GlobalLogic: «Цифрові технології в медицині схожі з розробками для ВПК, авіації та космонавтики»

GlobalLogic: «Цифрові технології в медицині схожі з розробками для ВПК, авіації та космонавтики»

Віце-президент зі стратегії Андрій Яворський – про те, як отримати замовлення від глобальних корпорацій з капіталізацією у $10 млрд і чому медичне ІТ – високоризикова сфера

Этот материал также доступен на русском
GlobalLogic: «Цифрові технології в медицині схожі з розробками для ВПК, авіації та космонавтики»
Андрій Яворський
Фото: прес-служба GlobalLogic

«За останні 15 років GlobalLogic розробила близько 100 медичних продуктів, якими вже користуються понад 20 млн пацієнтів у всьому світі», – повідомили представники компанії на зустрічі з журналістами. Mind вибрав найцікавіші цитати і дані з презентації віце-президента зі стратегії GlobalLogic Андрія Яворського. А також уточнив відсутні деталі «пазла».

Про глобальний ринок

За даними Deloitte, світовий ринок охорони здоров'я до 2022 року досягне $10 трлн. До 2021 року інвестиції в медичні технології перевищать $280 млрд. Гроші будуть вкладені в розробки для збільшення ефективності і якості діагностики, швидкості, точності, доступності надання медичної допомоги, а також персоналізацію лікування і автоматизацію процесів у лікарнях.

Для порівняння: оборот українського IT-ринку – близько $4 млрд. Вітчизняні розробники, які спеціалізуються у сфері охорони здоров'я, можуть претендувати на частину цих інвестицій та істотно «вирости» в обороті.

Про проблеми, що їх допомагають вирішити технології

Один з ключових світових трендів – акцент на своєчасній діагностиці та запобіганні захворювань, а не на лікуванні. Технології машинного навчання збирають все більше даних про пацієнтів і здатні виділити патерни певних захворювань. Технології інтернету речей також дозволяють прогнозувати хвороби. Наприклад, є два цікавих стартапи: програми через камери і датчики руху спостерігають за пацієнтом, аналізують, як рухається скелет людини. На основі цих даних діагностують низку захворювань.

Ще одна проблема, яку вирішують технології, – тотальний дефіцит медичного персоналу. Вона актуальна не лише для України, а й для всього світу. Наприклад, у Китаї на 1000 жителів припадає півтора лікаря, в США – два з половиною. Впоратися з цією проблемою частково допоможе роботизація. Роботи перевозитимуть ліки по лікарні, з'являться в хірургічних відділеннях, дозволять збільшити точність операцій і зменшити стреси хірургів. Також дефіцит персоналу може «перекрити» телемедицина, яка дозволяє дистанційно оглядати пацієнта і діагностувати захворювання.

Згодом технології ставатимуть дешевшими і масовішими. Вони досить легко масштабуються і копіюються.

Про витіснення людей технологіями

Усі ці рішення навряд чи замінять людину. Вони просто розширюють її здібності: когнітивні чи фізичні. Зараз основні завдання замовників медичних пристроїв зводяться до прохання оптимізувати процеси в лікарнях, зробити лікування більш персоналізованим і ефективним. Простіше кажучи, технології допомагатимуть у тому, щоб зробити працю лікарів менш стресовою і більш продуктивною.

Про ризики та специфіку розробки медичних продуктів

Медицина – одна з найбільш неоднозначних сфер. З одного боку, цифрові технології здатні здійснити серйозний прорив у охороні здоров'я. З іншого – інновації в цій галузі вимагають детального і комплексного тестування, сертифікації перед виходом на ринок. Ціна помилки – життя пацієнта. Саме тому кваліфікація і досвід інженерів тут дуже важливі. Зараз у ніші задіяні фахівці, які раніше працювали у військово-промисловому комплексі, авіації та космонавтиці. Вимоги до надійності медичних приладів схожі зі стандартами цих індустрій.

Я б порівняв випуск медичних пристроїв з авіабудуванням. Гадаю, багато хто бачив новини про нещодавню катастрофу Boeing. Після неї цілий модельний ряд був заборонений до польотів. Ціни на акції Boeing відразу ж стрімко впали.

У медицині ситуація була б такою ж. Якби виникли якісь проблеми з функціонуванням продуктів третього класу складності (гаджетів або програм, які підтримують життя людини і потенційно можуть його обірвати) – весь модельний ряд було б відкликано. Для бізнесу, що займається розробкою медичних продуктів, це величезні ризики.

Віце-президент зі стратегії GlobalLogic: «Цифрові технології в медицині схожі з розробками для ВПК, авіації та космонавтики»
Фото: прес-служба GlobalLogic

Умовно всі індустрії можна розділити на три групи: лідерів у впровадженні цифрових технологій, аутсайдерів і тих, хто посередині. Медицину можна віднести до ешелону запізнілих галузей. Усе, що пов'язане зі здоров'ям людини, регулюється традиційним законодавством і підходами до лікування, які формувалися впродовж останньої тисячі років. А через цифрові продукти в цій прекрасній картині можуть виникнути збої. Тому бізнеси побоюються ризикувати і чекають, поки новації запустять їхні колеги.

Багато вже існуючих технологій, які могли б застосовуватися в медицині, поки не використовуються. Наприклад, інсуліновою помпою і дефібрилятором можна керувати з мобільного телефону. Але існує величезна законодавча перешкода: будь-який гаджет, який взаємодіє з медичним пристроєм, де-юре теж таким вважається. Розробнику потрібно пройти сертифікацію мобільного телефона і довести, що жоден зі збоїв смартфона жодним чином не зашкодить пацієнтові. Що неможливо.

Таких прикладів безліч. Тому медицина дуже повільно впроваджує технології. Але прогрес триває. Чим більше розрив – тим більше компаній вирішують ризикувати і вкладати в цю нішу.

Про замовників

Ми працюємо з глобальними корпораціями, які зацікавлені в розробці медичного обладнання, операційних систем. На жаль, не можу розголошувати їхні імена: контракти під NDA. Можу лише сказати, що це колосальні бізнеси з капіталізацією близько $10 млрд.

Цифрова трансформація досить сильно торкнулася цього ринку. Раніше корпорації спеціалізувалися на створенні механічних компонентів обладнання, операційних. З появою цифрових технологій вони почали розуміти, що майбутнє цього ринку під питанням: роботизовані технології можуть замінити інструменти, які вони випускали. Ці компанії стали вкладати в розробку продуктів з цифровою складовою. Навіть більше, намагаються створити свої екосистеми з лінійками продуктів, які конектяться лише між собою, зі своїми хмарними системами. Таким чином – зробити клієнта користувачем усієї своєї екосистеми, а не окремого продукту. І в такий спосіб гіганти отримують додану вартість, що виділяє їх на тлі конкурентів.

Про українських замовників

Таких поки немає.

Про градацію медичних продуктів

Є три категорії медичних пристроїв залежно від їх потенційного впливу на життя і здоров'я людини. Найскладніші – третього класу. Як я вже говорив, помилка розробників може призвести до летального результату.

Інженери GlobalLogic працюють з програмним забезпеченням для всіх трьох категорій пристроїв, у тому числі створюють рішення, які рятують життя. Наприклад, розумні дефібрилятори і системи для автоматичного введення ліків в організм людини.

Менш ризикові наші розробки – додатки для відстеження та аналізу здоров'я пацієнта, системи для передачі, обробки та зберігання медичних даних, програмне забезпечення пристроїв для надання першої допомоги.

Про доходи

Ми спеціалізуємося на розробці програмних продуктів для автопрому, телекому та медицини. Третя ніша приносить нам близько 30% доходу. Для нас медицина – дуже цікавий ринок з точки зору зростання обороту. Зараз сегмент дуже добре росте. У будь-якій області хороша експертиза коштує дорого.

Про конкуренцію в ніші

У найбільш складній і комплексній третій категорії медичних продуктів – небагато гравців. Корпорації-замовники дуже педантично ставляться до вибору партнера. Продукт до виходу на ринок розробляється 5–10 років, проходить контролюючі органи, сертифікацію, тестування в лікарнях і т. д. Якщо раптом щось піде не так – вся бізнес-модель руйнується, величезні інвестиції зводяться нінащо.

Тому з точки зору конкуренції, наша стратегія – залишатися на високому рівні експертизи. Хоча медицина – складний для цього напрямок. Але якщо ти ступив на цей шлях – кінець кінцем отримаєш стратегічну перевагу. Конкурувати тим, що просто здаєш в оренду інженерів, які пишуть найпростіші програмні продукти, вже неможливо.

Про оцінку вартості розробки

Враховуються не лише години роботи інженерів. Зазвичай відбувається комплексна оцінка. Це своєрідний баланс відповідальності та ризиків. При оцінці вартість балансується на двох складових R&D: research (створення чогось абсолютно нового) і development (удосконалення продукту на основі вже використовуваних технологій). А фіксовану погодинну ціну вивести неможливо, бо спочатку обсяг незрозумілий.

Про тендери

Оскільки всі наші замовники торгуються на біржі, їм потрібно обґрунтувати аудиторам, чому вони обрали того чи іншого постачальника. Це рішення може бути обґрунтоване як проведенням тендера, так і поясненням історії взаємин з розробником.

Про локації споживачів

Виробники націлені на розвинені ринки. Наприклад, оборот медичних продуктів у США оцінюється в $3–4 млрд. Там вартість гаджетів пацієнту компенсують страхові компанії. Схожа ситуація в усіх розвинених країнах світу.

В Україні медичне страхування не розвинене. На жаль, далеко не всі вітчизняні пацієнти можуть дозволити собі придбати пристрої за $3000–4000. А ВВП на душу населення в декілька тисяч доларів на рік робить вітчизняний ринок непривабливим для продажу подібних гаджетів.

Про появу власних продуктів

Мене дуже часто запитують інженери, чому ми не створюємо власні продукти. Відповідь проста: компанія, яка співпрацює з 4000 розробниками в Україні і 13 000 по всьому світі, фокусується на експертизі зі створення висококласних продуктів. Щоб стати кращими в цій зоні, важливо не розпорошуватися.

Найцікавіші кейси

Втім, Андрій Яворський був скромним або побоявся наврочити. Директор з інжинірингу GlobalLogic Ігор Костів розповів, що компанія намагається створювати власні інженерні прототипи в інкубаторі BrainMade. Кілька таких розробок інженери компанії показали журналістам. Mind вибрав найоригінальніші.

Nevus

Віце-президент зі стратегії GlobalLogic: «Цифрові технології в медицині схожі з розробками для ВПК, авіації та космонавтики»
Фото: Євгенія Підгайна/Mind.ua

Це мобільний Data Science-додаток для перевірки родимки за фотографією. Користувачеві достатньо завантажити зображення родимки, зроблене за допомогою вбудованої фотокамери телефону. І додаток видасть результати аналізу – ймовірність розвитку меланоми.

До сервісу можуть підключатися лікарі: вони мають можливість додатково перевірити точність роботи автоматичного алгоритму, порівнявши його результат з відомим раніше діагнозом. А також віддалено проконсультувати пацієнта, заощаджуючи його час на візит до клініки.

Diabetic Retinopathy Detection

Віце-президент зі стратегії GlobalLogic: «Цифрові технології в медицині схожі з розробками для ВПК, авіації та космонавтики»
Фото: прес-служба GlobalLogic

Мобільна Data Science-аплікація для швидкої ідентифікації діабетичної ретинопатії ока. Ця програма також діагностує захворювання за фото. Але робити його потрібно в клініці спеціальним апаратом. Також програма прогнозує ризик розвитку діабетичної ретинопатії через певний період (рік, два).

Ambulance Online Streaming Technology

Віце-президент зі стратегії GlobalLogic: «Цифрові технології в медицині схожі з розробками для ВПК, авіації та космонавтики»
Фото: Євгенія Підгайна/Mind.ua

Технологія, яка допомагає швидко передавати дані про пацієнта з карети швидкої допомоги в лікарню. Програма веде і зберігає журнал подій, протоколи лікування, дані про те, що відбувається в кареті, стан пацієнта, синхронізує їх з історією хвороби в клініці. Всі дані одразу передаються лікарям, до яких везуть пацієнта, і в страхову компанію. Також лікар може спостерігати за тим, що відбувається, і підказувати медикам швидкої, як найбільш ефективно надати першу допомогу.

Face Asymmetry Detection

Віце-президент зі стратегії GlobalLogic: «Цифрові технології в медицині схожі з розробками для ВПК, авіації та космонавтики»

Додаток, який допомагає виявити початок інсульту. Програма фіксує прояви асиметрії людського обличчя і виділяє ті з них, які характерні для захворювання. Наприклад, технологія дозволяє розпізнати «падіння куточка рота» і «часткове розгладжування лобових зморшок» – ознаки, характерні для початкової стадії інсульту.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті