Захворіло у світі
160,343,184
Померло у світі
3,331,844
Вилікувалось у світі
138,122,966
Захворіло в Україні
2,129,073
Померло в Україні
46,987
Вилікувалось в Україні
1,797,136
Сім днів нафти й газу: ВДЕ проти буріння, баталії навколо британського «сланцю», вибух як привід для оптимізації ГТС та реалії ExxonMobil

Сім днів нафти й газу: ВДЕ проти буріння, баталії навколо британського «сланцю», вибух як привід для оптимізації ГТС та реалії ExxonMobil

Дайджест найважливіших і захоплюючих сюжетів у світовому нафтогазовому бізнесі й енергетиці за тиждень

Этот материал также доступен на русском
Сім днів нафти й газу: ВДЕ проти буріння, баталії навколо британського «сланцю», вибух як привід для оптимізації ГТС та реалії ExxonMobil
Фото: cuadrillaresources.com, @Earthworks, corporate.exxonmobil.com, pixabay

Як завжди, по понеділках Mind знайомить читачів із найзахоплюючими сюжетами, що хвилювали глобальну індустрію, пов'язану з виробництвом та торгівлею енергоресурсами.

Сьогодні у випуску:

Виклик – альтернативна енергетика насувається на викопну

Конфлікт – британський сланцевий газ влаштовує не всіх

Партнерство – канадська Enbridge оптимізує доступ до трубопроводу

Інтрига – чи збереже ExxonMobil свою фінансову стійкість

Бонус – як стати «професором марихуани»


Виклик тижня: альтернативна енергетика насувається на викопну

Інвестиції у відновлювану енергетику – це не лише благо для екології, а й більші вигоди для бізнесу в порівнянні з вкладеннями в проекти з видобутку викопного палива

Протягом тривалого часу зміни клімату вважалися проблемою, скоріше, етичною, а її економічні наслідки були дуже неоднозначні й розмиті. Але тепер заклики до соціальної відповідальності бізнесу за вирішення цього питання лунають дедалі голосніше, і вони, на радість інвесторам, усе більше підкріплюються холодним фінансовим розрахунком.

Великі інституціональні інвестори визнають, що кліматичні зрушення – це загроза не лише майбутньому планети, а й статкам їхніх клієнтів, пише Financial Times.

Нафтова промисловість опинилася на передовій висхідних побоювань з приводу довгострокової віддачі для капіталовкладень у проекти, пов'язані з викопним паливом. Почасти так відбувається через негативний досвід, що накопичила галузь. В останні 10 років сотні мільярдів євро були втрачені нафтогазовим сектором через те, що вигіднішими стали інвестиції у відновлювану енергетику.

Економіка проектів сонячної та вітрової енергетики стає непереборною перешкодою для видобутку нафти та газу. Причина проста: короткострокові граничні витрати в альтернативній енергетиці тяжіють до нуля. Майже всі капітальні витрати тут припадають на інфраструктуру, і вони за останні п'ять років стрімко скоротилися, чого не можна сказати про нафтогазову галузь.

Аналіз BNP Paribas Asset Management, у якому порівнюється економіка нафтопереробки й відновлюваної енергетики, підтверджує цю думку. При рівних капітальних витратах проекти, пов'язані з генерацією за допомогою сонця та вітру, вироблятимуть у три-чотири рази більше корисної енергії для електромобілів, ніж становитиме виробництво дизельного палива при вартості нафти в $60 за барель.

Увагу споживачів і бізнесу сфокусовано на ВДЕ не лише в Європі, але й в Сполучених Штатах. Попри всі зусилля президента США Дональда Трампа, частка вугільної генерації в загальному енергобалансі країни продовжує скорочуватися.

Високопосадовці в його адміністрації, як і раніше, наполягають на порятунку вугільних електростанцій, які стають дедалі більш збитковими через здешевлення природного газу та зростання частки поновлюваних джерел енергії.

Bloomberg зазначає, що такий підхід сприятиме виконанню обіцянок Трампа щодо відродження вугільної промисловості перед початком нової президентської виборчої кампанії. Тому вирішення питання про майбутнє вугільної галузі в США може отримати друге дихання.


Конфлікт тижня: британський сланцевий газ влаштовує не всіх

У Великобританії – новий виток напруженості навколо сланцевого газу. Теоретично, його видобуток міг би звільнити країну від дорогого імпорту, але уряд Бориса Джонсона, налаштований до 31 жовтня завершити Brexit, не поспішає на допомогу місцевому бізнесу

Британська компанія Cuadrilla Resources, що займається видобутком сланцевого газу в графстві Ланкашир методом гідророзриву геологічних пластів (фрекінгу), минулого тижня вступила в публічну суперечку з лідером опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбіном. Політик вимагає повернути повну заборону на використання фрекінгу, що діяла у Великобританії до жовтня 2016 року.

У відповідь генеральний директор Cuadrilla Resources Френсіс Іган звинуватив Корбіна в лобіюванні інтересів виробників газу з Близького Сходу, Африки, США та Росії. Також бізнесмен закликав підтримати плани щодо відмови до 2050 року від досить витратного імпорту газу, аби британська економіка успішно протистояла кліматичній катастрофі, скорочувала викиди СО2 та створювала нові робочі місця.

«Я дуже розчарований політикою лейбористів, яка спрямована на руйнування індустрії видобутку сланцевого  газу у Великобританії... Сподіваюся, пан Корбін прийме запрошення нашої компанії та відвідає єдину в країні ділянку видобутку сланцевого газу Preston New Road неподалік від міста Блекпул, щоб поговорити з нашими робітниками, а не обмежуватися думкою протестувальників», – сказав Френсіс Іган.

Місцева громада влаштовує гучні протести вже не перший рік з метою заблокувати горизонтальне буріння. Час від часу їй вдається – через судові рішення або публічні акції – зупиняти роботу Cuadrilla Resources.

Але компанія налаштована рішуче. Якщо буде підтверджено комерційно значуще відкриття на Preston New Road, то це означатиме, що Великобританія зможе замінити дорогий імпортний газ ресурсом власного видобутку, впевнені в Cuadrilla Resources.

Це вже друга спроба почати видобуток сланцевого газу біля Блекпула методом фрекінгу. Коли 2011 року Cuadrilla Resources вперше взялася за розробку цього родовища, тут почалися землетруси: сила одного з них склала 2,3 бала за шкалою Ріхтера. Після цього на тлі протестів громадськості було введено мораторій на фрекінг. Однак за підсумками проведених досліджень і після зміни низки регулюючих актів влади 2016 року Cuadrilla Resources отримала дозвіл на буріння нових свердловин з огляду на те, що розвідка показала наявність у розроблюваному родовищі 5,7 трлн куб. м газу.

До тепер компанія пробурила дві свердловини й має приступити до видобутку. Але активісти знову звернулися до суду з вимогою заборонити роботи на тій підставі, що влада графства Ланкашир недостатньо вивчила можливі ризики.

Минулого року Cuadrilla Resources тричі припиняла буріння через слабкі землетруси на Preston New Road. У компанії обіцяють дотримуватися всіх можливих заходів безпеки й вести видобуток під жорстким контролем.


Партнерство тижня: канадська Enbridge оптимізує доступ до трубопроводу

У США на газопроводі Texas Eastern Transmission (штат Кентуккі) стався вибух. Напевно, цей інцидент не викликав би такого значного резонансу, якби не дві обставини. По-перше, потужність вибуху виявилася настільки великою, що її зафіксували метеорологи. По-друге, це одна з основних газотранспортних артерій, по якій природний газ із родовищ на півдні США (у штатах Техас, Луїзіана та Мексиканській затоці) прямує на північ країни, досягаючи Нью-Йорка

Потужність Texas Eastern Transmission – понад 75 млрд куб. м на рік, але задіяною в транспортуванні газу є менш ніж третина його можливостей. Систему було споруджено ще під час Другої світової війни для постачань нафти, але вона виявилася незатребуваною в умовах мирного часу. Тому 1947 року трубопроводи приватизували, а новий власник переорієнтував їх на постачання природного газу. Зараз ними володіє канадська енергетична компанія Enbridge.

Керівництво Enbridge продовжує оптимізувати експлуатацію Texas Eastern, аби система відповідала актуальній ситуації на ринку й успішно конкурувала з іншими газотранспортними магістралями, пише видання The Globe and Mail.

Але час від часу виникають і такі форс-мажорні обставини, як вибух минулого тижня, через що постачання блакитного палива на певних ділянках зупиняються. У Enbridge кажуть, що в штаті Кентуккі роботу Texas Eastern буде відновлено лише після закінчення розслідування причин аварії, яка призвела до загибелі однієї людини й госпіталізації ще п'ятьох. Постраждали від пожежі також кілька прилеглих будинків.

Незважаючи на правові обмеження, пов'язані з посиленням екологічних вимог до експлуатації трубопроводів у США, Enbridge минулого тижня опублікувала позитивні фінансові результати ІІ кварталу 2019 року.

Скоригований прибуток компанії зріс за цей період до $1,35 млрд – проти $1,09 млрд у ІІ кварталі минулого року. Прибуток на акцію склав $0,67 (замість $0,65 рік тому), а очікування за підсумками року зберігаються на рівні від $4,3 до $4,6 на акцію.

«Усі наші трубопроводи, по яких транспортується нафта й газ, продовжують працювати майже на повну потужність», – заявив Ел Монако, президент і виконавчий директор Enbridge. За його словами, нафтопроводи як і раніше генерують основний прибуток компанії – $1,74 млрд за ІІ квартал 2019 року (з урахуванням коригування на виплату податків, відсотків і амортизаційних відрахувань). Системи транспортування й розподілу газу принесли компанії $1,32 млрд, а проекти в сегменті відновлювальної енергетики – $1 млрд.

Альтернативна енергетика зараз займає лише 5% у структурі прибутку Enbridge. Але її частка може зрости, тому що компанія інвестувала в будівництво чотирьох вітрових електростанцій на північно-західному узбережжі Франції разом з EDF Renouvelables.

Щоб підвищити ефективність експлуатації трубопроводів у США та Канаді, якими постачаються нафта та газ, Enbridge оголосила про намір змінити умови доступу до транспортних магістралей. Зараз клієнти компанії роблять заявки на потужність на місяць вперед. Але вже поданий на затвердження до регуляторних органів план, який передбачає довгострокову співпрацю: постачальники отримають можливість бронювати потужності трубопроводів на 20 років вперед. Якщо нові умови схвалять, то після 2021 року лише 10% магістральних трубопроводів, якими управляє Enbridge, будуть доступними для короткострокових постачань.

Але існують ризики, що такий підхід обмежить появу нових клієнтів. Це спровокує надлишкову пропозицію на північноамериканському ринку вуглеводнів, ціни на них підуть вниз, і виробники переорієнтують свої постачання на азійські країни, що здатні забезпечити їм велику премію.


Інтрига тижня: чи збереже ExxonMobil свою фінансову стійкість

«Кам'яний вік закінчився не тому, що в нас закінчилися камені», – зауважив одного разу Стівен Чу, колишній міністр енергетики США, лауреат Нобелівської премії з фізики. Аналогічний висновок напрошується і в контексті проблем сучасних нафтовидобувних компаній, які пов'язані з чим завгодно, але тільки не з дефіцитом нафти

Підтвердження цьому можна знайти, наприклад, у фінансовій звітності ExxonMobil. У п'ятницю корпорація повідомила про скорочення квартального прибутку на 21%. Зниження маржі та простої призвели до падіння її прибутку від нафтопереробки на 88% проти минулого року.

Але слабкі результати переробки та хімічного бізнесу були компенсовані різким зростанням видобутку вуглеводнів. ExxonMobil збільшила виробництво нафти й газу на 7% – до 3,9 млн барелів на день. Видобуток компанії в Пермському басейні в США зріс до 274 000 барелів нафти й газу на день – це на 90% більше, ніж рік тому.

У Пермському басейні компанія володіє нафтогазоносними площами в 1,6 млн акрів. «Цей актив ми плануємо використовувати як конкурентну перевагу», – говорить Ніл Чепмен, старший віце-президент ExxonMobil.

Компанія також збільшила оцінку передбачуваних видобутих запасів за своїм офшорним проектом у Гайані на північно-східному узбережжі Південної Америки (з 5,5 млрд до більш ніж 6 млрд барелів нафтового еквівалента, і це лише на блоці Stabroek).

Судячи з усього, запасам нафти й газу, які є в розпорядженні ExxonMobil, виснаження не загрожує.


Бонус

Як стати «професором марихуани»

Боротьба з глобальним потеплінням сприяє тому, що нафтогазові компанії стають менш привабливими для інвестицій. Зате стрімко зростає популярність галузей, що відповідають новим інтересам споживачів. Наприклад, це вирощування та переробка медичної марихуани.

Світовий ринок легального канабісу зараз оцінюється майже у $14 млрд, а до 2025 року, за прогнозами компанії Grand View Research, він збільшиться до $146 млрд. Однак кваліфікованих фахівців у цій сфері досі немає. Виправити ситуацію вирішили одразу в декількох університетах США, розповідає Quartz.

Наприклад, Корнельський університет цьогоріч запускає бакалаврську програму з історії виробництва й правових проблем, пов'язаних із канабісом, а в наступному – із піару цього багатомільярдного бізнесу. В університеті Меріленда готуватимуть медичних працівників, що спеціалізуються на лікуванні за допомогою канабісу та його похідних, а в Університеті наук у Філадельфії запустять програму MBA, присвячену індустрії марихуани.

Telegram-канал автора: ROTHSCHILD QUEST: ENERGY TRENDS

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті