Захворіло у світі
6,742,875
Померло у світі
395,030
Вилікувалось у світі
2,989,674
Захворіло в Україні
26,514
Померло в Україні
777
Вилікувалось в Україні
11,812
Пацієнт на експорт: до яких країн їдуть лікуватися українці

Пацієнт на експорт: до яких країн їдуть лікуватися українці

Справа не лише в сервісі, але й у рівні обладнання та кваліфікації іноземних фахівців

Цей матеріал також доступний російською
Пацієнт на експорт: до яких країн їдуть лікуватися українці
Фото: pixabay

Mind уже писав про особливості в'їзного медичного туризму, коли до України приїжджають іноземці, аби скористатися послугами вітчизняних лікарів. Тепер ми вирішили сконцентруватися на зворотньому тренді – поїздках наших співвітчизників у дальнє зарубіжжя в пошуках якіснішого медичного обслуговування. 

В Україні немає точних даних про кількість громадян країни, які звертаються до іноземних клінік. У Міністерстві охорони здоров'я (МОЗ) ведуть облік лише тих пацієнтів, які проходять лікування за кордоном за державною програмою. В її рамках держава фінансує лікування захворювань, за які не беруться місцеві фахівці. Минулого року таку медичну допомогу отримали 278 осіб.

За підрахунками Української асоціації медичного туризму (УАМТ), у 2018 році за кордон виїхало приблизно 160 000 пацієнтів, у 2017-му – 150 000, а у 2016 році – 120 000. Про зростання говорять і представники спеціалізованих сервісів, які займаються підбиранням клінік. «Динаміка щомісяця зростає, і зараз це близько 1000 звернень на місяць, за 2019 рік ми плануємо цю цифру подвоїти за рахунок розширення пропозицій», – каже Євген Козлов, співзасновник Bookimed (онлайн-платформою користуються понад 150 000 осіб).

Куди їдуть?

Згідно з глобальним Індексом медичного туризму (The Medical Tourism Index), який оцінює країни з точки зору їхньої привабливості для людей, охочих лікуватися за кордоном, до топ-5 у 2018 році потрапили Канада, Великобританія, Ізраїль, Індія і Сінгапур. У жителів України, за даними УАМТ, найпопулярніші країни – Ізраїль, Туреччина, США, Таїланд та Німеччина.

У п'ятірку країн для українців за статистикою Bookimed потрапляють Туреччина, Ізраїль, Німеччина, Польща і Чехія. Їдуть лікуватися українці також до Угорщини, Австрії та Словаччини, а в останні роки і в клініки країн, що розвиваються, таких як Індія, ПАР, Бразилія, Болівія, Коста-Ріка.

Експорт пацієнтів: до яких країн їдуть лікуватися українці

Що лікують?

Захворювання дихальних шляхів, шкіри, серця, нирок, печінки, а також проводять обстеження для встановлення діагнозу і роблять пластичні операції. За даними Bookimed, найчастіше клієнти виїжджають за кордон для лікування онкологічних захворювань. Серед популярних причин: встановлення діагнозу в складних і спірних випадках, потреба в унікальних і дорогих технологіях лікування, а також консультації фахівців високого класу. Останнім часом популярним став напрямок профілактичного обстеження і оздоровлення.

Які ціни?

У більшості випадків набагато вищі, ніж в Україні. Наприклад, консультація лікаря-онколога для пацієнта з меланомою в Ізраїлі коштуватиме від $350, а діагностика захворювання – від $2000. Лікування залежно від складності та стадії захворювання – від $10 000. Аналогічні послуги в Туреччині обійдуться на 30–40% дешевше.

Вартість інших послуг у клініках, не пов'язаних з серйозним лікуванням і плановими операціями (оздоровлення, пологи, обстеження), також сильно різниться. Наприклад, пологи в США коштують від $8000 до $20 000, у Франції та Іспанії – 3000–5000 євро. Check Up у клініці Німеччини – від 490 до 6400 євро, діагностика в Ізраїлі – від $60 до $4000. Check Up у Туреччині – $250–600, а середній чек двотижневого оздоровлення – $1400.

Чому їдуть?

Деякі операції в Україні не проводять. Наприклад, не займаються трансплантацією кісткового мозку – в українських лікарів немає доступу до міжнародної бази донорів. Але в загальній масі звернень до закордонних клінік відсоток таких причин невеликий. Найчастіше за кордон їдуть за кращим обладнанням, більш високою експертизою і сервісом. «Наприклад, в Україні ще немає True Beam, наноножа, протонної терапії, ПЕТ-КТ з Ga-68 для ранньої діагностики раку передміхурової залози», – перераховує Віолетта Янишевська, президент УАМТ.

Не за Україну говорить і статистика видужань за деякими захворюваннями. Так, у нашій країні рівень одужання від раку ледве сягає 50%, у Німеччині та США – перевищує 80%. «Україна в цілому слабо дотримується світових протоколів діагностики та лікування, є висока частка людських помилок. Ми в березні до Києва привозили двох топових європейських фахівців з епілепсії та нейрохірургії. На консультацію прийшов пацієнт, якому в медичному висновку переплутали локацію ураженої ділянки (праву частину головного мозку з лівою), внаслідок чого могли прооперувати здорову», – розповідає Євген Козлов.

Ще одна причина виїзду на лікування за кордон – відсутність в Україні необхідних препаратів. Тренд останніх років – «Щеплювальні тури»: через перебої з поставками українці почали їздити за вакцинами до сусідніх країн, наприклад Польщі.

Експорт пацієнтів: до яких країн їдуть лікуватися українці

Які перспективи?

Міжнародна асоціація медичного туризму (Medical Tourism Association) оцінює світовий ринок послуг медичного туризму в $100 млрд, а у Всесвітній туристичній організації при ООН вважають медичний туризм одним з найперспективніших напрямків галузі.

Цей ринок зростатиме протягом п'яти найближчих років, вважають експерти, не менше ніж на 20% щорічно. В Україні сфера медичних послуг – на початковому етапі розвитку. «Поки ніщо не віщує істотного зростання в'їзного сегмента в Україні, бо інвестиції в інфраструктуру і самі медичні рішення в інших країнах більш конкурентоспроможні», – зазначає Євген Козлов. Зате, на його думку, тут розвиватиметься ринок сервісів з підбирання клінік. «У найближчі 3–5 років цей ринок може зрости багатократно», – переконаний співзасновник Bookimed.

Бачать тут ринок для своїх клінік й іноземці. Рік тому в Україну прийшов великий турецький оператор у сфері лікувально-оздоровчого туризму Ata Vizyon Health. Впродовж п'яти років у компанії планують завоювати 25% ринку виїзного медичного туризму України. У просування і розвиток оператор має намір вкласти $1,5 млн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті