Мобільний паспорт: навіщо українцям Mobile ID

Мобільний паспорт: навіщо українцям Mobile ID

Як отримати потрібні довідки, не встаючи з дивана або офісного крісла

Цей матеріал також доступний російською
Мобільний паспорт: навіщо українцям Mobile ID

20 грудня «Київстар» оголосив про старт продажів послуги Mobile ID. Аналогічний крок зробила «Vodafone Україна» в серпні 2018 року. Оператор lifecell збирається приєднатися до колег на початку 2019-го. Чи користуватиметься попитом така послуга? Навіщо мобільна ідентифікація бізнесу та простим українцям? Скільки вона коштує? На ці та інші питання шукав відповіді Mind.

Що це? Mobile ID – мобільна ідентифікація особи. Якщо простіше, це ЕЦП у мобільному або аналог паперового паспорта. Він юридично визнаний в Україні. Після підписання угод з іншими країнами українці зможуть користуватися своїм Mobile ID і за кордоном, розповіли на прес-конференції «Київстар» представники держорганів.

Навіщо абоненту Mobile ID? Оператори запевняють, що незабаром мобільна ідентифікація стане дуже корисною: не потрібно буде витрачати час, гроші та нерви, вистоювати годинами в чергах, щоб отримати необхідні довідки з держорганів. Наприклад, з мобільного стануть доступними виписки з реєстрів, реєстрація авто і місця проживання, отримання соціальної допомоги, заповнення декларацій про доходи і навіть голосування на виборах.

За словами представників «Київстар», Mobile ID також полегшить спілкування зі сферами охорони здоров'я (видача ліків, доступ до історії хвороби, моніторинг показників); освіти (дистанційне навчання, отримання довідок, виписок); фінансовим і банківським секторами (відкриття/закриття рахунків, страхування, кредитування); онлайн-закупівель (ProZorro тощо).

«Mobile ID дозволить істотно розширити спектр послуг, які можна отримати за допомогою мобільного телефону. Стане можливим віддалене підписання договорів, отримання адміністративних послуг, відправка звітності до податкової і т. д.», – пояснюють в lifecell.

Які сервіси «зчитують» Mobile ID вже зараз? Поки спектр доступних послуг невеликий. За допомогою Mobile ID від «Київстар» і «Vodafone Україна» бізнес може підписувати папери в системах електронного документообігу: Megapolis.DocNet, DEALS, Star.Docs, «Вчасно» і т. д. «Юрособи, ФОП і фізособи вже сьогодні можуть відправляти в податкову звіти і декларації. ДФС зобов'язана їх прийняти, бо Mobile ID юридично визнаний в Україні», – зазначив глава Держагентства з питань електронного урядування Олександр Риженко.

Також Mobile ID вже інтегрований в особистий кабінет жителя Харкова. Городяни можуть замовляти онлайн довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок, реєстрацію місця проживання, склад сім'ї, дозвіл на благоустрій прибудинкових територій та ін. Незабаром аналогічний крок обіцяють зробити міська влада Києва, Львова, Дніпра, Івано-Франківська.

Які сервіси запустять найближчим часом? За словами Олександра Риженка, з 21 грудня до Mobile ID буде підключений електронний кабінет водія. Власники авто зможуть оплачувати штрафи, отримувати інформацію щодо свого транспортного засобу тощо.

«А протягом місяця через Mobile ID стануть доступними виписки із земельного кадастру, довідки про несудимість, отримання субсидії, грошова допомога при народженні, реєстрація бізнесу, послуги у сфері будівництва (початок зведення об'єкта, введення в експлуатацію тощо», – розповідає глава Держагентства з питань електронного урядування. Він зазначає, що в подальшому мобільну ідентифікацію буде інтегровано в усі 117 електронних сервісів, що наразі доступні українцям.

Чи є попит на Mobile ID? За останні декілька місяців «Vodafone Україна» отримала понад 1000 заявок від клієнтів на підключення Mobile ID. «Попит на послугу говорить про те, що українці готові до використання нових технологій у повсякденному житті. Особливо тих, що спрощують процес отримання адміністративних послуг. Найпопулярніші наші «мобільні паспорти» сьогодні серед малого та середнього бізнесу. Впевнені, що зі зростанням кількості доступних сервісів послуга стане масовою», – розповідає керівник проекту Mobile ID «Vodafone Україна» Юлія Яхновська.

За словами директора з розвитку бізнесу на корпоративному ринку «Київстар» Євгена Кражана, оператор сподівається за рік підключити до Mobile ID близько 100 000 абонентів. А окупити інвестиції – протягом п'яти років.

Олександр Риженко вважає, що послуга користуватиметься попитом. «За останній рік за допомогою ЕЦП українці отримали сотні тисяч виписок із земельного кадастру і реєстру нерухомості, оформили близько 10 000 допомог при народженні дитини. А запуск Mobile ID стимулює зростання кількості отримання послуг онлайн», – каже він.

Як підключити Mobile ID? Абоненту потрібно прийти з оригіналами паспорту та ідентифікаційного коду в один із магазинів, який має сертифіковану точку підключення (адреси є на сайтах операторів). І обміняти свою SIM-карту на нову з підтримкою Mobile ID.

Скільки коштує користування послугою? У «Київстар» абонент безкоштовно отримує SIM-карту Mobile ID і цифровий сертифікат фізичної або юридичної особи терміном на один рік. Також безкоштовно користується послугою, якщо вартість його тарифного плану перевищує 225 грн на місяць. Для інших пакетів Mobile ID коштуватиме 50 грн/міс.

У «Vodafone Україна» вартість SIM-карти з підтримкою технології Mobile ID – 100 грн. Підключення послуги ЕЦП терміном на один рік – 150 грн. Абонентська плата – 15 грн/міс.

Наскільки надійно захищені персональні дані абонентів? Міністр юстиції Павло Петренко раніше розповідав, що нова технологія захищає дані за допомогою найсучасніших криптографічних алгоритмів. У цьому ж запевняють і мобільні оператори.

За словами директора департаменту з роботи з державними підприємствами «Київстар» Костянтина Вечіра, проект реалізований у партнерстві з АЦСК органів юстиції. Систему сертифіковано за міжнародним стандартом криптографії ECDSA.

«Усі операції шифрування виконуються в захищеній області пам'яті карти, і до неї не має доступу навіть операційна система мобільного пристрою. Секретну інформацію неможливо видалити або скопіювати на інший носій. Крім того, дані користувача в повному обсязі не зберігається в жодному із сегментів системи. При втраті й блокуванні картки послуга Mobile ID автоматично блокується», – відзначають у «Vodafone Україна».

Аналоги Mobile ID. Крім мобільної ідентифікації українці можуть користуватися ЕЦП і/або BankID. Причому безкоштовно. До слова, в Україні видано вже близько 5 млн ЕЦП. 

Мобильный паспорт: зачем украинцам Mobile ID

У «Київстар» запевняють, що переваги Mobile ID перед аналогами в зручності (не потрібно носити з собою токен-флешку, з якої сторонні не зможуть зчитати ЕЦП) і захищеності (у разі, якщо ЕЦП записаний на звичайну флешку).

За словами гендиректора ДП «Національні інформаційні системи» Станіслава Лур'є, в країнах ЄС найбільшим попитом зараз користується саме Mobile ID. Причини ті самі: зручність, доступність і безпека. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті