Захворіло у світі
13,391,024
Померло у світі
580,286
Вилікувалось у світі
7,448,973
Захворіло в Україні
55,607
Померло в Україні
1,427
Вилікувалось в Україні
28,131
Вигнання Amazon: чи перемогли ньюйорківці в боротьбі з корпорацією

Вигнання Amazon: чи перемогли ньюйорківці в боротьбі з корпорацією

Відмова інтернет-гіганта будувати штаб-квартиру в місті створила резонанс світового масштабу

Цей матеріал також доступний російською
Вигнання Amazon: чи перемогли ньюйорківці в боротьбі з корпорацією
Фото: ny.curbed.com

У США і за їх межами спалахнули гарячі дискусії щодо того, чи скоїли борці з Amazon «вбивство золотого гусака», що ніс ньюйорківцям незліченні багатства, або ж, навпаки, врятували городян від майбутніх проблем і здобули «перемогу над жадібністю»?

Виникли й інші диспути. Наприклад, наскільки доцільно грошима платників податків підтримувати великі корпорації? Чи не настав час заборонити містам приманювати мільярдерів «дарунками», змагаючись один з одним у поступках глобальному бізнесу? І наскільки небезпечні соціалістичні устремління сучасного суспільства? Mind пропонує дізнатися аргументи прихильників і противників вигнання Amazon з Нью-Йорка, щоб сформувати власну позицію з цих питань.

Що сталося?

Протягом 14 місяців Amazon, що базується в американському Сіетлі, шукала місце для будівництва двох додаткових штаб-квартир – величезних кампусів вартістю близько $2,5 млрд кожен. Сотні муніципалітетів США, Канади і Мексики заходилися приманювати до себе цінну компанію (третю за капіталізацією у світі), пов'язуючи її прихід з припливом інвестицій і утворенням нових робочих місць. Amazon отримала від міст і штатів різної величини «дари» – від 8-метрового кактуса від Арізони до $7-мільярдного пакета дотацій від Нью-Джерсі та $8,5-мільярдного від Меріленда.

Губернатор штату Нью-Йорк Ендрю Куомо і мер міста Білл де Блазіо запропонували Amazon сприяння в швидкому вирішенні земельних питань й істотний пакет податкових пільг на суму $3 млрд. До того ж вони пообіцяли поліпшити інфраструктуру в прилеглих до місця зведення кампусу локаціях і зобов'язалися забезпечити корпорації умови для будівництва вертолітного майданчика, дозволивши літати над водою і зонами забудови.

Нарешті, у листопаді після розгляду 238 отриманих пропозицій Amazon обрала місцем для свого «нового будинку» острів Лонг-Айленд у Нью-Йорку, що багато хто визнав очевидним рішенням. Однак частина жителів міста на чолі з кількома місцевими політиками обурилася тим, що «жадібна» корпорація, очолювана найбагатшою людиною світу Джефом Безосом, отримала $3-мільярдні субсидії.

Активісти почали запекло протестувати, і, як іронізують багато коментаторів, любов місцевої влади та корпорації зів'яла. Amazon повернулася до нью-йоркських політиків спиною, і попри наполегливі спроби мера Нью-Йорка і губернатора штату умовити компанію залишитися в Лонг-Айленді, вона піднесла їм гарбуза, обравши для цього жесту символічну дату 14 лютого. У День закоханих Amazon оголосила про свою відмову від будівництва кампусу на Лонг-Айленді, пославшись на суворий політичний клімат.

«Деякі політики чітко дали нам зрозуміти, що не хочуть нашої присутності в Нью-Йорку і не сприятимуть налагодженню співпраці Amazon із владою міста, необхідної для завершення проекту», – пояснила корпорація свою відмову від проекту.

У нью-йоркських політиків-демократів – конгресвумен Олександрію Окас-Кортес, сенатора штату Майкла Джіанаріса і депутата міськради від розташованого на Лонг-Айленді боро Куїнс Джиммі Ван Бреймера – полетіло каміння.

Доводи прихильників Amazon – «вбивство золотого гусака»

На широко поширену думку, Нью-Йорк через зрив угоди з Amazon недоотримає 25 000 нових високооплачуваних робочих місць і $27 млрд податкових надходжень. Ці два результати корпорація розраховувала забезпечити за 10 років. Після відмови Amazon від будівництва штаб-квартири, у тих, хто її відлякнув, як з рогу достатку посипалися звинувачення в марксистському популізмі, в ідіотизмі та навіть у тероризмі.

«День відмови Amazon від будівництва мегакомплексу на Лонг-Айленді став найгіршим днем в історії міста Нью-Йорк після теракту 9-11. Різниця лише в тому, що цього разу терористами стали народні обранці», – цитує нью-йоркське видання Real Deal керівника великої девелоперської компанії Lightstone Девіда Ліхтенштейна.

Прихильники угоди з Amazon наголошують на тому, що $3 млрд cубсидій, що стали каменем спотикання на шляху інтернет-гіганта до Лонг-Айленду, – це неіснуючі гроші, і що обіцянка Олександрії Окас-Кортес найняти за ці кошти вчителів і відремонтувати метрополітен нездійсненна. Це всього лише 10%-ва знижка від гіпотетичної $30-мільярдної купи податків, які з приходом корпорації могли б влитися в місцеві бюджети за 10 років. Губернатор штату Нью-Йорк Ендрю Куомо, який жартував минулого року, що готовий заради залучення Amazon змінити своє ім'я на Амазон Куомо, запропонував засудити «агресивну меншість», що змушує танцювати під свою дудку всіх інших.

«Маленька купка політиків поставила власні вузькі політичні інтереси вище за економічне майбутнє штату, вище інтересів жителів Нью-Йорка і своєї спільноти, яка в соцопитуваннях щоразу переважною більшістю голосів підтримувала прихід Amazon до Лонг-Айленду. Вони повинні нести відповідальність за упущену економічну можливість», – написав Ендрю Куомо.

За словами мера Нью-Йорка, «агресивна меншість» у суспільстві становить 1%, і Amazon могла б втихомирити багатьох своїх критиків, зустрівшись із лідерами профспілок, почавши наймати на роботу місцевих домовласників, інвестувавши в інфраструктуру, продемонструвавши прагнення до соціальної справедливості. Замість цього корпорація «примхливо відмовилася від угоди, утнувши дитячий вчинок».

«Amazon просто забрала свій м'ячик і пішла додому, – описує події Білл де Блазіо. – Що вони зробили, так це підтвердили найгірші побоювання людей щодо корпоративної Америки. У нас 1% нав'язує свою волю всім іншим, навіть коли ми їм дали відмінну угоду. Я думаю, це підірве впевненість в людях по всій країні. Всі тепер боятимуться, що й інші компанії візьмуться подібним чином відмахуватися від добросусідства з містами».

Через деякий час мер найбільшого міста США опублікував ще одну свою думку, пояснивши поведінку Amazon не дитячістю, а прагненням «розділяти і володарювати». Білл де Блазіо повідомив, що в руках інтернет-гіганта сконцентровано дуже багато влади, і що він солідарний зі зростаючим в американському суспільстві невдоволенням корпораціями, які стравлюють мерів міст одного з одним в економічній гонці озброєнь.

Доводи супротивників Amazon – «перемога над корпоративною жадібністю»

У відповідь на шквал звинувачень у фінансовій безграмотності найбільш високопоставлена противниця Amazon Олександрія Окас-Кортес повідомила, що не змінить своєї позиції, і закликала припинити дебати про її розумові здібності та висміювання того, що податкову знижку можна витратити на соціальні потреби. Замість цього вона порадила придивитися до, на її переконання, невигідних для громадян умов угоди з Amazon, серед яких є і $325-мільйонна допомога реальними грошима на будівництво кампусу.

На думку Окас-Кортес, якби «жадібну корпорацію» пустили будувати штаб-квартиру на Лонг-Айленді, то вона заради економії найняла б заміських працівників та збільшила б навантаження на місцеву інфраструктуру. А все, що змогли б отримати реальні ньюйорківці, – це погіршення умов життя: ще більше дорожніх заторів і тисняви в метро, подорожчання і без того високої оренди житла, зростання цін у сфері послуг.

Прихильники Олександрії Окас-Кортес переконані, що умови для ведення бізнесу в Нью-Йорку кращі, ніж в інших містах, і вільне місце на Лонг-Айленді займуть інші компанії, які справно платитимуть податки на фінансування шкіл, громадського транспорту і житлових будинків. За їхніми даними, з моменту завершення рецесії в грудні 2009-го, у Нью-Йорку створюється 93 500 нових робочих місць щорічно. І на цьому тлі «втрата» Amazon видається не надто значною. До того ж відсутність штаб-квартири на Лонг-Айленді не заважає компанії активно розвивати свій бізнес на території Нью-Йорка, запевняють вони.

«Виставлена на огляд гора податкових субсидій для Amazon виглядає безглуздо, – розмірковує заступник директора американського «Інституту бюджетної політики» Девід Келлік. – Навіщо повинен штат піднімати над Лонг-Айлендом $1,5 млрд і чекати, коли туди прийде Amazon? Навіщо взагалі потрібні будь-які субсидії для залучення компанії в одну з найбажаніших бізнес-локацій у країні?»

На переконання сенатора штату Нью-Йорк Майкла Джіанаріса, що заслужив прізвисько «вбивця Amazon», субсидувати потрібно або індустрію, яка не зможе стати успішною без підтримки, або економічно депресивний регіон. Угода з Amazon не задовольняє жодну з цих умов. Лонг-Айленд переживає бум в економічному розвитку, а Amazon не потребує грошей для приходу сюди.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті