Уоррен Баффетт: «Ми схибили, коли не інвестували в Google»

Уоррен Баффетт: «Ми схибили, коли не інвестували в Google»

Як пройшла щорічна зустріч власника з акціонерами Berkshire Hathaway

Этот материал также доступен на русском
Уоррен Баффетт: «Ми схибили, коли не інвестували в Google»
Фото: qz.com

Щороку керівництво компанії Berkshire Hathaway, зокрема один з найбагатших людей у світі Уоррен Баффетт, виступає перед десятком тисяч людей – акціонерами інвестиційної компанії, розповідає про результати за минулий рік і відповідає на питання відвідувачів. Останнє – найцінніше, оскільки в людей є можливість поставити питання безпосередньо Баффетту. Mind розповідає, про що там говорять і чому до Омахи (США) на збори акціонерів їдуть люди з усього світу.

«Вудсток для капіталістів»

Саме так називає щорічні збори акціонерів Berkshire Hathaway видання The New York Times. Тисячі людей з усього світу з'їжджаються подивитися на Баффетта і його колег, поставити йому запитання і просто повеселитися. Те саме робить і сам Баффетт: для нього це схоже на великий концерт, де він – хедлайнер.

Але так було не завжди: на першій зустрічі в 1981 році були присутні лише 12 осіб. А в 1984-му Баффетт відправив акціонерам листа, де підкреслив: «На відміну від інших зустрічей акціонерів – у нас не нудно. Ми розуміємо важливість подібних заходів, де люди можуть ставити питання про бізнес. А ми з радістю на них відповідатимемо, скільки б часу це не забрало».

Щоб зробити зустріч максимально неформальною, на ній продаються (завжди зі знижкою) цукерки і солодощі компаній, в які інвестує Berkshire Hathaway, а офіційним напоєм заходів є Cherry Cola. Тут також можна придбати взуття, одяг і навіть кетчуп Heinz. Відвідувачам це подобається: вага проданих цукерок йде на тисячі кілограмів, рахунок проданим банкам Heinz – на десятки тисяч. Справжній ярмарок.

Стати учасником заходу – порівняно доступна можливість. Щорічна зустріч проводиться для акціонерів компанії, тому необхідно мати акції Berkshire Hathaway. Багато не треба – достатньо однієї. Акції класу А коштують від $320 000, доступніший варіант – акції класу B, від $200. Але є ще менш «витратний» шлях: кожен акціонер отримує не одне запрошення, а чотири, і часто зайві виставляються на eBay. Вартість – від $10. Цим бажаючі відвідати захід і користуються.

Незважаючи на те що багато хто в захваті від події, а преса активно переказує все сказане Баффеттом і його колегами, є й критики. По-перше, сам Баффетт уже дав стільки інтерв'ю і про нього написано так багато книг, що чогось нового він не навчить. По-друге, навіть якщо ви купили квиток на подію за невеликі гроші, поїздка коштуватиме набагато дорожче. При цьому місто Омаха, в якому все відбувається, – не найцікавіше місце в США. Фактично це просто дорога розвага, і якщо є вибір, куди поїхати «розважитися», можливо, варто подумати. Та й сам Баффетт, що розповідає, куди інвестувати, трохи забувається: розмір його інвестицій становить десятки мільйонів, а часом і мільярди доларів, тоді як у частини відвідувачів цих зборів немає і зайвої сотні.

Mind вибрав декілька актуальних тез, що пролунали на щорічній зустрічі.

Berkshire Hathaway не інвестувала в технології. І програла

Сам Уоррен Баффетт не раз говорив, що уникає інвестицій у технологічні компанії, оскільки не до кінця розуміє їхній бізнес. Це зіграло проти Berkshire Hathaway. Наприклад, при інвестуванні у 2009 році $1000 в індекс S&P 500 дохід склав би $4000. Ця ж інвестиція у Berkshire Hathaway принесла б тільки $3500.

У компанії усвідомили потенціал ринку технологій лише нещодавно і почали купувати акції компанії Apple. Сьогодні у Berkshire Hathaway величезний пакет акцій вартістю під $40 млрд, сам Баффетт задоволений інвестицією і часто нахвалює Apple, відзначаючи, що і сам користується її технікою. Також йому вистачило духу зізнатися, що свого часу він пропустив активне зростання Google і не інвестував у компанію. Тепер команда кусає лікті, шкодуючи про втрачений прибуток.

При цьому Баффетт продовжує виступати проти біткойнів та інших криптовалют, підкреслюючи, що ця історія добре не закінчиться.

Неймовірний Джефф Безос

Ще одна втрачена свого часу інвестиція, про яку Баффетт багато говорив, – це компанія Amazon. Мільярдер зізнався, що вже давно стежив за Amazon, але не вірив, що компанія зможе досягти нинішніх масштабів. «Те, що зробив Безос, – неймовірно». Сьогодні Berkshire Hathaway вже інвестує в Amazon, але це вкладення зробив не сам Баффетт, а учасник його інвестиційної компанії. Останній також не раз говорив, що картає себе за промах з Amazon: на акціях компанії можна було непогано заробити.

Поки не збирається у відставку

Уоррен Баффетт старіє. Йому вже 88 років, його партнеру по бізнесу – віце-президенту Чарлі Мангеру – 95. Кожен з них не поспішає говорити про свою відставку, зі сцени зазвичай звучать жарти на цю тему. Зокрема, сам Баффетт сказав, що якби йому довелося складати іспит SAT (на кшталт українського ЗНО), то його результат був би «ганебним» через похилий вік. Колеги зізналися, що питання наступника обговорюється, і навіть є кандидати.

Kraft Heinz

Багато питань було про компанію Kraft Heinz та її результати. Для Berkshire Hathaway це болюча тема. Лише за останній рік акції Kraft Heinz подешевшали майже вдвічі, частка компанії Баффетта втратила в ціні $4 млрд. При цьому в 2013-му, коли Berkshire Hathaway разом з бразильським фондом 3G Capital купували Heinz, мільярдер робив на неї велику ставку.

Сьогодні Баффетт визнає, що вважає злиття Heinz і Kraft занадто дорогим (воно обійшлося в $49 млрд, частину грошей виділила Berkshire Hathaway), але при цьому відмовляється визнавати угоду 2013 року невдалою. Причиною падіння акцій Kraft Heinz критики називають як посилення конкуренції, так і помилки в роботі 3G Capital, менеджери якої допомагають в управлінні компанією. Втім, Баффетт і Мангер впевнені в майбутньому Kraft Heinz і не планують продавати свої акції.

Про капіталізм і політику

Незважаючи на критику капіталізму, Баффетт залишається капіталістом і вважає, що це найкраще з нинішніх рішень. До того ж він заявив, що не вірить у перехід Штатів до соціалізму ані зараз, ані через 20 років.

Водночас він сказав, що в майбутньому в соціалістів більше шансів у США. Розбрат між урядами США і Китаю, після чого йде різке підвищення мит на товари, він вважає дурістю. Як і брекзіт у Британії.

---

Менеджерам Berkshire Hathaway ставили не лише конкретні питання, відвідувачів заходу цікавило, як і у що інвестувати, як сам Баффетт вибирає, у що інвестувати, тощо. Втім, у відповідях не було нічого нового: потрібно багато вчитися, розвиватися, читати і дізнаватися нове – і тільки потім починати інвестування. Особливо виділити, напевно, варто лише одну пораду: універсальної формули інвестування немає. Кожна інвестиція – це окремий розрахунок ризиків і можливостей, а також пряме запитання самим собі: «Чи точно ми знаємо, що робимо?».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті