Захворіло у світі
31,880,241
Померло у світі
976,640
Вилікувалось у світі
21,983,692
Захворіло в Україні
188,106
Померло в Україні
3,757
Вилікувалось в Україні
83,458
Терміти і планети: 5 наукових відкриттів березня

Терміти і планети: 5 наукових відкриттів березня

Авокадо-вбивці, енергоефективні терміти, плач викрадачів – й інші новини науки

Цей матеріал також доступний російською
Терміти і планети: 5 наукових відкриттів березня
Фото: pixabay

Стереотип про те, що професійні представники будь-яких наук відірвані від реальності, виник не на рівному місці. Деякі відкриття настільки складні, що їх неможливо пояснити зрозумілими словами. Деякі взагалі не мають сенсу і псевдонаукові. Найцінніші ж ті, які можна застосувати на практиці. Зараз або в доступному для огляду майбутньому.

Mind вибрав п'ять наукових відкриттів минулого місяця, які можуть зробити життя трохи кращим, зручнішим і безпечнішим. І бонусом – нова наукова фішка для смартфона.

Toyota змусить викрадачів ридати

Термиты и планеты: 5 научных открытий марта
Фото: https://futurism.com

Японський автовиробник Toyota подав заявку на патент системи персоналізації запаху в салоні машини. Хоча розпилювачі парфумів вже існують у різних марках, Toyota пішла далі. Відповідно до патенту, якщо машина розпізнає в людині авторизованого користувача, вбудований механізм розпорошує в салоні його/її улюблені парфуми. А потенційних викрадачів чекає порція сльозогінного газу.


Авокадо-вбивці

Термиты и планеты: 5 научных открытий марта
Фото: pixabay.com

Зловживання корисною їжею може призвести до ускладнень зі здоров'ям або й взагалі до летального результату. Навіть нешкідливий авокадо перетворюється на вбивцю, якщо людина з'їсть їх 200 штук за короткий проміжок часу. Справа в тому, що плід містить вдвічі більше калію, ніж банан. Надмірний калій, який потрапляє в кров, провокує зниження серцевої активності або навіть зупинку серця.

До речі, 3–4 кавуни один за одним теж можуть створити проблеми. Але вже клітинам мозку. Надлишок рідини збиває баланс електролітів і змушує клітини фізично «розбухати», щоб відновити цей баланс. Через це перегороджує доступ кисню до них, і нервові закінчення отримують ушкодження. Наслідки непередбачувані.


Космос-шкідник

Термиты и планеты: 5 научных открытий марта
Фото: pixabay.com

Багато хто мріє «злітати на Місяць» на новенькому космольоті Virgin Galactic або посадити картоплю на Марсі. Деякі навіть готові заплатити за місячну подорож мільйони доларів. Але не все так казково, як на папері. Нове дослідження, опубліковане в журналі Frontier Microbiology, доводить, що для імунної системи подібний вояж – величезний удар. Перебування у відкритому космосі реактивує віруси, які до того були в сплячому стані. З огляду на те, що практично кожен homo sapience носить у собі, наприклад, вірус герпесу, політ у космос цілком може закінчитися новим хронічним захворюванням.


NASA планує місію на Тритон

Термиты и планеты: 5 научных открытий марта
Фото: NASA/JPL

Але що може зупинити людство на шляху до космічних відкриттів? Навряд чи загроза загострення герпесу. Так що новою метою NASA став супутник планети Нептун (Сонячна система) – Тритон. Планета була вперше виявлена ​​в 1846 році. А в 1989-му космоліт «Вояджер-2» зумів зробити перші знімки Тритона. Отримані зображення дали вченим підстави вважати, що на Тритоні може бути вода і певні форми життя.

Місія, яка ще чекає узгодження в NASA, не потребуватиме багато коштів. Дорогою космоліт для дослідження Тритона зможе підлетіти до супутника Юпітера – Іо, а також наблизитися до Венери. А якщо воду таки буде виявлено, у Марса з'явиться конкурент у питанні щодо нового місця проживання людства.


Енергоефективні терміти-архітектори

Термиты и планеты: 5 научных открытий марта
Фото: https://phys.org

Але на планеті Земля відбуваються не менш цікаві події. Наприклад, вчені Імперіал Коледж (Лондон) розгадали інженерну таємницю гнізд термітів. Термітники давно викликали захоплення і здивування людей. Складні конструкції, що за розмірами іноді вищі за ріст людини, створені комахами так, що всередині гнізда постійно прохолодно (хоча терміти живуть у жарких країнах), циркулює повітря, і ці житла ніколи не заливаються дощем. Група вчених провела 3D-рентгенографію термітників з Сенегалу і Гвінеї (Африка). Отримані знімки частково пояснили будову загадкових споруд.

Виявилося, що всередині термітника існує система пір різного розміру, які дозволяють обмінюватися вуглекислим газом із зовнішньою атмосферою. Великі пори з'єднані одна з одною, формуючи вентиляційну систему. При цьому виведення CO2 з гнізда відбувається і при швидкому вітрі, і при більш повільному. Крім того, вчені підрахували товщину зовнішніх і внутрішніх стін термітника і внутрішніх каналів, по яких терміти пересуваються у гнізді.

Відкриття можуть стати новим проривом у архітектурі будівель і для людей. Можливо, інженерні механізми термітників дозволять людству відмовитися від необхідності додаткового опалення або охолодження своїх осель – і таким чином заощадити чимало енергоресурсів.


Бонус: застосунок для смартфона від ЦЕРН розповість таємниці Всесвіту

Термиты и планеты: 5 научных открытий марта
Фото: https://home.cern

Європейська організація з ядерних досліджень (ЦЕРН) запустила застосунок, що дозволяє дізнатися історію виникнення Всесвіту лише за сім хвилин. Він заснований на технології доповненої реальності, безкоштовний і доступний для користувачів як Android, так і iOS.

«Одна з місій ЦЕРН – просвіщати і залучати людей всього світу до науки і розвитку технологій. Цим застосунком ми сподіваємося залучити нову аудиторію і поділитися з усіма історією походження нашого Всесвіту, що надихає», – говорить директор з міжнародних зв'язків ЦЕРН Шарлотта Вараколле.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті