Нова мафія Кремнієвої долини: куди йдуть колишні співробітники Uber та Airbnb

Нова мафія Кремнієвої долини: куди йдуть колишні співробітники Uber та Airbnb

Та чому їх так люблять інвестори

Этот текст также доступен на русском
Нова мафія Кремнієвої долини: куди йдуть колишні співробітники Uber та Airbnb
instituteartist.com

Амбітні співробітники великих і успішних проектів рано чи пізно йдуть з компанії, прагнучи відкрити свою справу. Mind пропонує переклад та адаптацію статті The New York Times про те, як так звана мафія Кремнієвої долини допомагає екс-працівникам успішних проектів починати власний бізнес. Матеріал підготовлено в партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».

Райлі Ньюман, колишній керівник відділу обробки даних у Airbnb, у середині 2017 року вирішив заснувати фонд венчурного капіталу, що інвестуватиме у численні технологічні тренди. Але він швидко зрозумів, що потенційні інвестори не зацікавлені у створенні такого фонду. Натомість усе, про що вони хотіли дізнатися, – чи планують його колишні колеги з Airbnb втілювати у життя власні проекти.

Тож пан Ньюман і його партнери у Wave Capital скорегували свої позиції: вони заявили, що створюють фонд для інвестування, зокрема, з-поміж співробітників Airbnb, які планують піти з компанії, щоб стати підприємцями. Це спрацювало. Разом із партнерами він швидко зібрав $55 млн, і тепер готується до потоку інвестицій, щойно буде запущено сервіс пошуку й оренди житла вартістю $31 млн. Він стане доступним для користувачів наступного року, і працівники зможуть інкасувати свої акції.

«Ми знаємо, що вони планують розпочинати власну справу», – каже пан Ньюман про співробітників Airbnb, додаючи, що за останній тиждень він почув це від чотирьох осіб, які пішли з компанії, щоб втілити свої підприємницькі мрії.

Здається, усі в Кремнієвій долині теж це знають. Як Lyft, Pinterest, Postmates, Slack та Uber – одні з найвідоміших стартапів цього десятиліття – готуються увійти до переліку компаній на фондовому ринку, так інвестори готуються виписувати чеки новому поколінню компаній, створених їхніми працівниками. Це частина так званого життєвого кола Кремнієвої долини, до якого часто належать ті самі люди. 

У світу стартапів склався меритократичний імідж, але насправді це маленький, тісний клуб, де ваш успіх зазвичай залежить від того, кого ви знаєте.

У цій моделі працівники технологічних стартапів часто залишають компанії, щойно отримують кошти з первинних публічних розміщень акцій своїх фірм. Потім мережа колишніх співробітників цих компаній – так звана мафія – підтримує нові проекти своїх колег найманням, консультаціями та грошима.

Початок цього циклу слід шукати у 1950-х роках, коли компанія Fairchild Semiconductor, один із найперших успіхів Кремнієвої долини, була започаткована групою незадоволених працівників Shockley Semiconductor, що називали себе «зрадницькою вісімкою».

Через десятиліття перші співробітники PayPal, відомі як «мафія ПейПелу», стали успішнішими після виходу з компанії, ніж за початкового прориву в цифрових платежах. До цієї групи входять Ілон Маск і Пітер Тіль, а також творці проектів YouTube, Yelp та LinkedIn.

А що сьогодні? Наразі Кремнієва долина очікує на появу нових мафіозі з Uber, Airbnb та їхніх побратимів, щойно компанії стануть публічними, випустивши акції на ринок.

«Це викличе потужний вибух у підприємництві», – висловлює свою думку Говард Ліндзон, підприємець із Фенікса, який інвестує у 5–10 венчурних фондів на рік. Він каже, що особисто хотів би вкласти гроші у фонди, пов’язані з мережами Uber та Airbnb.

Коли венчурні капіталісти атакують. Венчурні фірми вже наймають колишніх співробітників Uber та інших компаній, готових до IPO, щоб закріпитися у мережах. З-поміж найгучніших наймань – керівники Uber, водночас венчурні фірми, зокрема Sequoia Capital, GV, Javelin Venture Partners та Redpoint Ventures, додали до своїх лав колишніх співробітників компаній-сервісів «клікай та їдь».

Одним із рекрутерів був Ендрю Чен, який обіймав в Uber посаду керівника відділу зі зростання перевезень і залишив компанію минулого року. Відтоді він приєднався до венчурної фірми Andreessen Horowitz як генеральний партнер і влаштовує кожні три місяці вечері для колишніх співробітників Uber.

Як вважає 36-річний пан Чен, наразі завдяки Uber з’явилося пару десятків венчурних стартапів. Andreessen Horowitz нещодавно інвестував у два, які не були оголошені.

Проблема полягає в тому, що венчурні фірми можуть спричинити так званий витік мізків із компаній, якщо вони продовжуватимуть спокушати їхніх працівників створювати нові проекти. Зрештою, талант – це дорогоцінний ресурс Кремнієвої долини.

Джонатан Голден, який обіймав посаду керівника відділу керування продукцією в Airbnb і приєднався до венчурної фірми NEA минулого року, повідомив, що Airbnb зробив дуже розумно, вирішивши інвестувати у колишніх співробітників. Він сказав, що обговорив свої наміри з виконавчим директором Airbnb Брайаном Ческі, перш ніж піти з компанії 2017 року.

«Я не змушую людей залишити Airbnb, – каже пан Голден. – Але якщо хтось збирається піти, я із розумінням ставлюся до такого рішення, і Брайан теж».

Нік Папас, представник Airbnb, сказав: «Нам завжди сумно, коли талановиті люди йдуть від нас, але чудово спостерігати, як багато хто з колишніх колег досягає успіху».

Uber відмовився від коментарів. У лютому Енні Кадаві, колишній виконавчий директор Uber, оголосила про інвестиції в Ike, компанію з розробки автономних вантажівок, створену – ким же іще? – екс-працівниками Uber.

33-річна пані Кадаві, яка залишила Uber минулого року, сказала, що її колишні колеги із сервісу «клікай та їдь» допоможуть їй знайти та облагодити справи. Крім того, це допоможе знайти таланти для інших стартапів, у які компанія Redpoint вклала кошти.

«Якщо ви збираєтеся йти з компанії, то кого ж ви запитаєте про те, до кого саме приєднатися? – питає вона. – Вашого товариша, що працює у венчурній фірмі, оскільки його робота полягає в тому, щоб мати власну думку про купу різних підприємств».

Друзі на дохідних позиціях. У лютому 2018 року Ден Гілл та Мішель Ріттенхауз, що давно працювали в Airbnb, відчули підприємницьке «свербіння» та пішли з фірми. Вони мали лише загальну ідею заснувати компанію, яка полегшила б людям здійснення пожертвувань на благодійність.

Деталі для Wave Capital, який хотів інвестувати в них, не мали значення. «Це люди, що, як ми знаємо, можуть створювати чудові продукти, – сказав пан Ньюман. – Вони знають нас, вони нам довіряють. Ми їх знаємо, ми їм довіряємо».

Протягом декількох тижнів після виходу з Airbnb пан Гілл і пані Ріттенхауз отримали $2 млн, зокрема від компанії Wave Capital, для своєї новоствореної компанії Alma, що спеціалізується на благодійності. Підприємці зазвичай мусять робити безліч кроків і спроб протягом декількох місяців, щоб залучити фінансування. Але, за словами пана Гілла, відносно швидке збирання коштів для його стартапу не було несподіванкою.

«Ми вже мали міцні стосунки, – каже він. – Тому коли представили нашу ідею стосовно Alma і початкові плани, це була легша розмова».

Це звичайна справа для колишніх співробітників гарячих стартапів. Ендрю Чапін, який раніше працював у Uber, також поділився, що у жовтні минулого року було не так вже й важко зібрати $3,75 млн для Basis, його нового стартапу із психічного здоров’я, завдяки набутій репутації серед юрби Uber.

«Коли ви шукаєте венчурний капітал, є багато прикладів, за якими можна діяти, але якщо ви працювали в Uber, то точно повинні бути в темі, – говорить 31-річний Чапін. – Мені не треба було робити багато для цього».

Допомогло те, що багато хто з його колишніх колег наразі є мільйонерами, інкасувавши свої частки із продажів акцій приватних компаній.

Синдикат із декількох сотень колишніх співробітників Uber навіть інвестує у стартапи. Джош Морер і Вільям Барнз, перші співробітники Uber, які пішли з компанії у 2017 року, розповіли, що використовували приватний перелік електронних адрес, щоб вибирати членів для синдикату, додаючи кілька нових користувачів щотижня, коли вони «випускалися» з компанії. За їхніми словами, група підтримує близько десятка стартапів із темпом десь один за місяць.

За словами пана Морера і пана Барнза, щоб бути в курсі усіх нових компаній, які з’являються «з Uber», вони організували об’єднання колишніх співробітників у містах по всьому світу, використовуючи групу в Facebook, що включає понад 1000 учасників.

Також вони планують залучити інвестиційний фонд з метою підтримки колишніх працівників Uber під лозунгом «Рух капіталу», за словами трьох людей, знайомих із проектом, які вирішили лишитися анонімами, оскільки деталі приватні.

Цього разу все по-іншому. Чим нова мафія Кремнієвої долини відрізнятиметься від тої, що була в минулому?

Мережі Uber та Airbnb є частиною покоління, яке поклало початок поняттю «економіки вільного заробітку» і всьому, що з ним пов’язано. Це означає, що багато хто боровся з реальними політичними проблемами у містах, а не, насамперед, із цифровим світом.

«Насправді є не так багато місць, де можна знайти людей, які бачили такі масштаби», – розповідає Райан Грейвз, колишній старший віце-президент компанії Uber із глобальних операцій і член правління компанії.

У кожному місті, в якому Uber, Airbnb, Lyft або Postmates розширилися, з’явилися низки нових оперативних, нормативних та бізнес-завдань. Регуляторні органи ставали на заваді. Конкуруючі підприємства чинили опір. Сусіди протестували. А люди лаяли платформи знову і знову.

Менеджери Uber керували сервісом у кожному місті як міні-стартапом. «Якби ви були керівником у Сан-Франциско чи Атланті, ви були б керівником у всьому регіоні, – зазначає пан Чен. – Це призвело до втілення дійсно підприємницького підходу кожним».

Нова мафія Силіконової долини: куди йдуть колишні співнобітники Uber та Airbnb

Найскладнішим челенджем для колишніх працівників Uber може бути усвідомлення того, які саме уроки вони винесли з неприємного для компанії 2017 року, коли панувала отруйна атмосфера агресії, дискримінації та етичних прогріхів.

Блейн Лайт, колишній співробітник Uber, поділився, що прийняв близько до серця важливість створення інклюзивної культури. Половина працівників компанії Qwick, стартапу в Феніксі, що налічував 20 осіб, до якого він приєднався як співзасновник 2018 року, є жінками, і персонал включає в себе людей різноманітних рас, походження та сексуальної орієнтації. Пан Лайт каже, що надає перевагу принципу культурної обачності.

«Загалом люди Uber прагнуть осягнути те, що нам вдалося дізнатися, і цього разу зробити щось краще», – каже він.

Переклад підготовлено в партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло