Захворіло у світі
6,511,713
Померло у світі
386,073
Вилікувалось у світі
2,807,420
Захворіло в Україні
25,411
Померло в Україні
747
Вилікувалось в Україні
11,042
Курячі перегони: як євродепутати використовують МХП для піару перед виборами

Курячі перегони: як євродепутати використовують МХП для піару перед виборами

Австрійські ЗМІ повідомили про припинення ЄБРР кредитування для структур Косюка

Цей матеріал також доступний російською
Курячі перегони: як євродепутати використовують МХП для піару перед виборами
Фото: pixabay

Австрійська газета Кurier повідомила про припинення дії кредитів, виданих Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) агропромхолдингу МХП Юрія Косюка. За інформацією видання, кредитні лінії було відкрито зокрема й на покупку словенської Perutnina Ptuj. Ця компанія, представлена ​​на ринках 15 європейських країн, відкривала українському бізнесменові доступ до ЄС вже поза імпортних торгових обмежень. «Великі кредити від країн ЄС, які повинні фінансувати подальше розширення гіганта, були скасовані відповідальним європейським банком розвитку ЄБРР, – йдеться в статті. – Цей крок може заблокувати подальше розширення групи».

Чим незадоволені австрійці? Кurier не приховує своїх радощів з цього приводу, а в описі стилю роботи українського агрохолдингу австрійці не пошкодували темних фарб: «Одна лише компанія виробляє вчетверо більше курячого м'яса, ніж по всій Австрії. Це хороший перший крок, коли ЄБРР, очевидно, вирішив не використовувати державні гроші для зміцнення монопольного становища групи, – зазначено в статті. – Крім того, ця група підозрюється в неповазі до стандартів поводження з тваринами, екологічних і соціальних стандартів і використанні в роботі сумнівних методів».

Показовим можна вважати посилання на депутата Європарламенту від Партії зелених Томаса Вайца, який активно виступав проти експансії МХП – те, що відбувається трактується як його особиста перемога. «Хороші новини для виробників м'яса птиці в ЄС, а також для громадян», – прокоментував австрійським журналістам депутат Вайц новину про блокування кредитів ЄБРР.

У чому суть «експансії»? Стурбованість європейців викликає те, наскільки активно МХП нарощує експорт м'яса птиці на ринок Євросоюзу, хоча формально компанія діє чітко в рамках договору про Асоціацію з ЄС. Договір не накладає обмежень на імпорт «тушки напівпатраної», і компанія цим вдало користується: у курячому філе – найдорожчій частині птиці – залишають кістку, яка витягується вже після перетину кордону. Таким чином, частини тушки, що класифікуються як неповноцінні, можуть продаватися в Європу без лімітів за термінами і обсягами. Потім продукт допрацьовують на європейських потужностях МХП і продають далі з маркуванням «зроблено в ЄС», проте за українською (де-факто) собівартістю.

Це, серед іншого, сприяло тому, що у 2018 році МХП експортував 286 000 тонн курятини – на 60 000 тонн більше, ніж роком раніше. План на 2019 рік – збільшити експорт ще на 15%. Частка доходів, що їх компанія отримує в доларах завдяки експорту, становить 58%.

Як відреагували у Косюка? На офіційному сайті МХП розміщено інформацію, що операція з купівлі компанії Perutnina Ptuj була закрита ще у квітні. «Придбання було завершено в лютому 2019 року, але остаточна вартість покупки була визначена на основі аудованої фінансової звітності за 2018 рік. МХП завершив цей процес і сьогодні підтвердив володіння пакетом акцій Perutnina Ptuj у розмірі 90,69% із загальною сумою оплати готівкою у 221 млн євро», – йдеться в повідомленні. Загальна вартість 100% словенського підприємства склала 273 млн євро, у тому числі чистий борг – 34,5 млн євро і нормалізована вартість оборотних коштів.

У МХП заперечують, що ЄБРР робив будь-які кроки щодо відкликання фінансування, а приводом для здійнятого галасу називають перенесення зустрічі Ради директорів ЄБРР з видачі кредиту, яке було протрактовано найдраматичнішим чином. За даними холдингу, зустріч було перенесено з технічних причин, і така практика існує, не будучи унікальним випадком.

«Це досить стандартна процедура. Нову дату зборів призначили на найближчий час, попередньо – 19 червня. Немає ніякого прямого взаємозв'язку між перенесенням зустрічі РД ЄБРР і торговельними відносинами між ЄС та Україною. Можливо, цю ситуацію намагаються використовувати депутати у своїх комунікаціях напередодні виборів до Європарламенту», – повідомили Mind у прес-службі холдингу.

Як уточнюють у компанії, спочатку під час подання заявки на кредит від ЄБРР кошти планували використати на купівлю Perutnina, однак Раду директорів призначили на травень. МХП зі свого боку придбав компанію та закрив угоду (зробив оплату) ще у квітні 2019 року. 

У будь-якому випадку поточне рішення ЄБРР вже не впливає на поглинання Perutnina. Залучену в подальшому позику буде спрямовано на оптимізацію кредитного портфеля МХП і рефінансування.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті