Просто в яблучко: зручні ідеї для мікроінвесторів

Просто в яблучко: зручні ідеї для мікроінвесторів

Заробляємо на депозитах, робоедвайзингу та на бізнесі за франчайзинговою моделлю

Этот материал также доступен на русском языке
Просто в яблучко: зручні ідеї для мікроінвесторів
Фото: pixabay

Будь-яка інвестиція може ефективно працювати і давати постійний дохід. І геть не обов'язково відразу ж вкладати мільйон. Навіть суму в кілька тисяч можна відчутно примножити. Mind вирішив підібрати різні сценарії інвестування в межах $10 000, підрахувати можливий рівень доходу і ризики, які бере на себе інвестор.

Також нагадаємо, що 21 лютого Mind спільно з бізнес-школою kmbs проводить засідання інвестиційного клубу на тему «Персональні інвестиції, або Як змусити гроші працювати на вас». Під час цієї події експерти та підприємці поділяться лайфхаками, як вдало вкласти свої гроші з метою заробітку в різних напрямках бізнесу. Квитки  можна придбати тут.

Депозит у банку

Це класичний варіант інвестування, доступний кожному. Розмістити на вкладі можна навіть суму в $100, відсотки в будь-якому випадку «капатимуть». Депозит підходить для тих, хто хоче вкласти гроші на порівняно короткий термін (від трьох місяців) і при цьому не готовий ризикувати. Адже, незважаючи на те, що кількість банків в Україні в результаті очищення системи, проведеної Нацбанком у 2014–2017 роках, скоротилося більш ніж удвічі, зараз ситуація на банківському ринку стабільна.

Крім того, велика перевага депозитів у тому, що вони гарантуються державою. І навіть у разі банкрутства банку його вкладники-фізособи отримають компенсацію в межах 200 000 грн. Причому як за вкладами в національній, так і в іноземній валюті (в еквіваленті).

Скільки можна заробити на депозиті зараз? Згідно з українським індексом ставок за депозитами фізичних осіб, який публікує НБУ, середня прибутковість вкладів в у.о. залежно від терміну становить 2,29–3,75% річних. Зрозуміло, найкраща прибутковість за депозитами, які відкриті на 9–12 місяців.

Чому долари? Тому що в українських реаліях це «тверда» валюта, яка захищає заощадження від таких неприємних явищ, як інфляція і девальвація. Хоча слід врахувати, що фінансова влада країни в останній рік взяла курс на «дедоларизацію» вітчизняної економіки і прагне прищепити населенню звичку зберігати свої заощадження в національній валюті. А тому зростання процентних ставок за інвалютними депозитами в найближчому майбутньому очікувати не доводиться.

Але поки що, якщо розмістити суму в $10 000 на рік під 3,75%, на виході можна отримати $10 375. Перевклаши ці кошти на новий термін, з урахуванням вже зароблених відсотків, після закінчення другого року дії депозиту вкладник отримає $10 764. Якщо ж довірити гроші банку років на 10 (щороку пролонгуючи вклад), сума на виході складе майже $13 500. Тобто, на 35% більше, ніж було вкладено спочатку. Причому це вже з урахуванням податків – ПДФО і військового збору, які «з'їдають» 19,5% доходу.

Заробіток, звісно, не величезний. Але і ймовірність втратити вкладення порівняно невелика, особливо якщо вибрати надійний банк з прозорою репутацією й історією. До того ж вкладник постійно має доступ до грошей, окрім хіба що депозитів, де дострокове розірвання договору заборонено.

Тепер розглянемо інші варіанти вкладення коштів.

Робоедвайзинг

Це новий напрямок інвестування, який набирає обертів у всьому світі. По суті, це альтернатива довірчого управління. Тільки в разі робоедвайзингу грошима інвестора розпоряджається не людина, а автоматизована система, що використовує штучний інтелект (AI) для підбору інвестиційного плану, аналізу ризиків та прогнозування прибутковості.

Перші платформи для робоінвестицій з'явилися ще у 2008 році. Через 10 років обсяг інвестиційного портфеля під їх управлінням досяг $200 млрд. А за прогнозами Deloitte, до 2025 року роботизовані едвайзори управлятимуть активами в сумі $5–7 трлн.

Найпопулярніші платформи для «автоматизованих» інвестицій – це Schwab Intelligent Portfolios, Betterment, Wealthfront, Finabro, Scalable Capital. Усі вони працюють за плюс-мінус однаковим алгоритмом. Потенційний інвестор визначає суму, яку він готовий вкласти, і система пропонує йому декілька варіантів інвестування. Наприклад, це може бути ризиковий портфель, який на 90% складається з акцій і на 10% – з облігацій. Або збалансований портфель, в якому переважають держоблігації, а частка акцій становить лише 30–40%.

Географія інвестицій дуже широка. Гроші можуть опинитися в акціях американських компаній і в держоблігаціях Великобританії. Куди інвестувати – визначає система: вона проводить розрахунки на підставі математичних моделей і з урахуванням трендів на фінансових ринках. На її рішення інвестор вплинути зі свого боку не може. Хоча він має можливість вивести гроші в будь-який момент (наприклад, якщо фондовий ринок різко впав) або переформатувати свій портфель.

Скільки можна заробити за допомогою робоедвайзера? Чітких рамок насправді немає. Підсумковий прибуток цілком і повністю залежить від структури інвестпортфеля і ринкових трендів. Проте для портфелів з низьким рівнем ризику робоедвайзори обіцяють 7–9% річних, а для більш ризикових інвестицій – до 18–20%.

У цілому «роботи» відмінно підходять як раз для інвесторів-початківців, які не готові оперувати великими сумами. Мінімальний поріг – від $500. Таким чином, вкладені $10 000 через 2–3 роки за  сприятливої ситуації на ринку можуть перетворитися на $15 000–16 000.

Важливий нюанс: подібні операції за українським законодавством класифікуються як зарубіжні інвестиції. Але у інвесторів проблем з регуляторними органами (насамперед з НБУ і ДФС) виникнути не повинно. Адже в рамках валютної лібералізації, яка стартувала після набрання чинності законом «Про валюту і валютні операції», індивідуальні валютні ліцензії скасовано. І тепер фізособи можуть протягом року здійснювати інвестиції за межі України в сумі до 50 000 євро (або еквівалент). Головне, за фактом отримання прибутку не забути сплатити прибутковий податок (ПДФО). Для іноземних доходів його ставка становить 18%.

Чи можна почати власний бізнес, маючи в кишені $10 000? Цілком так. А щоб не втратити гроші через недосвідченість, є сенс придивитися до бізнесу за франчайзингом.

Франчайзинг

Що можна собі дозволити? Інвестувавши $8000–9000, можна стати власником фітнес-клубу, вклавши $6000–7000 – відкрити кав'ярню, а за $10 000 цілком реально організувати невелике кондитерське виробництво або хлібопекарню.

Величезний плюс франшизи в тому, що її покупець (франчайзі) може працювати під вивіскою відомої компанії або торгової мережі, отримуючи в розпорядження її фірмовий стиль і своєрідну «методичку», де містяться рекомендації щодо запуску і ведення бізнесу. Також франчайзер (правовласник) проводить навчання персоналу і може взяти на себе частину питань, пов'язаних з маркетингом і рекламою.

Як і скільки можна заробити за франшизою? Іншими словами, франчайзі отримує на руки готову працюючу бізнес-модель, яку розвивати набагато простіше, ніж будувати компанію з нуля. Єдине, що покупці франшиз досить обмежені у своїх діях. Вони не можуть змінювати корпоративний стиль, приймати рішення про те, щоб розширити або, навпаки, скоротити асортимент продукції, відмовлятися від постачальників і підрядників, навіть якщо вартість їхніх товарів або послуг істотно завищена.

Втім, ці недоліки окупаються швидким поверненням грошей, вкладених у франшизу. Якщо бренд розкручений і продукція користується попитом, інвестиції повернуться протягом 12–18 місяців. А, можливо, і швидше. Тобто вийти на чистий прибуток через 1–2 роки цілком реально.

Скільки доведеться заплатити? Крім інвестицій в запуск бізнесу, покупець франшизи платить паушальний внесок – разовий вступний платіж. Чим більша компанія – тим цей внесок вищий. Але іноді він і зовсім відсутній. Мінімальний розмір внеску становить $200–500.

Ще франчайзі щомісяця відраховує роялті правовласнику. Це своєрідна абонплата за право користуватися добрим ім'ям франчайзера.

Найпоширеніший тип роялті – відсоток валової виручки, у середньому він становить 5–6%, іноді досягаючи 7–9%. При цьому деякі компанії згодні скоротити розмір відрахувань при зростанні продажів. Наприклад, у перший рік після покупки франшизи інвестор сплачує 8%, а через два роки, коли бізнес розкрутився і вийшов на пристойні обороти, – вже 6%.

Хочете навчитись інвестувати з розумом? Тоді Mind та KMBS запрошують вас на Investclub «Як змусити гроші працювати на вас», що відбудеться 21 лютого. Будемо говорити про персональні інвестиції. Квитки за посиланням.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло