Несподіваний демарш: до чого призведе виведення військ США з Сирії

Несподіваний демарш: до чого призведе виведення військ США з Сирії

Це рішення американського президента приховує в собі як плюси, так і мінуси для розстановки сил у великій політиці

Этот текст также доступен на русском
Несподіваний демарш: до чого призведе виведення військ США з Сирії
Фото: DR

Несподіване рішення Дональда Трампа оголосити «перемогу над ІДІЛ» і відкликати військовослужбовців з Сирії обіцяє доленосні зміни країнам Близького Сходу. Тепер Туреччина зможе атакувати курдів, для яких американські військові інструктори правили за «щит», Росія – стати найвпливовішим міжнародним «регулятором» у регіоні, Іран – прокласти собі сухопутний коридор до Дамаска, Лівану і Середземного моря, а недобитий ІДІЛ – перегрупуватися і регенеруватися. Американські політики звинувачують Трампа в «зливі» національних інтересів на Близькому Сході, а з інших куточків світу звучать різні думки: від обурень «ударом у спину» з боку курдів до похвали і схвалення від президента Росії Владіміра Путіна.

Що сталося? У середу, 19 грудня, президент США Дональд Трамп опублікував у Твіттері текстове оголошення: «Ми перемогли ІДІЛ у Сирії, це було єдиною причиною нашого перебування там у період мого президентства», а потім відеозвернення, в якому повідомив, що Сполучені Штати відібрали території у ІДІЛ, і американським військовослужбовцям час повернутися додому.

Рішення Трампа про виведення військ приголомшило багатьох американців, бо впродовж цього року чиновники Пентагону і Держдепу неодноразово заявляли про доцільність подальшого перебування США на території арабської республіки. Зараз у Сирії дислоковані понад 2000 американських військовослужбовців. Їхнє виведення може істотно послабити курдів, посилити позиції Ірану і створити вакуум влади на відвойованих у ІДІЛ територіях.

Хто цьому радий? Туреччина. Міністр оборони Туреччини Хулусі Акар після оголошення Трампа про виведення американських військовослужбовців повідомив про готовність «поховати» сирійських курдів. Раніше Анкара неодноразово звинувачувала США в постачанні зброї курдським формуванням «Сили народної самооборони» (YPG). Туреччина вважає їх терористичною організацією і загрозою своїй національній безпеці.

Підтримуваним Туреччиною повстанцям вдалося захопити контроль над великими територіями на північно-західному краю Сирії. На думку експертів, стратегічна мета Туреччини – допомогти їм просунутися від річки Євфрат уздовж всього турецького кордону на схід до кордону з Іраком.

«Тепер перед нами стоять місто Манбідж і схід від Євфрату. Ми проводимо інтенсивну роботу з цієї теми... До нас доходять відомості, що в Манбідж і на сході від Євфрату курди копають окопи і тунелі. Вони можуть рити, якщо хочуть, вони можуть йти під землю, якщо хочуть. Коли час прийде, вони будуть поховані в тих окопах, які вони собі вирили. Ніхто не повинен сумніватися в цьому», – процитувало Хулусі Акара державне інформагентство Туреччини Anadolu.

Більшість з 2000 американських військових, що перебувають у Сирії, працюють інструкторами та радниками на територіях, підконтрольних YPG. За словами аналітиків, вони служать «живими щитами», що захищають головного союзника США в Сирії – курдів, від нападу іншого союзника США – Туреччини. Виведення американських військ може позбавити курдів захисту і розв'язати руки Анкарі.

Іран. Лідер Ірану Хасан Рухані зустрівся в Анкарі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. У четвер вони провели спільну прес-конференцію, на якій продемонстрували готовність до співпраці, зокрема й у питаннях врегулювання конфлікту в Сирії.

Хоча Хасан Рухані утримався від коментарів з приводу рішення Трампа про виведення військ, аналітики впевнені, що він святкує перемогу. Однією з цілей перебування військ США в Сирії був контроль над іраксько-сирійським кордоном і створення перешкод проіранським збройним формуванням, які тепер зможуть вільно проходити від іракського Багдада до ліванського Бейрута територією Сирії.

Як повідомляє видання OneNewsNow.com, посилаючись на дані ізраїльської розвідки, Іран вперше в історії зможе прокласти кілька сухопутних коридорів від Тегерана до Бейрута та середземноморського порту в Латакії. Протягом двох років він планує створити автомобільні та залізничні шляхи від Тегерана до Сирії, якими доставлятиме ракети та інше озброєння Хізбаллі.

Росія. Президент РФ Владімір Путін, як повідомляє інформагентство ТАРС, схвалив рішення Трампа про виведення військ із Сирії. «Що стосується перемоги над ІДІЛ, у цілому я згоден з президентом США. Ми добилися істотних змін у боротьбі з тероризмом на цій території і завдали серйозних ударів по ІДІЛ у Сирії... Чи потрібна тут [у Сирії] присутність американських військ? Ні, не потрібна... Тому якщо США прийняли рішення вивести свій контингент, то це правильно», – цитує ТАРС президента Росії.

Путін, як пише газета Washington Post, отримав одразу декілька «бонусів». По-перше, йому вдалося показати Заходу, що спроба змістити зовнішньою силою такого лідера, як Асад, приречена на провал. Путін, як багато хто вважав, боявся, що слідом за вдалим зміщенням Асада Захід постарався б провернути «сирійський сценарій» і в Росії.

По-друге, Росія виділилася як найвпливовіший гравець на Близькому Сході. «Москва стала головним політичним ділком у регіоні, – цитує Washington Post експерта по Росії з Джорджтаунського університету Ангелу Стент. – Вона єдина може розмовляти і з шиїтськими державами, і з Ізраїлем, і з Хамас, і з Хізбаллою, і з курдами».

Неожиданный демарш: к чему приведет вывод войск США из Сирии

Хто обурений? Курди. Озброєна коаліція «Сили демократичної Сирії», в якій панують курдські формування YPG, у четвер опублікувала різку заяву. У ній сказано, що рішення Трампа про виведення військ «загрожує небезпечними наслідками для регіональної стабільності» і «створює політичний і військовий вакуум... через який союзники відчувають себе затиснутими в лещатах кількох ворожих сил». Своїми ворогами курди, які захопили за допомогою США третину території Сирії, вважають ІДІЛ, Туреччину, Іран і режим Башара Асада.

Як пише Guardian, один з курдських лідерів назвав рішення Трампа «обурливою зрадою». Відчуваючи себе загнаними в кут і готуючись поодинці відбивати військову інтервенцію Туреччини, курди можуть зробити радикальний крок – укласти перемир'я з іншими своїми ворогами. Для союзу з ІДІЛ, вони, за чутками, розглядають можливість звільнення зі своїх в'язниць понад тисячу бойовиків «Ісламської держави».

Ізраїль. Як пише газета Israel Today, американський президент «дав ляпаса» по обличчю Ізраїлю. За даними видання, прем'єр-міністр єврейської держави Беньямін Нетаньяху днями намагався переконати Трампа змінити своє рішення і не виводити американських військових із Сирії, але отримав відмову. Тепер йому доведеться зіткнутися з військовим посиленням Ірану і Хізбалли біля своїх кордонів.

Екс-міністр оборони Ізраїлю Авігдор Ліберман припустив у четвер, що дії Трампа можуть спровокувати великомасштабну війну між Ізраїлем і проіранськими формуваннями на північних територіях Лівану та Сирії. Виведення з регіону військовослужбовців США, за його словами, підвищить моральний дух у прихильників Асада, Ірану і Хізбалли, дозволить «шиїтській землі розтягнутися безперервною смугою Іраном, Іраком і Сирією», що майже напевно призведе до появи більш досконалих озброєнь у Хізбалли біля кордону з Ізраїлем.

«Ізраїль не може допустити зміцнення Ірану в Сирії. Ми готові заплатити майже будь-яку ціну, щоб запобігти цьому», – заявив у четвер міністр фінансів Ізраїлю Моше Калон.

Франція. Чиновники Франції, головного партнера США по «антиіділовській» коаліції, вважають рішення Трампа про виведення військ помилковим. Міністр оборони П'ятої республіки Флоранс Парлі повідомила у Твіттері, що не згодна з декларацією Трампа про перемогу над ІДІЛ у Сирії.

«ІДІЛ слабкіший, ніж будь-коли. Він втратив понад 90% своїх територій. Але він не зник з карти Сирії, і там його коріння все ще міцне. Останні анклави цієї терористичної організації необхідно розбити військовим шляхом раз і назавжди», – написала Парлі.

Франція дислокує в Іраку і Сирії близько 1100 військовослужбовців, що займаються тренуванням солдатів, логістичною підтримкою, веденням артилерійського вогню з установок, розміщених уздовж сирійського кордону на території Іраку, а також пілотуванням літаків-винищувачів, що базуються в Йорданії.

У заяві міністерства закордонних справ Франції сказано, що Париж в найближчі тижні постарається надати гарантії безпеки всім партнерам США по «антиіділовській» коаліції, зокрема й «Силам демократичної Сирії», яким загрожує Туреччина. У документі йдеться про те, що США повинні надати захист населенню північно-східних областей Сирії, щоб уникнути гуманітарних катастроф і повернення на ці території терористів.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло