реалізований повністю.
Чим відзначився Насіров на фондовому ринку? У 2005 році на майданчику London Stock Exchange (LSE) свої акції виставила компанія XXI Century Investments (бенефіціар – Лев Пацхаладзе, «успадкував» після 2005 року бізнес Олексія Бутенка). Проспект емісії був настільки привабливий, що компанія продала 35% своїх цінних паперів за $139 млн. Загальна капіталізація бізнесу Парцхаладзе склала рекордні для України $397 млн.
Роман Насіров на той момент зайняв посаду директора з розвитку бізнесу з країнами СНД лондонського офісу брокерського будинку Cantor Fitzgerald/BGC (США). З 2005-го по 2008-й він займався операціями з деривативами та іншими цінними паперами, емітованими, в основному, українськими компаніями. Наприклад, тією ж XXI Century Investments, яка в 2007 році розмістила євробонди і залучила ще $175 млн «під розвиток проектів нерухомості в Україні».
Але через три роки Насірову довелося залишити і біржу, і Лондон. За цілком випадковим збігом обставин його від'їзд збігся з зупинкою торгів акціями XXI Century Investments: у липні 2009-го компанія не змогла надати біржовому комітету LSE свою фінансову звітність за 2008-й рік – «через світову фінансову кризу».
В Україні Роман Насіров спочатку працював у компанії Concorde Capital, а потім у «Ренесанс Капітал». Саме в «Ренесансі» він познайомився з Ігорем Білоусом (згодом – голова Державної фіскальної служби і голова ФДМ. – Mind) і Андрієм Тарановим (екс-начальник департаменту контррозвідувального захисту економіки держави, екс-заступник голови СБУ, екс-заступник глави адміністрації президента Порошенка, загинув 18 вересня 2016 року. – Mind).
Дружили три товариші. «У київському «Ренесансі» до 2012-го залишалося лише десятеро співробітників (з 80-ти у 2008-му). «Ренесанс» тоді відмовився від ліцензії на торгівлю цінними паперами, щоб піти від контролю регулятора. І зайнявся на власний острах українськими облігаціями і бондами. Розрахунок був простий: ринку немає, біржі ледве дихають, і тільки держава «накачує» облігаціями статутні фонди держкомпаній. І, знову ж таки, держава позичає на зовнішніх ринках», – розповів автору на умовах анонімності один з інвестиційних банкірів про часи своєї роботи в «Ренесанс Капіталі».
За словами співрозмовника, угоди з цінними паперами проводилися за принципом over the counter – оминаючи біржові торги. «Наприклад, українські облігації купуються посередником у Києві за гривні, а через мить продаються в Нью-Йорку або в Лондоні за валюту», – пояснив він.
Питання на мільярд доларів. Андрій Таранов працював в українському «Ренесанс Капіталі» з 2006 року, Роман Насіров – з грудня 2009-го, а Ігор Білоус – з квітня 2011-го. Таранов відповідав за службу безпеки, перевірку ділової репутації клієнтів, а Насіров з Білоусом – за інвестиційний банкінг і торгівлю цінними паперами. І всі троє останніми (і одночасно) залишили компанію в січні 2013-го.
«Вони займалися «сміттєвими паперами». Насіров, як подейкують у професійних колах, непогано «піднявся» на торгівлі суверенними облігаціями. Він звідкись знав, що в 2008 році Україна не оголошуватиме дефолт за державними цінними паперами. І непогано тоді заробив. Тому його подальша стрімка кар'єра до глави ДФС – анітрохи не дивує», – уточнив співрозмовник Mind.
Цінні кадри. Колишній брокер Роман Насіров у 2013-2014 роках входив до керівництва Державної продовольчо-зернової корпорації (ДПЗКУ) – з 5 квітня 2013 по 25 квітня 2014 го він обіймав посаду заступника голови правління. Після парламентських виборів у жовтні 2014-го перемістився з 51-го місця у виборчому списку «Блоку Петра Порошенка» в крісло голови комітету Верховної ради з питань податкової та митної політики.
А вже 11 травня 2015 року на зустрічі депутатів від БПП під керівництвом самого президента Порошенка відбувся перерозподіл ключових посад у такий спосіб: замість Ігоря Білоуса главою ДФС призначається Роман Насіров; крісло глави парламентського комітету з податкової і митної політики дістається Ніні Южаніній (екс-директор «Експресінформ», компанія володіє ліцензією на мовлення «5-го каналу»); Білоус стає керівником ФДМ, а посада голови Антимонопольного комітету (АМКУ) переходить представникові «Народного фронту».
За словами депутатів, знайомих із ходом подій, другим, непублічним лобістом «розміну» ДФС і ФДМ на АМКУ був Андрій Таранов – саме він тоді курирував правоохоронні органи і очолював комісію з помилувань – останню «інстанцію» в українській судовій системі.
Кар'єра Романа Насірова в ДФС перервалася навесні 2017 року у зв'язку з підозрою в перевищенні повноважень. А далі пішли арешт, звільнення, «ковдра в клітинку», застава в 100 млн грн. Його місце тут же зайняв Мирослав Продан – соратник прем'єра Володимира Гройсмана. У вересні 2018 року Генеральна прокуратура виявила у нього незадекларовану нерухомість у Туреччині, і він добровільно подав у відставку.
Сьогодні тимчасово виконуючим обов'язки глави ДФС є Олександр Власов, який очолював Одеську митницю, але в серпні 2018 року його було усунуто від обов'язків: напередодні з митних складів зникло 37 контейнерів, виявлених ГПУ як контрабанда.
І ось тепер свої права на крісло глави ДФС знову заявив Роман Насіров, відновлений судом з мотивуванням про недоведеність британського громадянства. Наближення початку президентської виборчої кампанії можна вважати збігом.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].