Пацієнт на експорт: до яких країн їдуть лікуватися українці
Справа не лише в сервісі, але й у рівні обладнання та кваліфікації іноземних фахівців

Mind уже писав про особливості в'їзного медичного туризму, коли до України приїжджають іноземці, аби скористатися послугами вітчизняних лікарів. Тепер ми вирішили сконцентруватися на зворотньому тренді – поїздках наших співвітчизників у дальнє зарубіжжя в пошуках якіснішого медичного обслуговування.
В Україні немає точних даних про кількість громадян країни, які звертаються до іноземних клінік. У Міністерстві охорони здоров'я (МОЗ) ведуть облік лише тих пацієнтів, які проходять лікування за кордоном за державною програмою. В її рамках держава фінансує лікування захворювань, за які не беруться місцеві фахівці. Минулого року таку медичну допомогу отримали 278 осіб.
За підрахунками Української асоціації медичного туризму (УАМТ), у 2018 році за кордон виїхало приблизно 160 000 пацієнтів, у 2017-му – 150 000, а у 2016 році – 120 000. Про зростання говорять і представники спеціалізованих сервісів, які займаються підбиранням клінік. «Динаміка щомісяця зростає, і зараз це близько 1000 звернень на місяць, за 2019 рік ми плануємо цю цифру подвоїти за рахунок розширення пропозицій», – каже Євген Козлов, співзасновник Bookimed (онлайн-платформою користуються понад 150 000 осіб).
Куди їдуть?
Згідно з глобальним Індексом медичного туризму (The Medical Tourism Index), який оцінює країни з точки зору їхньої привабливості для людей, охочих лікуватися за кордоном, до топ-5 у 2018 році потрапили Канада, Великобританія, Ізраїль, Індія і Сінгапур. У жителів України, за даними УАМТ, найпопулярніші країни – Ізраїль, Туреччина, США, Таїланд та Німеччина.
У п'ятірку країн для українців за статистикою Bookimed потрапляють Туреччина, Ізраїль, Німеччина, Польща і Чехія. Їдуть лікуватися українці також до Угорщини, Австрії та Словаччини, а в останні роки і в клініки країн, що розвиваються, таких як Індія, ПАР, Бразилія, Болівія, Коста-Ріка.

Що лікують?
Захворювання дихальних шляхів, шкіри, серця, нирок, печінки, а також проводять обстеження для встановлення діагнозу і роблять пластичні операції. За даними Bookimed, найчастіше клієнти виїжджають за кордон для лікування онкологічних захворювань. Серед популярних причин: встановлення діагнозу в складних і спірних випадках, потреба в унікальних і дорогих технологіях лікування, а також консультації фахівців високого класу. Останнім часом популярним став напрямок профілактичного обстеження і оздоровлення.
Які ціни?
У більшості випадків набагато вищі, ніж в Україні. Наприклад, консультація лікаря-онколога для пацієнта з меланомою в Ізраїлі коштуватиме від $350, а діагностика захворювання – від $2000. Лікування залежно від складності та стадії захворювання – від $10 000. Аналогічні послуги в Туреччині обійдуться на 30–40% дешевше.
Вартість інших послуг у клініках, не пов'язаних з серйозним лікуванням і плановими операціями (оздоровлення, пологи, обстеження), також сильно різниться. Наприклад, пологи в США коштують від $8000 до $20 000, у Франції та Іспанії – 3000–5000 євро. Check Up у клініці Німеччини – від 490 до 6400 євро, діагностика в Ізраїлі – від $60 до $4000. Check Up у Туреччині – $250–600, а середній чек двотижневого оздоровлення – $1400.
Чому їдуть?
Деякі операції в Україні не проводять. Наприклад, не займаються трансплантацією кісткового мозку – в українських лікарів немає доступу до міжнародної бази донорів. Але в загальній масі звернень до закордонних клінік відсоток таких причин невеликий. Найчастіше за кордон їдуть за кращим обладнанням, більш високою експертизою і сервісом. «Наприклад, в Україні ще немає True Beam, наноножа, протонної терапії, ПЕТ-КТ з Ga-68 для ранньої діагностики раку передміхурової залози», – перераховує Віолетта Янишевська, президент УАМТ.
Не за Україну говорить і статистика видужань за деякими захворюваннями. Так, у нашій країні рівень одужання від раку ледве сягає 50%, у Німеччині та США – перевищує 80%. «Україна в цілому слабо дотримується світових протоколів діагностики та лікування, є висока частка людських помилок. Ми в березні до Києва привозили двох топових європейських фахівців з епілепсії та нейрохірургії. На консультацію прийшов пацієнт, якому в медичному висновку переплутали локацію ураженої ділянки (праву частину головного мозку з лівою), внаслідок чого могли прооперувати здорову», – розповідає Євген Козлов.
Ще одна причина виїзду на лікування за кордон – відсутність в Україні необхідних препаратів. Тренд останніх років – «Щеплювальні тури»: через перебої з поставками українці почали їздити за вакцинами до сусідніх країн, наприклад Польщі.

Які перспективи?
Міжнародна асоціація медичного туризму (Medical Tourism Association) оцінює світовий ринок послуг медичного туризму в $100 млрд, а у Всесвітній туристичній організації при ООН вважають медичний туризм одним з найперспективніших напрямків галузі.
Цей ринок зростатиме протягом п'яти найближчих років, вважають експерти, не менше ніж на 20% щорічно. В Україні сфера медичних послуг – на початковому етапі розвитку. «Поки ніщо не віщує істотного зростання в'їзного сегмента в Україні, бо інвестиції в інфраструктуру і самі медичні рішення в інших країнах більш конкурентоспроможні», – зазначає Євген Козлов. Зате, на його думку, тут розвиватиметься ринок сервісів з підбирання клінік. «У найближчі 3–5 років цей ринок може зрости багатократно», – переконаний співзасновник Bookimed.
Бачать тут ринок для своїх клінік й іноземці. Рік тому в Україну прийшов великий турецький оператор у сфері лікувально-оздоровчого туризму Ata Vizyon Health. Впродовж п'яти років у компанії планують завоювати 25% ринку виїзного медичного туризму України. У просування і розвиток оператор має намір вкласти $1,5 млн.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].